Kako moliti časoslov

Kako moliti časoslov

Kako moliti časoslov i što je Božanski časoslov?

Tijekom dana svi svećenici i redovnici mole iz malene smeđe knjige. Ponekad je moguće vidjeti i laike kako navedene knjige drže u krilu tijekom mise, no o čemu je zapravo riječ? Svećenici, redovnici kao i đakoni dužni su imati dnevne molitve, tj. moliti božanske časoslove. Kako moliti časoslov? Božanski časoslov se sastoji od skupine raznih molitava koje se mole svaki dan, i to u raznim trenucima dana. Moli se ovisno o dobu dana, od početka jutra do odlaska na spavanje. Kako moliti časoslov? Časoslov se moli iz srca i duše. Riječ je o molitvenoj rutini koja nije rezervirana samo za Boga ili za određenu osobu (kada molimo za nekoga).

Ovakve molitve se preporučuju ne samo svećenicima, već i laicima koji dolaze u crkvu, kao i vjernicima koji žele učvrstiti svoju vjeru. Kako bi se točo trebao moliti časoslov? Cjelovite molitve podijeljene su u sedam časova: Jutarnja molitva koja se moli ujutro, službena čitanja koja se mole noću ili u ranu zoru, dnevna molitva Trećeg časa koja se moli oko devet sati, dnevna molitva Šestog časa koja se moli oko podne, dnevna molitva Devetog časa koja se moli u tri sata poslije podne, večernja molitva koja se moli u sumrak i podvečernja molitva koja se moli prije odlaska na spavanje.

Kako moliti časoslov i što je potrebo znati prije molitve?

Časoslov se opisuje kao skup prigodnih molitvi koje su raspoređene preko cijelog dana, od zore do večeri. Luka 18,1 navodi "Treba svugdje moliti i nikada ne prestati". Kako moliti časoslov ako ste početnik? Za početak, potrebno je znati kako ove molitve nisu vjerska obveza i one se ne trebaju moliti kako bi stvorili naviku. Časoslov se moli onda kada želimo rasti u molitvi i kada želimo steći iskustvo. Dakle, časoslov je potrebno prvo pogledati sa strane i vidjeti kako bi se on ukomponirao u vaš svakodnevni život i druge molitve.

Što je molitva časoslova? Božanski časoslov koji se navodi u svetoj liturgiji Drugog vatikanskog koncila opisuje se kao molitva crkve koja se prema predaji kršćanstva moli u znak zahvale Bogu. Časoslov je tako zahvalnost Bogu tijekom dana i noći. Ove molitve danas se u crkvama pjevaju, što ostavlja snažniji dojam. Kako moliti časoslov? Crkva će moliti "bez prestanka", dok će vjernik moliti prema svojim mogućnostima i rasporedu kako bi vjera ojačala.

Kako moliti časoslov i kako krenuti s molitvom?

Kada vjernik moli časoslov za sebe, tada on posvećuje svoje vrijeme molitvi koja se odnosi na milost i spasenje. Svi molitelji časoslova sjedinit će se s Kristom i na taj način uputiti poruku kako vjeruju u Boga Oca Svemogućega. Kako moliti časoslov? Ako ne molite časoslov kao dio mise u crkvi, tada se on može moliti i doma, u krugu svoje obitelji. Sedam molitvenih časova možete rasporediti preko dana i na taj način pokazati svoju vjeru i zahvalnost. Najvažnije je da se časoslovi podijele i da se ne mole kao skupna molitva. Kako moliti časoslov i od čega je sastavljen?

Časoslovi su sastavljeni od časova himni, psalma i hvalospjeva, biblijskih čitanja, antifone, molbenice, prošnje kao i molitve preko odabranih tekstova koji se čitaju preko godine na važe kršćanske blagdane. Himan je često uvod, psalmi su nešto opsežniji dio molitve, kratko čitanje nam omogućuje upoznavanje s riječi Božjom. Evanđeoski hvalospjev često se pjeva, a molbenica se moli ujutro. Na kraju svakog časoslova moli se Oče naš kako bi se zaključila molitva.


Tagovi: