Kako napraviti prašak za pranje tave – Sredstvo za pranje tave

Kako napraviti prašak za pranje tave - Sredstvo za pranje tave

Kako doma napraviti prašak za pranje tave i ostalog posuđa?

Tave i lonci od nehrđajućeg čelika ne dolaze s neprianjajućim slojem teflona ili nekog sličnog materijala, što često rezultira sa zagorenošću hrane. Zagorena hrana se ne može tako lako ukloniti, što često rezultira namakanjem s raznim sredstvima i sa više pokušaja pranja. Da li se može napraviti prašak za pranje tave i ostalog posuđa i prirodnim putem ukloniti navedeni problem? Naravno. Mnogi se groze pomisli kako bi trebali koristiti jake kemikalije na posuđu u kojemu kuhaju. Prašak za pranje tave i ostalog posuđa radi se većinom od sastojaka koje imamo u kućanstvu.

Čišćenje bez kemikalija najčešće se odrađuje uz pomoć sode bikarbone, aluminijske folije, alkoholnog octa ili limuna, tablete za perilicu posuđa, sol. Kako napraviti vlastiti prašak za pranje suđa? Neovisno o tome da li trebate ukloniti vanjske ili unutarnje tvrdokorne mrlje, posuđe ćete posipati s soli i sodom bikarbonom, preliti s malo deterdženta za suđe kojeg inače koristite. Sada ćete uzeti žičanu spužvu i kružnim pokretima lagano ribati, zatim ćete područje pokriti s papirnatim ručnikom koji je prelit s octom. Natopljeni papirnati ručnik mora odstajati 10 minuta, nakon čega se uklanja i tava se pere u mlakoj vodi.

Što sve treba sadržavati prašak za pranje tave?

Postoje razni recepti za pripravak domaćeg praška ili deterdženta za pranje posuđa. Prašak za pranje tave uvijek bi trebao biti baziran na octu ili sodi bikarboni. Zašto? Navedeni sastojci prirodno "grizu" nečistoću i uklanjanju nečistoće bez mogućnosti oštećenja. Kako uz pomoć navedenih sastojaka napraviti prašak za pranje tave? U zagorjelu tavu potrebno je staviti šalicu vode i isto tako šalicu alkoholnog octa i skupa kuhati do vrenja. Kada navedeno proključa, tavu je potrebno maknuti s vatre i dodati do dvije žlice sode bikarbone.

Kada se tekućina malo ohladi uzmite spužvicu za pranje i kružnim pokretima perite zagorene ostatke dok oni ne nestanu. Ova metoda savršeno uklanja srednju i jaku zagorenost. Što ako niste uspjeli ukloniti svu zagorenost? Tada od sode i octa napravite pastu koja će odstajati u tavi. Nakon 10 ak minuta opet ćete kružnim pokretima prati tavu i isprati u mlakoj vodi. Nakon navedenog tava bi trebala biti kao nova, bez nečistoća i sjajna.

Da li je moguće napraviti prašak za pranje tave bez sode bikarbone i octa?

I dok se soda bikarbona kao i ocat najčešće koriste za uklanjanje nečistoća, ovi sastojci nisu jedini sastojci iz kuhinje koji nam mogu pomoći. Kako napraviti prašak za pranje tave bez sode bikarbone i octa? Ako nemate navedene sastojke, tada možete probati s tabletom za perilicu posuđa. U tavu je potrebno uliti do 2,5 cm vode i staviti ju na vatru kako bi se voda zagrijala. Kada se voda zagrije tavu je potrebno maknuti s vatre i u nju staviti tabletu za pranje suđa.

S tabletom je potrebno kružiti po tavi kako bi ona uspješno uklonila nečistoću. Iako je domaći prašak za pranje tave najbolji oblik za uklanjanje nečistoća, možete si pomoći i s aluminijskom folijom. Tavu možete tretirati s deterdžentom po izboru ili sa sodom i octom i uz pomoć aluminijske folije ribati nečistoće. Ovdje aluminijska folija služi kao žičana vuna za ribanje, stoga pripazite da ne pritiskate jako kako ne bi oštetili posuđe. Navedeno bi trebalo rezultirati s čistom i sjajnom tavom.


Tagovi: