Kako napraviti smjesu za kompost

Kako napraviti smjesu za kompost

Što je smjesa za kompost?

Kompost je prirodni proces razgradnje organskog materijala, poput kuhinjskih ostataka, biljnih ostataka i drugih organskih tvari, koji rezultira bogatom i hranjivom smjesom poznatom kao humus. Ovaj proces se naziva kompostiranje, a rezultirajući materijal, kompost, često se koristi kao vrlo učinkovito gnojivo za biljke. Kada se organski materijal kompostira, mikroorganizmi poput bakterija, gljivica i crva razgrađuju tvari poput ostataka hrane, lišća, trave i slično. Tijekom ovog procesa, temperatura komposta može porasti, a uključuju se različite faze razgradnje. Na početku se dekomponiraju lakše tvari, poput ugljikohidrata, dok se kasnije razgrađuju teže tvari, uključujući celulozu i lignin. Konačni rezultat ovog procesa je stabilan materijal - humus. Kompostiranje ima brojne prednosti. Prvo, smanjuje količinu otpada koji završava na odlagalištima, smanjujući pritisak na okoliš. Drugo, kompost je izvrstan izvor hranjivih tvari za tlo, poboljšavajući njegovu strukturu, zadržavanje vode i sposobnost zadržavanja hranjivih tvari. Treće, uporaba komposta umjesto kemijskih gnojiva doprinosi održivijem poljoprivrednom pristupu. Kako bi se napravila smjesa za kompost, potrebno je složiti određeni omjer zelenih (svježi biljni ostaci, kuhinjski otpad) i smeđih materijala (suhi listovi, grančice). Redovito miješanje komposta potiče proces razgradnje. Nakon nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, ovisno o uvjetima, nastati će bogata, smeđa smjesa za kompost koju možete koristiti za poboljšanje tla u vrtu i biljkama u loncima.

Što sadrži smjesa za kompost?

Smjesa za kompost sastoji se od različitih vrsta organskih materijala koji su namijenjeni kompostiranju. Osnovna ideja je kombinirati zeleni materijal, koji je bogat dušikom, sa smeđim materijalom, koji je bogat ugljikom. Zeleni materijali su svježi, vlažni materijali bogati dušikom. Ovdje spadaju kuhinjski ostaci (voće i povrće, kava, ljuske jaja), svježe pokošena trava i svježi biljni ostatci. Smeđi materijali su suhi, smeđi materijali bogati ugljikom. To uključuje suho lišće, grančice i sitni drveni otpad, piljevina i suhi papir ili karton izrezan na male komade. Važno je da smjesa za kompost bude vlažna, ali ne previše mokra. Ako je smjesa presuha, mikroorganizmi neće moći učinkovito razgrađivati materijale. Ako je previše mokra, može doći do anaerobnih uvjeta (bez prisustva kisika), što može rezultirati neugodnim mirisima. Redovito okretanje ili miješanje smjese osigurava da mikroorganizmi dobiju potreban kisik za proces kompostiranja. To također pomaže ravnomjernoj razgradnji materijala. Pravilna ravnoteža između zelenih i smeđih materijala ključna je za uspješno kompostiranje. Idealno omjer može varirati, ali se često preporučuje omjer otprilike 2: 1 ili 3: 1 smeđih materijala u odnosu na zelene materijale. Važno je pratiti stanje smjese i prilagoditi dodavanje materijala kako bi se održala ta ravnoteža.

Kako se radi smjesa za kompost?

Smjesa za kompost se relativno je jednostavan proces, ali je važno pridržavati se određenih smjernica kako biste postigli optimalne rezultate. Od sirovinski materijala će Vam trebati zeleni i smeđu materijali, te dodatni materijali kao što su ostaci od stajskog gnoja ili ptičjeg izmeta mogu dodati dodatni dušik, te kosti i riblje kosti mogu dodati hranjive tvari, ali nisu obavezn. Održavajte ravnotežu između zelenih i smeđih materijala. Preporučeni omjer može varirati, ali često se preporučuje 2: 1 ili 3: 1 smeđih materijala u odnosu na zelene. Usitnite veće komade kako biste potaknuli bržu razgradnju. Sitniji materijali omogućuju bolju prozračnost i ravnomjernu razgradnju. Održavajte smjesu vlažnom, poput spužve koja je vlažna, ali ne natopljena. Dodajte vodu prema potrebi. Složite materijale u slojevima – alternirajte između zelenih i smeđih materijala. Ako dodajete stajski gnoj, rasporedite ga ravnomjerno po slojevima. Ako je moguće, postavite kompost na sunčano mjesto kako bi se potaknulo zagrijavanje. Održavajte kompost pokrivenom kako biste zadržali vlagu i toplinu. Miješajte kompost svaka 2 do 4 tjedna kako biste osigurali ravnomjernu razgradnju i pristup kisiku. Ukoliko primijetite neugodan miris, može biti znak da kompost treba više zraka. Dodajte više smeđih materijala. Ako je previše suh, dodajte vode. Nakon nekoliko tjedana ili nekoliko mjeseci, kompost će postati tamna, mirisna masa koja izgleda poput zemlje. Gotova smjesa za kompost se može upotrijebiti kao gnojivo za svoj vrt kako biste poboljšali tlo i potaknuli rast biljaka.


Tagovi: