Kako je toranj u Pisi ukošen
Zašto je izgrađen toranj u Pisi?
Pisa je prekrasan talijanski grad najpoznatiji po svom kosom tornju, nakon kojeg slijedi prekrasan arhitektonski kompleks koji se sastoji od katedrale i krstionice. Iako Pisa ima mnogo turističkih atrakcija u središtu svojih ulica, bogata je kulturom i poviješću, ali najviše pažnje privlači Kosi toranj. Zašto je izgrađen toranj u Pisi? Što ga je učinilo simbolom grada u kojem je izgrađen? Ovaj toranj od bijelog mramora izgrađen je kao zvonik najstarije katedrale u gradu Pisi u Italiji. Poznat po tome što je blago nakošen. Godine 1987. UNESCO ga je proglasio svjetskom baštinom. Smatra se važnim simbolom Italije, ali i jednom od najvećih turističkih atrakcija Europe. Kao jedno od najpoznatijih i najpriznatijih talijanskih arhitektonskih djela, privlači stotine turista iz cijeloga svijeta. Toranj u Pisi visok je 55,86 metara, a njegova procijenjena težina je 14.700 tona. Unutar kule nalaze se spiralne kamene stepenice koje vode do vidikovca i zvonika. Dakle, riječ je o spomeniku čiju slavu kroz stoljeća duguje vrlo izraženom nagibu. Kao primjer srednjovjekovne romaničke umjetnosti, nezaobilazno je mjesto za uživanje stotina turista koji ga žele posjetiti i fotografirati.
Kako je toranj u Pisi ukošen
Kakvu povijest ima toranj u Pisi? Kako bismo razumjeli ovu najamblematičniju arhitektonsku značajku, moramo se vratiti njezinom podrijetlu i povijesti. Toranj je zvonik katedrale koja se nalazi u području zvanom Campo dei Miracoli. Smješten u gradu Pisi, u regiji Toscana, arhitekt Bonano Pisano počeo ga je graditi 1173. godine. Namjena mu je bila za smještaj katedralnog zvona. U prvoj fazi izgrađena su tri kata i 15 stupova. Već tada se na objektu osjetio blagi nagib. Inače, na izgradnji tornja radila su tri inženjera, a to su Bonanno Pisano koji je sagradio prva tri kata, Giovanni di Simone koji ju je podigao na šesti kat te Tommasso di Andrea Pisano. Godine 1178. uočeno je da se Kosi toranj u Pisi nagnuo za 5 centimetara. Pravi problem bila je vrsta tla na kojem je toranj izgrađen, a sastojalo se od pijeska i gline, te stoga nije bilo dovoljno čvrsto da podupre strukturu te veličine. Dio terena počeo je tonuti, jer temelji nisu bili dovoljno duboki za 55 metara visoku zgradu. Zbog toga se prvo naginjao prema sjeveru, a kasnije prema jugu. Kada je inženjer Bonanno Pisano, koji je radio na ovom projektu, pokušao izgraditi preostalih pet katova, to je uzrokovalo da dodatna težina još više optereti toranj. Zbog toga je obustavljena njegova gradnja, iz straha da se ne sruši.
Koliko je stabilan toranj u Pisi
Krivi toranj u Pisi rezultat je nedostatka planiranja. Kada je Bonanno Pisano projektirao prvi kat ove kule s bijelim mramornim lukovima, nije napravio temelje koji bi nosili više od jednog kata. Nakon izgradnje sljedeća dva kata, naginje se tri metra prema sjeveru. Budući da je gradnja morala biti prekinuta, to je omogućilo temelje da se slegnu. Da je toranj sagrađen odjednom sa svim katovima, srušio bi se prije nekoliko stoljeća. Fernando di Vincenzo nastavio je izgradnju ove građevine 1272. godine. Tommasso di Andrea Pisano bio je zadužen za dovršetak zvonika gotovo dvije stotine godina nakon početka radova. Ovaj slavni toranj u Pisi zatvoren je za javnost 1990. godine iz sigurnosnih razloga. Otkako se počeo naginjati oko 1,2 milimetra godišnje. Iako je postojalo nekoliko opcija koje bi smanjile postojeći problem, rješenje je pronađeno 1997. godine. To je uključivalo uklanjanje zemlje s nagnute strane tornja i ojačavanje temelja tornja olovnim pločama. Taj je proces trajao četiri godine, a završen je 2001. godine, kada je otvoren za javnost. Unatoč svim radovima, toranj je ostao nagnut, ali manje strm. Unutar tornja ima 296 stepenica, odnosno njih 294, jer su na sedmom katu dvije stepenice manje. Inženjeri vjeruju da je nakon više od dva desetljeća rada na popravku poznatog toskanskog zvonika u strukturnom stanju boljem od očekivanog.
Tagovi: