Kako je nastala Zemlja

Kako je nastala Zemlja

Kako je nastala Zemlja i kada se ona krenula formirati?

Mnogi će na pitanje kako je nastala zemlja odgovoriti velikim praskom, što je u konačnici i točno. No što se tu dogodilo da se formirao nastanjiv planet? Podrijetlo našeg planeta vežemo za maglicu protokolarnog tipa. Navedena maglica je iznjedrila nastanak naše Zemlje prije 4600 milijardi godina. Kada se naš planet počeo formirati, on nije bio ništa drugo nego samo velika količina prašine koja ima malu gustoću. Ovdje nije bilo gotovo ničega, nije postojala atmosfera, život, ništa. Savršena udaljenost od Sunca kreirala je prve oblike života.

Život se ne bi mogao tako efikasno razviti da smo blizu ili dalje suncu. Kako je nastala zemlja? Zemlja je nekada izgledala kao Jupiter ili Saturn - puna prašine i plina. Kako su se čestice sudarale, dolazilo je do povećanja gustoće i nastajalo je kruto stanje. Ovdje se formirala Zemljina kora i unutarnji slojevi Zemlje. Možda se sjećate iz škole kako zemljina jezgra nije potpuno čvrsta, već je ona tvorena od mase željeza i rastopljenih metala.

Kora Zemlje polako je poprimala određenu dinamiku koja nam je i danas poznata radi teorije tektonike ploča. U ovom trenutku naš planet je bio u potpunom kaosu. Oduvijek se tvrdilo da kaos odgovoran za stvaranje stabilnih struktura. U to vrijeme svi vulkani su imali aktivnosti. Navedene aktivnosti uzrokovale su veće emisije koje su doprinijele formiranju atmosfere. Sastav zemljine atmosfere se uvijek mijenjao, ovisno o životu na Zemlji. Danas se sastav atmosfere također mijenja, i to radi emisija ljudi i stakleničkih plinova.

Kako je nastala zemlja i kada je nastala atmosfera?

Atmosfera nas štiti od raznih utjecaja. Čuva nas od sunčevih zraka, stvara potrebni ozonski omotač i isto tako generira meteorologiju. Tisućama godina vulkani su emitirali prašinu koja se konsolidirala kako bi nastala prva primitivna atmosfera. Razvojem planeta koncentracija određenih plinova se smanjivala. Kako je nastala zemlja i kada je nastala atmosfera? Kada je zemlja nastala prvo je imala primitivnu atmosferu koja je nastala zahvaljujući vodiku i heliju.

U drugoj fazi razvoja atmosfere dolazi meteorski pljusak koji je poharao Zemlju. Tijekom ovog pljuska dolazi do pojačane aktivnosti vulkana. Plinovi koji izlaze iz vulkanskih erupcija čine sekundarnu atmosferu (vodena para i ugljični dioksid). Vulkani su isto tako izbacivali velike količine sumporovih plinova koji su otrovali atmosferu i onemogućili život. Kada su se navedeni plinovi prvi puta kondenzirali nastala je kiša. Ova kiša rezultirala je vodom koja je dala život prvim fotosintetskim bakterijama.

Kisik se krenuo otapati u formiranim morima i oceanima gdje nastaje novi život koji će eventualno izaći na kopno. Navedeni pljusak meteora svakako ima veliku ulogu u kreiranju života na Zemlji. Nakon njega atmosfera se transformirala, a sama vulkanska aktivnost pomogla je u formiranju raznih otoka, arhipelaga, dna mora, kopna. Pitanje kako je nastala zemlja je svakako zanimljivo, kao i odgovori koji nam daju do znanja kako se ona formirala i omogućila život.

Kako je nastala zemlja i kako je ona poprimila današnji izgled?

Na početku svog nastanka Zemlja nije bila ugodan planet. Iako se sada naziva plavim planetom, ona je nekada bila velika užarena kugla. Postepenim hlađenjem formirala se kora, zatim atmosfera, zatim razni uvjeti. U doba prije prvog života na Zemlji postojale su samo visoke temperature, erupcije vulkana, razne oluje i munje. Kako je nastala zemlja i kako je ona poprimila današnji izgled? Zemlja je više puta pokazivala kako ona može biti gruba i kako može donijeti nagle promjene u životnim uvjetima. Do svih promjena dolazilo je radi aktivnosti koje su utjecale na samu atmosferu.

Vjeruje se kako su se naši kontinenti na Zemlji više puta razdvajali i opet spajali prije nastanka života. Pangea ili super kontinent krenuo se raspadati prije više od 200 milijuna godina i upravo smo tim raspadanjem dobili današnje kontinente. Znamo kako je nastala Zemlja, ali kako je nastao život na njoj? Ovdje postoje mnoge teorije. Život je nastao već onda kada se Zemlja krenula hladiti, no kako ne zna se u potpunosti. Zanimljiva je činjenica da je život više puta nastajao i umirao, što dovodi do nagađanja da li će opet doći do promjene atmosfere i novog života.


Tagovi: