Kako je izbila francuska revolucija

Kako je izbila francuska revolucija

Politička i ekonomska kriza kao okidač za Francusku revoluciju

Politička i ekonomska kriza kao okidač za Francusku revolucijuFrancuska revolucija jedan je od najvažnijih događaja u povijesti Europe. Između 1789. i 1799. godine, Francuska je prošla kroz dramatične promjene koje su zauvijek utjecale na njezinu političku, društvenu i ekonomsku strukturu.

No, što je točno izazvalo ovaj revolucionarni val?Jedan od ključnih faktora koji su doveli do Francuske revolucije bila je politička i ekonomska kriza koja je pogodila zemlju u drugoj polovici 18. stoljeća. Francuska je bila jedna od najvećih sila u Europi, ali je bila opterećena dugovima i financijskim problemima. Kraljevina je bila u velikoj mjeri zadužena zbog sudjelovanja u ratovima i financiranja luksuznog života kraljevske obitelji. Kako bi se riješili financijski problemi, kraljevina je povećala poreze i uvela nove namete, što je dovelo do nezadovoljstva stanovništva.Osim financijskih problema, Francuska je bila suočena i s političkom krizom.

Kralj Luj XVI. nije uspio riješiti probleme zemlje, a njegova vlast bila je sve više osporavana. Kraljevina je bila podijeljena na tri staleža: plemstvo, svećenstvo i treći stalež, koji su činili seljaci, obrtnici i građani. Treći stalež nije imao značajnu političku moć, a njihovi zahtjevi za reformama bili su ignorirani.Situacija se dodatno pogoršala kada je kraljevina ušla u rat s Velikom Britanijom i Španjolskom.

Rat je bio skup i dugotrajan, a vojska je bila slabo opremljena i loše organizirana. To je dovelo do poraza i gubitka kolonija u Americi, što je dodatno oslabilo kraljevinu.Sve ove krize i problemi doveli su do nezadovoljstva stanovništva i potaknuli su pokret za reformama. Treći stalež, koji je bio najbrojniji, tražio je veću političku moć i pravo glasa. Osim toga, intelektualci i filozofi poput Voltairea, Rousseaua i Montesquieua zagovarali su ideje o ljudskim pravima, slobodi i jednakosti. Njihove ideje i filozofija utjecale su na formiranje javnog mnijenja i potaknule su građane da se bore za svoja prava.Ukratko, politička i ekonomska kriza, kao i nezadovoljstvo stanovništva i utjecaj intelektualaca i filozofa, bili su ključni faktori koji su doveli do izbijanja Francuske revolucije. Ova revolucija promijenila je tijek povijesti i utjecala na razvoj demokracije i ljudskih prava u Europi i svijetu.

Uloga filozofa i intelektualaca u izbijanju Francuske revolucije

Uloga filozofa i intelektualaca u izbijanju Francuske revolucijeFilozofi i intelektualci imali su značajnu ulogu u izbijanju Francuske revolucije. Njihove ideje i filozofija utjecale su na formiranje javnog mnijenja i potaknule su građane da se bore za svoja prava. Jedan od najpoznatijih filozofa koji je utjecao na Francusku revoluciju bio je Voltaire.

On je zagovarao ideje o slobodi govora, vjere i mišljenja. Njegova kritika crkve i monarhije bila je vrlo utjecajna i potaknula je građane da se bore protiv autoriteta.Jean-Jacques Rousseau bio je još jedan filozof koji je utjecao na Francusku revoluciju. On je zagovarao ideje o ljudskim pravima, slobodi i jednakosti. Njegova knjiga "Društveni ugovor" bila je vrlo utjecajna i potaknula je građane da se bore za svoja prava i protiv nepravde.Montesquieu je bio još jedan filozof koji je utjecao na Francusku revoluciju.

On je zagovarao ideje o podjeli vlasti i ograničenju moći. Njegova knjiga "Duh zakona" bila je vrlo utjecajna i potaknula je građane da se bore protiv apsolutne vlasti.Osim filozofa, intelektualci poput novinara, pisaca i umjetnika također su imali značajnu ulogu u izbijanju Francuske revolucije. Novine su bile važan medij za širenje ideja i informacija, a mnogi novinari su bili kritični prema kraljevini i zagovarali su reforme.

Pisac Jean-Paul Marat bio je jedan od najpoznatijih novinara koji su zagovarali revoluciju. Njegova novina "L'Ami du peuple" bila je vrlo utjecajna i potaknula je građane da se bore protiv nepravde i korupcije.Umjetnici poput Jacques-Louisa Davida također su imali značajnu ulogu u izbijanju Francuske revolucije. Njegova slika "Smrt Marata" postala je simbol revolucije i potaknula je građane da se bore protiv tiranije.Ukratko, filozofi i intelektualci imali su značajnu ulogu u izbijanju Francuske revolucije. Njihove ideje i filozofija utjecale su na formiranje javnog mnijenja i potaknule su građane da se bore za svoja prava i protiv nepravde.

Društveni nemiri i pobune kao posljedica nezadovoljstva stanovništva

Društveni nemiri i pobune kao posljedica nezadovoljstva stanovništvaDruštveni nemiri i pobune bili su posljedica nezadovoljstva stanovništva i jedan od ključnih faktora koji su doveli do Francuske revolucije. Treći stalež, koji je činio seljake, obrtnike i građane, bio je najbrojniji, ali nije imao značajnu političku moć. Oni su bili opterećeni visokim porezima i nametima, a životni standard bio je vrlo nizak.

Seljaci su bili prisiljeni raditi za feudalne gospodare, a obrtnici i građani bili su ograničeni u svojim poslovnim aktivnostima.Situacija se dodatno pogoršala kada je kraljevina uvela nove poreze i namete kako bi se riješila financijska kriza. To je dovelo do nezadovoljstva stanovništva i potaknulo ih da se pobune protiv vlasti. Prva pobuna dogodila se 1789. godine kada su seljaci napali feudalne gospodare i uništili njihove posjede.

Ova pobuna nazvana je "Velika strahota" i bila je prvi znak da se nešto veliko sprema.Nakon toga, građani Pariza organizirali su se u Narodnu skupštinu i tražili veću političku moć i pravo glasa. Kralj Luj XVI. nije uspio riješiti probleme zemlje, a njegova vlast bila je sve više osporavana.

Građani su organizirali masovne prosvjede i demonstracije, a situacija je eskalirala kada je Narodna skupština preuzela vlast i proglasila Francusku republikom.Nakon toga, uslijedile su brojne pobune i nemiri širom zemlje. Seljaci su se pobunili protiv feudalnih gospodara, a radnici su organizirali štrajkove i demonstracije. Ovi društveni nemiri i pobune bili su posljedica nezadovoljstva stanovništva i utjecali su na tijek Francuske revolucije.Ukratko, društveni nemiri i pobune bili su posljedica nezadovoljstva stanovništva i jedan od ključnih faktora koji su doveli do Francuske revolucije. Seljaci, obrtnici i građani bili su opterećeni visokim porezima i nametima, a životni standard bio je vrlo nizak. Pobune su se događale širom zemlje, a situacija je eskalirala kada je Narodna skupština preuzela vlast i proglasila Francusku republikom.
Tagovi: