Kako napraviti marinadu

Kako napraviti marinadu

Kako se radi savršena marinada?

Marinada se najviše koristi kod mesa i ribe. Najčešće se priprema dan do dva prije, i najbolje dolazi do izražaja na roštilju. Što je zapravo marinada i kako se ona radi? Riječ je o tekućini koja daje novu dimenziju okusa mesu, ribi, raznom povrću. Ona može biti ljuta, kisela, slatka - nema pravila. Koji je njen smisao? Omekšava hranu i daje joj poseban okus. Namirnice ja najpametnije marinirati u staklenim posudama ili u posudama od nehrđajućeg čelika.

Plastične posude na sebe vežu masnoću. Što se najčešće nalazi u marinadi? Neka vrsta kiselosti. Ona može doći od limuna, octa, vina ili jogurta. Kiselost će pridonijeti balansu okusa. Osim kiseline, glavni sastojak je i ulje. Kiselina i ulje su osnova svake dobre marinade i ključne stavke za sočnost. Nakon odabira kiseline i ulja, u marinadu se dodaju i začini kao i ostali dodaci po želji. Preporučljivo je staviti svježe dodatke poput češnjaka, đumbira, origana, peršina, mažurana, bosiljka.

Kada se priprema marinada?

Kuhari navode kako namirnice nije potrebno marinirati danima ili satima. Marinada se mora prilagoditi samoj namirnici. U primjeru, osjetljivije namirnice poput ribe marinirat će se 30-ak minuta prije samog pečenja. Predugo mariniranje može uzrokovati raspadanje mesa prilikom pečenja. U marinadu nikada nemojte dodavati previše slatkih začina kako šećer ne bi zagorio na mesu. Kako se priprema marinada? U odabranu zdjelu pomiješajte ulje, kiselinu i začinsko bilje. U drugu zdjelu poredajte meso preko kojeg ćete preliti navedenu marinadu.

Nakon prelijevanja mesa posudu je potrebno zatvoriti i ostaviti u hladnjaku par minuta, sati, dana (ovisno o pripremi). Koja je svrha marinade? Ona daje mekoću, sočnost i aromu. Poneke marinade čak i štite meso od njegovog isušivanja, dok neke razgrađuju bjelančevine. Da li se u marinade stavlja sol? Minimalno. Dok traje proces mariniranja, sol bi iz mesa izvukla svu vlagu, što bi doprinijelo suhom i "drvenom" komadu mesa nakon pečenja. Neka vam baza za dobru marinadu budu sljedeće namirnice: Ulje, limunov sok ili ocat, malo soli, papar, čepnjak i začinsko bilje po želji.

Klasična marinada recept

Ako nemate dovoljno vremena ili volje za eksperimentiranje za marinadu, tada je najbolje okrenuti se jednostavnoj i klasičnoj marinadi. Recept za klasičnu marinadu: Sastojci- 100 ml ulja, 100 ml jabučnog octa ili limunovog soka, žličica soli, 2 češnja češnjaka, 1 žličica papra, 2 žličice crvene slatke mljevene paprike, 1 luk. Priprema - Luk i češnjak sitno nasjeckati. Sve sastojke dobro sjediti u posudi. U marinadu umakati komade mesa i zatim ih slagati u posebnu posudu. Ako ostane marinade, potrebno ju je preliti preko mesa.

Meso poklopiti, ostaviti u hladnjaku par sati ili preko noći. Prije pečenja meso će se izvaditi iz marinade, ocijediti i s njega maknuti komadići luka ili češnjaka. Meso se peče na laganoj vatri dok ne poprimi lijepu boju. Ova marinada ne sadrži začinsko bilje, iako ga vi možete dodati. Ova klasična marinada sačuvat će sočnost mesa, te će mu dati blago začinjeni okus. Nakon što je meso pečeno, na njega (ako želite) možete staviti i dodatne začine.


Tagovi: