Kako jesti i poslužiti kamenice
Kamenice školjke afrodizijak
Kamenice su školjke koje se jedu sirove te morate biti izuzetno oprezni da one nisu otvorene ili prečvrsto zatvorene te ih ne možete otvoriti, znajte da su u tom slučaju one pokvarene jer su mrtve a kao takve su vrlo otrovne. Ove školjke trebaju mirisati po moru kada su svježe i lako ćete ih otvoriti prije konzumacije.
Ovaj prirodni afrodizijak vrlo je zdrava namirnica za ljudsko zdravlje jer sadrži dobre masti, bjelančevine i ugljikohidate. Osim što se u velikoj većini jedu sirove postoje i drugi brojni načini kako ih se može pripremati za jelo. Također trebate znati da je kod kamenica veličina važna jer što su one veće to imaju više mesa i naravno da su svježe tek izvađene iz mora ili dopremljene na kopno koje su izvađene tog dana i transportirane na ledu.
Kamenice su samo prije 200 tinjak godina bile jelo dostupno svima od Engleske, Mediterana do New Yorka, no procesom industrijalizacije i zagađivanja voda došlo je do nepovoljnih uvjeta za uzgoj afrodizijaka i kamenica je postala vrlo skupa delicija jer je i sam uzgoj poskupio zbog zagađivanja mora u blizini velikih gradova. Hrvatsko poznato uzgajalište ovih školjaka je kod Malog Stona stoga ukoliko ste u blizini nemojte propustiti probati zdrave i svježe školjke koje će izvaditi iz mora pred vama.
Kako poslužiti i jesti kamenice
Kamenice se većinom jedu sirove nakon što ste ih otvorili bit će dovoljno malo limunovog soka jer tako ćete osjetiti njihov pravi okus i uživati u blagodatima koje nam je more podarilo u obliku ovih školjki. Da biste otvorili kamenicu koristite nož za otvaranje kamenica te ravni dio školjke držite prema gore dok gurate vrh noža u školjku i okrećete ga kako biste je otvorili. Ravni dio školjke bacite a prilikom otvaranja pazite da što više sokova školjke ostane u njoj i zadrži se u zaobljenijem dijelu. Tako otvorene školjke poslažite na komadiće leda, a uz limun možete dodati i malo soli i papara. Uz ove školjke će izvanredno odgovarati bijelo vino ili neka od crnih peljeških vina.
Kamenice se mogu i termički obraditi na način da se kuhaju na pari 20 do 30 sekundi jer su vrlo delikatne pa dugo kuhanje nije potrebno. Uz ove školjke možete servirati vrhnje i malo maslaca, a nemojte koristiti puno začina jer će se okus kamenica izgubiti među začinima. Od začina kamenicama odgovara peršin, timijan, komorač, no možete ih kombinirati i s đumbirom, čilijem i zvjezdanim anisom.
Recepti za posluživanje kamenice
Ako sirove kamenice stavite u vruću tjesteninu u kombinaciji s plodovima mora dobit ćete vrhunski obrok jer će se ove školjke termički obraditi od topline tjestenine i neće biti sirove ako više volite obrađene. Ove školjke možete kombinirati u umaku sa sojom, đumbirom, šećerom i češnjakom, a možete dodati i kuhani poriluk.
Kamenica se može poslužiti s preljevom koji ćete napraviti od jabuka i hrena s podlogom od krupne soli ili komadića leda. Za pripremu preljeva će vam uz jabuke i hren trebati malo vinskog octa, nasjeckane ljutike, žlica meda, repičinog ulja, te grubo mljeveni bijeli papar. Prvo je potrebno pomiješati ocat i ljutiku te ostaviti sat vremena da odstoji. Nakon toga dodajte sve sastojke, jabuku i hren trebate naribati i sve zajedno pomiješati. Servirajte kamenice svježe uz ovaj umak i pazite da mirišu po moru, a ako primjetite da imaju čudan miris koji vas podsjeća na sumpor takve komade školjki bacite jer su se pokvarile.
Tagovi: