Kako nastaje obala i plaže

Kako nastaje obala i plaže

Kako nastaju obala i plaže

Pješčane plaže jedno su od najopuštenijih mjesta za ljubitelje sunčanja, igranja odbojke na pijesku ili zabave s prijateljima i obitelji. Iako je nezaobilazan dio odmora, malo tko zna kako nastaju obala i plaže. Kakav je proces njihovog nastanka i koja kombinacija čimbenika ima najvažniju ulogu? Obala se definira kao pojas koji čini granicu između kopna i mora. Najvažniju ulogu u njegovom stvaranju imaju plima i oseka i valovi. Razvoj prirodnih plaža je proces koji može trajati stotinama godina, a rezultat je stalnog kretanja vode. Koraljni grebeni i stijene nedaleko od obale zahvaćeni su valovima. Razgradnja ovih materijala stvara male čestice sedimenta koje nose morski valovi. Ti se sedimenti nakupljaju duž obale tvoreći plažu. Osim toga, morske životinje mogu pridonijeti stopi erozije u nekim slučajevima, posebno kada se plaže nalaze u blizini koraljnih grebena, kao i vrste valova koji udaraju o obalu. Važno je napomenuti da se obala i plaže također mijenjaju zbog utjecaja mnogih čimbenika uključujući vjetar, valove, klimu i ljudske aktivnosti.

Zašto su morska obala i plaže jedinstvene

Budući da su obala i plaže najpopularnija prirodna odredišta koja godišnje privlače veliki broj turista diljem svijeta, vrijedi napomenuti da je to jedino mjesto koje je svakodnevno podložno ritmu plime i oseke. Unutar obalnog pojasa možemo vidjeti pješčane i stjenovite obale. Pješčane obale sastoje se od nakupljenog sedimenta mineralnog ili drugog podrijetla. Nasuprot tome, stjenovite obale sastoje se od različitih vrsta stijena. Plaža se sastoji od sedimentnog materijala, poput pijeska, valova kao izvora energije i obalnog područja. Postoji niz čimbenika u ovom okruženju kao što su djelovanje valova, promjene temperature, izloženost plimi i oseci. Iako su pješčana obala i plaže jedinstvene za mnoge, one su također izazovno okruženje za morski život. Plaže, kao oblik stvaranja pijeska, dobivaju pijesak iz kontinentalnih stijena. Stoga, ovisno o vrsti stijena koje se tamo nalaze, pijesak može biti tamnije ili crvenkaste boje. Tlo na pješčanim plažama klasificira se na temelju koncentracije krutih čestica, odnosno pijeska koji nastaje raspadanjem kopnenih stijena i tla. Plaže sa svjetlijim pijeskom nastale su erozijom minerala i kvarca, a neke od njih donose morske struje i talože u obalno područje.

Važnost obala i plaže

Obala i plaže, osim što su mjesto za idealan odmor, svojom posebnošću uljepšavaju krajolik. Ipak, najdojmljiviji aspekti svjetski poznatih plaža su različite boje pijeska nastale erozijom valova na obali. Na nekim plažama veličina pijeska ovisi o udaljenosti od vode. Vjetar ili valovi mogu pomaknuti veći dio finijeg pijeska, dok je krupniji pijesak bliže vodi. Međutim, kako su obale i plaže vrlo promjenjiva okruženja, u mnogim područjima dodatni čimbenici utječu na veličinu pijeska. U usporedbi s riječnim pijeskom, koji sadrži minerale i kvarc, u morskim sredinama njegove karakteristike mogu varirati ovisno o izvoru stijene. Popularnost obala i plaže je nemjerljiva, a osim toga idealna su mjesta za rekreaciju, ljudske aktivnosti, turizam, vađenje raznih minerala itd. Ipak, najveća opasnost je iskopavanje pijeska, krčenje šuma, nedostatak planiranja, promjene u namjeni zemljišta u svrhu urbanog razvoja i izgradnje. Kako bi plaže bile zdrave i čiste, preporuča se sanacija pijeska, redovito čišćenje, podupiranje obalnih područja te izbjegavanje gradnje u blizini.


Tagovi: