Kako napraviti karamel
Karamel u kuhinji
Danas teško da možemo zamisliti kuhinju bez šećera. Budući da je slatko temeljni okus, on se često miješa u mnoga jela kako bi se postigao određeni balans u okusu. Posebno zanimljive reakcije nastaju kada se zagrijava šećer. Karamel se spominje još u 65. godini prije Krista, no sami proces kemijske reakcije koja omogućuje transformiranje šećera u karamelu i dalje je svojevrsna nepoznanica. Karamelizacija je riječ koja se danas često koristi kada trebamo dobiti posmeđivanje hrane, osobito one vrste hrane koja je bogata s ugljikohidratima.
Na temperaturi od 185 stupnjeva šećer će se topiti u bezbojnu masu i dobiva se žuta nijansa. Stvaraju se polimeri koji doprinose tamnosmeđoj boji kao i gorsko slatkom okusu. Ovaj proces nazivamo karamelizacija i ona u slastičarstvu ima široku primjenu. Danas ovaj proces pripada u osnovne metode kulinarskih transformacija. Karamel u kuhinji najčešće koristimo kada trebamo pripremiti slatka jela ili kada nam je potreban preljev koji podiže desert.
Savršen karamel
Kako bi dobili savršen karamel trebamo slijediti sljedeći recept: Sastojci - 300 grama šećera, 100 ml vode (po želji), 50 grama maslaca koji je bio na sobnoj temperaturi, 200 ml slatkoga vrhnja za kuhanje, najbolje 30 % mm sobne temperature, prstohvati soli. Priprema - U posudu za kuhanje potrebno je staviti šećer, vodu i dobro pomiješati. Pustite šećer da se lagano otopi na smanjenoj vatri i da se sjedini s vodom. Šećer je potrebno miješati sa silikonskom špatulom.
Kada se šećer u potpunosti rastopi prestanite s miješanjem dok ne postigne lagano žuto smeđu biju na rubovima. Sada "zagoreni" šećer lagano miješajte prema sredini dok cijela smjesa ne poprimi istu boju. Karamel sada maknite s vatre, u njega dodajte maslac koji je sitno narezan, vrhnje i nastavite dobro miješati dok se sve ne sjedini. Po vlastitom izboru ovaj karamelni umak možete začiniti po želji sa slatkim začinima. Kada se sastojci povežu, ostavite smjesu da se malo ohladi prije skladištenja.
Karamel skladištenje
Karamelizacija šećera odvija se na temperaturama od 160 do 170 stupnjeva, stoga uvijek uzimajte u obzir da karamel radite u odgovarajućim tavama ili loncima. Što je sa skladištenjem karamela? Najčešće se sipa u staklene posude koje se mogu dobro hermetički zatvoriti. Radi udjela šećera mnogi misle kako je riječ o nepokvarljivoj namirnici, no ona se može pokvariti ako nije pravilno skladištena. Karamel je potrebno čuvati u hladnjaku. Rok valjanosti će ovisiti o dodacima, no najbolje je iskoristiti u roku od tjedan dana od pripreme.
Za što se sve može koristiti? Karamela se može pripremiti na slatke i slane načine, stoga je mogućnost korištenja veoma šarolika. Često se koristi kao ukras za razne slastice, no ponekad je i dio same torte ili kolača. Isto tako može se koristiti i u toplim napitcima kako bi se dobila posebna slatkoća. Često se radi i koristi kao namaz za palačinke ili kao što je navedeno za preljev torti, kolača, fritula. Dobro se slaže uz slatka i slana jela, i dobro pripremljen može podići jelo na sasvim drugu razinu.
Tagovi: