Kako je postavljen telefonski kabel preko oceana
Telefonski kabel preko oceana
Telefonski kabel preko oceana omogućava telefonsku komunikaciju na daljinu. Prvobitno su znanstvenici postavljali telegrafske kablove preko oceana pa je prvi takav uspješno postavljen 1858. godine kojim se spojilo Irsku i Newfounland. Dva su ratna broda bila natovarena svaki polovicom kablova koji su bili obloženi raznim materijalom kako bi električni impulsi mogli putovati kroz njih, te nakon što su se spojili na sredini puta svaki je brod nastavio postavljati telegrafski kabel u suprotnom smjeru. Prva telegrafska poruka prošla je postavljenim telegrafskim kablom te godine, no kabel je izdržao samo 7 godina. To je bila osnova za postavljanje telefoskih kablova na tako velike udaljenosti.
Svakako nije jednostavno instalirati telefonski kabel ili bilo kakav drugi kabel preko oceana i zbog tla i zbog morskih struja i zbog djelovanja soli na materijale koji štite električne kablove od vode i pri tome prenose ljudski glas kroz žicu preko oceana na načina da se razgovor može odvijati kao da su dvije osobe u istoj prostoriji istovremeno. Ovakav uspjeh znanstvenika je donio veliki preokret u telekomunikacijskom svijetu jer su kontinenti postali povezani.
Prvi telefonski kabel preko oceana
Prvi telefonski kabel preko oceana za razliku od telegrafskog kabla prenosio je ljudski glas električnim signalom između New Yorka i Londona. Tog dana 25.09.1956. godine dogodio se prvi telefonski razgovor između dvije osobe na različitim kontinetima kroz transatlantski telefonski kabel koji je nazvan TAT-1. Prvi telefonski razgovor između predsjednika uprave American Telephone i šefa britanske poštanske službe predstavlja uspješno završavanje velikog i iscrpnog projekta koji je otvoren na svečani način jer je ovo velika prekretnica u povijesti.
Danas postoje 18 pomorskih kablova i 6 u Tihom Oceanu koji uz ostalu funkciju predstavljaju i telefonske kablove koji povezuje daleke udaljenosti. Danas podmorska kablovska mreža je duža od 350.000 nm, a vijek trajanja je 40 tak godina kod dubinski položenih kablova, dok u priobalnim dijelovima je vijek trajanja duplo kraći, 20 tak godina zbog oštećenja od brodova i gradnji jer su u priobalnom dijelu ti kablovi položeni u pliće dijelove pa samim time i više izloženi vanjskim utjecajima i oštećenjima.
Pomorski telefonski kabel
Pomorski telefonski kabel danas je sasvim uobičajena pojava koja povezuje države, kontinente, cijeli svijet pomorskim telefonskim linijama. Tehnologija je doživjela veliki napredak i u zaštiti električnih vodova koje je potrebno obložiti da bi se mogli položiti na dno oceana dovoljno duboko kako bi bili sigurni za pomorski promet, zaštićeni od jakih morskih struja kojima ocean obiluje.
Pomorski kabel koji je položen u ocean nema samo telefonske vodove, već se vrlo često ugrađuju i električni vodovi koji prenose električnu energiju. Pomorski telefonski kabel nije izgubio na značaju ni uvođenjem satelitskih i radio veza zbog svoje sigurnosti i tajnosti podataka, uz niske troškove samog pogona. Pomorski kabel ima tu veliku prednost zbog sigurnosti podataka koji se tim putem prenose, za razliku od satelitskih signala koji su dostupni hackerima koji imaju znanja kako probiti sigurnost.
Pomorski kabel ima svoju jezgru koja sadrži jedan ili više provodnika, te vanjski omotač koji predstavlja zaštitu. Provodnici su od bakra i za dulje relacije se koriste ovijeni provodnici kod kojih se oko središnje žice omata i bakrena traka koja omogućava čišći provod signala, a time i bolji protok signala.
Tagovi: