Kako konzumacija ananasa utječe na zdravlje – Zašto je potrebno jesti ananas
Koje zdravstvene prednosti donosi ananas?
Žut, ugodno sladak i prepun raznih vitamina, antioksidansa i vitamina, ananas pripada u tropsko voće koje se uzgaja na području Južne Amerike i koje je omiljeno u cijelome svijetu. Točnije, ananas je brazilsko voće koje je sastavljeno uglavnom od vode, no to ne znači da postoji manjak hranjivih sastojaka. Ovo kompaktno voće zanimljivog izgleda puno je joda, C vitamina, organskih kiselina te bromelaina. Samo jedna šalica ananasa sadržavat će oko 78.9 miligrama C vitamina, 2.3 grama vlakana te 5.6 mg mangana.
Pripada u najukusnije i najpoznatije tropske voćke i može se jesti svjež ili sirov, kuhan ili konzerviran, čak i pečen. Za doručak se često konzumira u smoothieju, muffinima ili svjež, za ručak kao dodatak u raznim burgerima ili voćnim salatama, a za večeru pečen na roštilju ili dodan na razna jela (pizza, tacosi). Ovo voće se radi prisustva vitamina često naziva i ljekovitim, što znači da je dobro za naše zdravlje. Da li bi trebali češće konzumirati ananase? Svakako. Njihovom konzumacijom poboljšavamo rad probave, poboljšavamo pravilan rad jetre, pomažemo tijelu u borbi protiv anemije, njegujemo kožu.
Na što je potrebno pripaziti kada se konzumira ananas?
Ova tropska voćka poznata je po svom sastojku bromelainu, enzimu koji sudjeluje u procesu razgradnje proteina, što olakšava proces samog procesa probavljanja. Novije studije sugeriraju korištenje bromelaina u liječenju osteoartritisa i raka. Radi ostalih sastojaka, ananas se često preporučuje kao namirnica koja bi se trebala konzumirati za vrijeme prehlade i ostalih virusnih infekcija. No, na što je potrebno pripaziti kod konzumacije ananasa? Ananas može znatno omekšati tkivo ukoliko se jedne u većim količinama, što znači da može izazvati jaču osjetljivost u ustima.
U većini slučajeva navedeno će proći samo od sebe, no ponekad se simptomi mogu pretvoriti u svrbež, poteškoće s disanjem i razvija se alergijska reakcija. Veća količina vitamina C također kod nekih može izazvati proljev, povraćanje, osjećaj mučnine, bolove u trbuhu, žgaravicu. Bromelain može također izazvati osip, proljeve ili povraćanje, osobito ako dođe u reakciju s određenim lijekovima (antibiotici, antikoagulansi, antiepileptici). Kod ananasa konzumira se samo unutarnje meso, što znači da nije preporučljivo da se jede s korom. Kora je nejestiva i opasna za ljudsko zdravlje.
Kako je najbolje konzumirati ananas?
Ananas možemo pronaći u brojnim trgovinama ili na tržnicama tijekom cijele godine. Poželjno je da se kupuje samo svježi plod - na izgled ima zelene listove, kora je čvrsta, nema oštećenja ili tamnih dijelova. Ne smije biti pretežak ali niti prelagan za svoju veličinu, dok miris treba biti blag i slatkast. Nakon kupnje, ananas može stajati na sobnoj temperaturi do dva dana, dok u hladnjaku može stajati do pet dana (poželjno u plastičnoj vrećici, blago pokapan s limunovim sokom). Mnogi izbjegavaju ananase radi njihovog čišćenja, koje je u biti veoma jednostavno.
Možete kupiti poseban nož koji je dizajniran za vađenje mesa iz ploda, ili ga možete očistiti i s običnim nožem. Kako se čiste ananasi? Prvo je potrebno odrezati velike listove, zatim voće okrenuti naopačke i položiti na tanjur. Ovo je potrebno napraviti kako bi se sokovi proželi kroz cijeli plod pošto se većina sokova nalazi u donjem dijelu. Većim nožem odrezat će se kora sa svih strana, prateći oblik ploda. Kada se kora uklonila potrebno je ukloniti i jezgru i plod narezati na kolutove ili na kockice.
Tagovi: