Kako naoštriti olovke
Oštrenje olovke uz pomoć noža
Olovka vam je tupa i granit koji se nalazi u drvenom oklopu olovke je došao do ruba, trebat ćete olovku naoštriti. No, pri ruci nemate šiljilo ili oštrilo koje je uobičajeni pribor svake školske torbe. Nemate brige, treba vam samo oštar nož, no koristeći nož trebate biti oprezni kako se ne bi porezali.
Najjednostavnije je da nož uzmete u desnu ruku ako ste dešnjak, a u lijevu ruku uzmete olovku na način da vrh udaljite dalje od sebe, nikako prema sebi. Oštricu noža stavite na olovku otprilike 2,5 centimetara od vrha olovke pod kutem od 45 stupnjeva kao što se režu kobase. Postepeno otklanjajte drvene dijelove potežući noš suprotno od sebe prema vrhu.
Okrećite olovku ukrug kako biste ravnomjerno otklonili drvene dijelove i zaoštrili olovku, pri tome pazite da ne upotrijebite preveliku silu kako ne biste polomili samu olovku ili grantini dio do kojeg želite doći. Granitni dio je mekši od drvenog dijela iako se čini suprotno. Nakon što ste postigli željeni učinak, olovku možete izbrusiti brusnim papirom kako bi izrezani dio bio gladak.
Oštrenje olovke uz pomoć šiljila
Svi se sjećamo starih dobrih šiljila koje smo upotrebljavali u školi kada smo trebali naoštriti olovke kojima smo pisali u bilježnice ili koje smo koristili na satovima likovnog dok smo crtali. Šiljila su bila sastavni dio školskog pribora i nekada nismo mogli funkcionirati u školi bez šiljila.
Kasnije su se pojavile tehničke olovke koje su postepeno zamijenile drvene koje je trebalo naoštriti. No i danas se na satovima lokovnog odgoja koristi drvena olovka različitog sastava i debljine za crtanje, pa svakako šiljila i danas postoje kao dio osnovne opreme školskog pribora bez obzira na modernu tehničku olovku.
Šiljila su sigurna za upotrebu pa je potrebno samo gurnuti olovku u plastično ležište i zavrtiti olovku u plastičnom ležistu i olovka će se naoštriti na ugrađenom nožiću koji je smješten u plastičnom kučištu siguran za djecu, no ipak i kod upotrebe šiljila treba paziti jer se malim prstićima može porezati na te oštrice ugrađene u plastična kučišta šiljila.
Oštrenje olovke električnim oštračem
Drvene olovke se mogu oštriti i električnim ili bakterijskim oštračima koje koriste mnogi poslovni ljudi koji vole klasične drvene olovke. Takvi oštrači olovaka su više ukras na uredskom stolu nego što služe oštrenju olovaka. No, ipak takav dodatak uredskom stolu je i koristan jer zapravo radi po jednostavno principu.
Moderniji oštrači rade po principu senzora, pa kada se olovka gurne u njih oni je naoštre u nekoliko sekundi bez puno truda i naprezanja kao kod školskog šiljila.
Računovođe, odvjetnici, novinari struke su koje vole ovakva pomagala u svojim uredima jer grafitna drvena olovka je pisalo koje se i danas koristi jer se lako obriše bez traga, naravno ako pritisak pisanja nije jak i duboko urezan u papir. Inovatori danas izmišljaju svakakva pomagala, pa ovakva oštrila možete naći oblikovana sa različitim ukrasima i u različitim oblicima. Pa tako na primjer jedan simpatičan primjerak oštrila je u obliku slona uzdignute surle kod koje se olovka umetne u usta slona i naoštri, pa izgleda kao da je slon naoštrio olovku.
Tagovi: