Kako napraviti elektroskop
Elektroskop što je i čemu služi
Elektroskop je sprava ili uređaj kojim se može dokazati da li je neki predmet električki nabijen ili nije. Ovaj uređaj se sastoji od kućišta koje je metalno i metalnih šipki koje se na jednom kraju nalaze izvan tog kućišta gdje su metalne kugle ili pločice, a na drugom kraju su dva tanka metalna listića. Šipka je izlolirana pomoću izolatora, te kada se kuglica elektroskopa dodirne s predmetom koji je naelektriziran, šipka će se se naelektrizirati i utjecati na listiće. Listići će se više razmaknuti što je odbojna sila veća jer je veća količina naboja.
Elektroskop čiji listići su izraženi od zlata prvi puta su napravljeni još 1787. godine. Današnja upotreba elektroskopa korisna je u nuklearnoj fizici kod ionizirajućeg zračenja, pa se takvi uređaji nazivaju dozimetri. Dozimetri se koriste u zaštiti ljudi od ionizirajućeg zračenja u proizvodnim pogonima i postrojenjima, te se njima detektiraju prekomjerna ionizirajuća zračenja koja mogu biti štetna za ljudsko zdravlje.
Kako napraviti elektroskop koristeći se čavlom
Napraviti elektroskop kod kuće svojim rukama vrlo je jednostavno kada znate kako ga napraviti i što vam je potrebno od materijala za izradu. Kada izrađujete elektroskop koristeći se običnim dugačkim čavlom, uz čavao će vam biti potrebna staklena čaša ili staklenka, plastični čep, bakrena žica, aluminijska folija za trake koje se trebaju odmicati, plastično ravnalo, ljepljiva traka i vunena tkanina za testiranje.
Na aluminijskim trakama koje ćete izrezati u na 7 centimetara duljine i 1 centimetar širine na jednom kraju ćete probušiti rupu kako bi kroz nju provukli bakrenu žicu s time da na bakrenoj žici trebate skinuti lak na dijelu gdje se bakrena žica spaja s aluminijskim trakama. Plastični čep ćete probušiti čavlom koji je duline do desetak centimetara, tako da čavo bude provučen ispod čepa barem dvije trećine, a s gornje strane jednu trećinu. Bakrenu žicu koju ste očistili od laka zalijepite na čavao i učvrstite ljepljivom trakom na donji dio čavla. Čep smjestite na staklenu čašu ili staklenku, koristite se ljepljivom trakom da napravite kučište za čep, te slijedi testiranje.
Testiranje elektriciteta koristeći svoj elektroskop
Nakon što ste izradili svoj elektroskop kao i svaki izum treba testirati da li radi ako ste ga ispravno napravili. Ukoliko sta pazili da aluminijske trakice nisu predugačke, da je bakrena žica očišćena od laka na spojevima s čavlom i aluminijskim trakama elektroskop bi trebao funkcionirati.
Najjednostavnije ćete testiranje provesti sa vunenim predmetom i ravnalom jer vuneni predmeti mogu biti nabijeni elektricitetom i taj elektricitet prenijeti na druge premete. Utrljajte vunom plastično ravnalo, te ravnalo vucite po čavlu cijelom dužinom ravnala, čep u kojem je upiknuti čavao prenijet će elektricitet putem bakrene žice do aluminijskih trakica koje će se razdvojiti.
Test možete napraviti i sa naelektriziranim češljem koji ćete naelektrizirati također vunenim predmetom ili balonom koji ste prethodno utrljali po kosi, pa vam se i kosa na glavi doslovce dignula jer je balon naelektriziran. Svaki predmet koji protrljate vunenom ili sintetičkom tkaninom može postati naelektriziran i možete ga koristiti u testiranju svog elektroskopa koji ste sami izradili.
Tagovi: