Kako napraviti majonezu

Kako napraviti majonezu

Majoneza u današnjoj kuhinji

Majoneza je već stoljećima dio gastronomije, stoga je veoma teško utvrditi kada je ona točno nastala i kako je dobila svoje ime. Gastro stručnjaci vjeruju kako je ovaj hladni umak nastao u Francuskoj nakon što je tadašnji vojvoda od Richelieua uspješno osvojio gradić nazvan Mahon na Balearima. Nakon uspješnog osvajanja gradića, vojvoda je zatražio svečani banket u svoju čast i želio je osnovni - hladno pripremljeni umak. Danas je majoneza neizostavni "hladni umak" svakog domaćinstva, i često se koristi kao dodatak mnogim brzim jelima.

U svijetu kulinarstva ona se nazva i temeljnim umakom koji može sadržavati brojne dodatke kako bi se bolje prilagodila jelima. Majonezu danas najčešće konzumiramo u raznim sendvičima ili burgerima, salatama, ili kao dodatni umak za krumpiriće i drugo pečeno povrće. Međutim, potrebno je naglasiti da se navedeni umak ne koristi samo u kuhinji, već i u svijetu ljepote. Majoneze se mogu koristiti i kao maske za kosu radi svojih prirodnih sastava koji hrane kosu.

Domaća majoneza priprema

Osnovni recepti za majonezu navode kako je bitno povezati žumanjke, ocat ili limunov sok, ulje kao i senf. Danas postoje mnogobrojne inačice kao i varijacije na osnovni recept, pa tako često možemo vidjeti kako mnogi ulje zamjenjuju maslacem ili masti. Majoneze mogu biti ljute ili aromatične, no to ovisi o željama. Prije pripreme majoneze važno je da su svi sastojci sobne temperature, jer u suprotnom nećemo dobiti emulziju. Kako se radi domaća majoneza? Osnovni recept je sljedeći: Sastojci - 1 žumanjak, 1 čajna žlica octa ili limunovog soka, 1 čajna žlica senfa, 175 ml ulja, sol i papar. Priprema će tražiti par minuta vašeg vremena.

Priprema - Prvo ćete s pjenjačom umiješati redom žumanjak, ocat ili limunov sok, senf, sol i papar. Zatim se lagano, kap po kap dodaje ulje i miješa se smjesa. Nakon nekog vremena jakog miješanja dobiva se prepoznatljiva boja i konzistencija majoneze. Sada je potrebno dodati ulje, ali u obliku konstantnog mlaza dok se majoneza i dalje miješa kako bi se sve lijepo povezalo. Ako primijetite da je došlo do razdvajanja sastojaka, dodajte senfa. Kada ste dobili majonezu, u nju je potrebno dodati žlicu tople vode kako se ne bi razdvojila. Majonezu je potrebno prebaciti u teglicu i čuvati u hladnjaku.

Kako se sve može oplemeniti majoneza

Uzmemo li u obzir da je majoneza zapravo temeljni umak, postoje brojni načini takozvane nadogradnje. U primjeru, klasično suncokretovo ulje možete zamijeniti maslinovim uljem, ili drugim uljima koja su intenzivnija u okusu. Promjenom ulja dobivamo drugačiji okus. Potrebno je naglasiti kako majoneza može pretrpjeti i druge oblike modifikacije. U primjeru, za vrijeme mućenja u nju možete nadodati brojne začine kako bi podigli okus.

Češnjak u prahu, čili, ružmarin, kurkuma - sve ovo može doprinijeti nastanku specifičnog okusa koji će se savršeno sjediniti s odabranim prilozima. Koliko dugo mogu stajati domaće pripremljene majoneze? Ovo će ovisiti o vrsti i dodacima. Poželjno je da se ona potroši u roku dva do tri dana nakon pripreme. Da li su domaće pripremljene majoneze bolje od kupovnih? I dok je okus podosta isti, svježe pripremljene majoneze ipak imaju puniji okus. Nadodate li u njih razne začine, možete dobiti savršeni hladni umak koji će se odlično nadopunjavati sa raznim salatnim i mesnim jelima.


Tagovi: