Kako naučiti tablicu množenja za 5 minuta
Tablica množenja osnova matematike
Zbrajanje i oduzimanje kao dvije osnovne matematičke metode su djeci vrlo lake za svladavanje, no kad je množenje i dijeljenje u pitanju to predstavlja izazov u učenju. Tablica množenja je nešto što djeca trebaju svladati prema školskom programu i upravo ova matematička metoda je osnova za daljnje učenje matematičkih zadataka i područja.
Tablica množenja se uči napamet i to je jedini način kako je djeca mogu naučiti. Ponavljanjem umnožaka će dijete zapamtiti tablicu množenja, pa treba prvo krenuti sa množenjem brojeva 0 do 10. Najveći zadatak je na djeci i roditeljima jer se u školi obadi samo postupak i par brojeva, a ostatak djeca moraju naučiti kao domaću zadaću.
Učenje množenja brojeva je izuzetno važno za svako dijete jer će ta vještina biti baza za daljnje učenje matematičkih vještina, ali i jednako važno za životna snalaženja u svakodnevnim situacijama. Jednako je važno i dijeljenje koje je usko povezano s množenjem brojeva i ima jednaku važnost u školovanju i svakodnevnom životu.
Tablica množenja kako je naučiti za 5 minuta
Tablica množenja se postavlja tako da se okomito i vodoravno poredaju brojevi 0 do 10 te se na njihovim spojevima upisuju umnošci dva broja. Tablicu množenja se može i prekopirati ili prepisati iz knjige, s interneta ili sami upisati točne rezultate. Učenje tablice množenja se svodi na učenje umnožaka napamet, međutim postoji nekoliko osnovnih pravila koja će pomoći da se tablica množenja nauči lako i brzo, pa čak i za 5 minuta.
Prvo je pravilo da svaki broj pomnožen s 0 daje umnožak 0, drugo je pravilo da svaki broj pomnožen s brojem 1 daje umnožak jednak broju koji se množi s brojem 1. Treće osnovno pravilo koje olakšava učenje tablice množenja je da svaki broj pomnožen s brojem 10 daje umnožak tog broja s dodatkom 0 na kraju, na primjer 10 x 3 daje umnožak 30.
Postoje još dva pravila koja će olakšati učenje tablice množenja, a to je da množenje broja s brojem 2 daje umnožak koji predstavlja udvostručavanje tog broja, pa tako na primjer 3 x 2 daje umnožak 6, do čega bi se došlo matematičkim zbrajanjem 3+3. Peto pravilo je da bez obzira na poredak brojeva tokom operacije množenja umnožak je uvijek isti, pa tako množimo li 3 x 4 ili 4 x 3 umnožak je isti broj 12.
Tablica množenja uz pomoć prstiju
Tablica množenja brojeva 0 do 5 je lako za svladati jer tih umnožaka nema puno i brzo se zapamte. Brojna djeca imaju više problema s množenjem brojeva od 6 do 10. No, postoji i za to rješenje, trik s prstima može pomoći u učenju tablice množenja s brojevima od 6 do 10. U tome će vam pomoći prsti obje ruke na koje ćete olovkom napisati brojeve od 6 do 10 na obje ruke s time da će broj 6 biti na malom prstu, a broj 10 na palčevima obje ruke.
Tablica množenja se na ovakav način može naučiti vrlo brzo uz pomoć par osnovnih pravila. Na primjer množite broj 7 s lijeve ruke i broj 8 s desne ruke, te spojite ta dva prsta. Dva su pravila kako ćete doći do umnoška množenjem 7 x 8. Prvo pravilo je da prebrojite prste koji se dodiruju i prste koji se nalaze ispod njih, te taj broj predstavlja deseticu od umnoška. U ovom slučaju to je broj 5, što znači radi se o umnošku koji je veći od broja 50.
Drugo pravilo određuje jedinicu umnoška, u slučaju množenja 7 x 8 iznad spojenih prstiju ćete slobodne prste lijeve ruke 3 prsta pomnožiti sa slobodnim prstima iznad spojenih prstiju desne ruke, a to su 2 prsta. Umnožak 3 x 2 daje broj 6 koji predstavlja jedinicu broja koji je umnožak. Na taj način dolazimo do točnog odgovora da je umnožak 7 x 8 broj 56. Pokušajte s drugim primjerima na primjer 6 x 6 i provjerite ovu tehniku za sve kombinacije te se uvjerite da ćete za 5 minuta naučiti tablicu množenja bez problema.
Tagovi: