Kako odabrati odvjetnika – razgovor za fiksan honorar
Kako odabrati odvjetnika i ne pogriješiti?
Odvjetnici pripadaju u skupinu savjetnika, no oni se za razliku od ostalih savjetnika ne smiju javno oglašavati, niti navoditi stranke koje su zastupali. Ipak, tržište pravnih usluga može naglasiti i predložiti odvjetnike koji su uspješni ili poznatiji, koji imaju odličan ugled. Kako odabrati odvjetnika? O osobnim preferencijama nije potrebno raspravljati. Neki klijenti žele zvučna imena, neki žele samopouzdanje u zastupanju, dok neki žele osobu prema preporuci. Prije odabira odvjetnika, potrebno je da si postavite sljedeća pitanja: Zašto mi je potreban odvjetnik? Kakva vrsta odvjetnika mi je potrebna? Što želim postići s angažmanom odvjetnika?
I dok možda mislite kako su odgovori na navedena pitanja banalna, oni su zapravo ključni u odabiru odgovarajućeg odvjetnika za vaš slučaj. Kako odabrati odvjetnika? Odvjetnici su osobe koje posjeduju posebna znanja koja dolaze iz područja prava i kao takvi oni su ovlašteni poduzimati pravne radnje za svoje stranke i zastupati ih na ročištima. Odvjetnik se najčešće odabire prema pravnom problemu s kojim ste suočeni. Mogu se kontaktirati online putem obrasca, telefonski ili dolaskom u odvjetnički ured kako bi se dogovorio termin savjetovanja.
Kako odabrati odvjetnika i kako izgledaju konzultacije?
Ponekad je teško odgovoriti na pitanje kako odabrati odvjetnika, osobito ako ste se prvi puta našli u situaciji gdje vam je potrebna pravna pomoć. Odvjetnik se najčešće odabire prema potrebi, nakon čega slijedi prvi razgovor ili konzultacije. Na prvi razgovor potrebno je donijeti sve materijale ili dokaze koji vam mogu poslužiti u objašnjavanju pravnog problema. Odvjetniku morate sasvim iskreno iznijeti činjenično stanje, jer upravo ono pomaže u zaštiti prava i interesa. Ne mora vas biti strah iznijeti privatne te povjerljive podatke, jer između stranaka i odvjetnika postoji odvjetnička tajna.
Svako kršenje odvjetničke tajne može rezultirati disciplinskim odgovorima. Kako odabrati odvjetnika? Nakon odabira i prvog razgovora, odvjetnik može zatražiti i daljnje konzultacije tijekom trajanja sudskog postupka. Na navedenim konzultacijama razmatraju se opcije i smjerovi suđenja, ali se i iznose mogući scenariji. Ovakvo savjetovanje se prema pravilima ne naplaćuje, iako je navedeno kako je tarifom propisano da svaki odvjetnik ima pravo na naknadnu nagradu od 50 bodova radi pružanja svojeg savjetovanja. Svaki odvjetnik vam ima pravo naplatiti savjetovanje tijekom sudskog postupka, osobito ako iznosite nove činjenice i dokaze.
Kako odabrati odvjetnika i koja je cijena odvjetnika?
Cijena samog odvjetnika prema ročištu parničnih postupaka određuje se na način da će odvjetniku pripasti nagrada za svako ročište na kojemu je bio. Nagrade se ostvaruju prema tarifi broj 7, ali i prema tarifi 1,3, i 6. Pojednostavljeno, sama naknada će se odrediti prema vrijednosti samog predmeta spora. U primjeru, ako je navedeni predmet spora do 328,10 eura, sama nagrada će iznositi 25 bodova. Cijene tarifa mogu se pronaći online, kao i na službenim stranicama raznih odvjetnika.
Sada kada znate kako odabrati odvjetnika, sigurno se pitate da li postoji i fiksna cijena njegovog zastupanja? U pojedinim slučajevima cijena samog zastupanja može biti fiksna. Kada se plaća odvjetnik? Radi nepovjerenja u sami pravni sustav, dugotrajnost određenih sudskih postupaka te neizvjesnosti o troškovima koji su povezani, stranke mogu odvjetnika platiti i po završetku postupka. I dok se smatra kako je navedeno u redu radi bržeg rješavanja pravnog problema, ovo se često pokazuje kao kontraproduktivna praksa. Kada odlučujete kako odabrati odvjetnika, poželjno je da se odmah raspitate i o načinu plaćanja i samoj cijeni usluga.
Tagovi: