Kako pomoći psu pri gušenju

Kako pomoći psu pri gušenju

Gušenje psa i pružanje prve pomoći

Poput ljudi, ljubimci se također nađu u situaciji da im je potrebna prva pomoć, no u tom slučaju malo koji vlasnik zna kako pravilno reagirati. Mnogi će često u bilo kakvoj nezgodi vezanoj za ljubimca prvo uputiti poziv veterinaru, ali potrebno je imati na umu da je vrijeme reakcije važno. Čuvanje psa od loših stvari i iskustava je svakako važna stavka, no sasvim je normalno da ne možete uvijek nadgledati svog psa i što on zapravo radi. Koliko je često gušenje psa?

Navedeno pripada među česte slučajeve odlaska veterinaru. Psi vole žvakati, i ponekad tijekom te aktivnosti dolazi do nenamjernog gušenja koje može izazvati paniku kod psa, ali i kod vlasnika. Gušenje psa zahtjeva brzu reakciju i pružanje hitne pomoći. Tijekom gušenja psa može uhvatiti panika, može biti u bolovima i može osjećati zbunjenost te strah. U ovakvoj situaciji važno je postupati zaista oprezno te pažljivo kako ne bi povrijedili sebe ili ljubimca.

Gušenje psa i što napraviti kada se pas guši

Kako prepoznati simptome gušenja kod psa? Simptomi mogu biti otežano disanje, plavi jezik i sluznice, glasno hroptanje. U ovakvoj situaciji potreban je veliki oprez ako želite pomoći psu, jer postoji velika mogućnosti ugriza. Ukoliko je pas smiren, pogledajte mu u usta, smirite ga i pozovite veterinara. Što ako je gušenje već nastupilo? Ukoliko je situacija pomalo kritična a nemate vremena za odlazak veterinaru, tada ćete redom učiniti sljedeće:

Što više umiriti psa. Ukoliko pas ima ogrlicu skinite ju kako ona ne bi pritiskala vrat. Lagano i bez naglih pokreta otvorite usta svome psu i pregledajte unutrašnjost. Ako je nešto zaglavilo i možete izvaditi, tada uzmete veliku pancetu ili uz pomoć ruku izvadite predmet iz usta/grla. Po potrebi napravite i Heimlichov zahvat, uz uvjet da znate navedeno raditi. Procijenite li da ne možete izvaditi predmet iz usta ili grla, tada je poželjno da hitno otiđete najbližem veterinaru kako bi se spriječilo daljnje gušenje i moguće posljedice.

Gušenje psa i pravilno postupanje

Kada se pas guši on će u većini slučajeva postati veoma zabrinut i uplaše, što može dovesti do neželjenih reakcija. Radi svoje i njegove sigurnosti potrebno je reagirati smireno. Gušenje često nastupa onda kada je pas pojeo neku hranu ili predmet i došlo je do zapinjanja u grlu. Nešto veći oprez potreban je kod štenaca koji vole istraživati. Kada uočite da se vaš pas guši, nakon smirenja trebali bi pokušati samostalno izvaditi predmet iz usta ili grla.

Preporučuje se korištenje velike pincete ako je predmet u grlu, pa čak i prstiju ako je predmet u ustima. Što ako ne možete izvući predmet? Tada je potrebno prekinuti pokušaj i hitno odvesti psa kod prvog veterinara. Neuspjeli pokušaji mogu samo još dodatno nadražiti ili oštetiti tkivo grla i psa, čime se povećava neugoda. Ako se nikada niste susreli s gušenjem psa i pružanjem prve pomoći, tada je najbolje da ga pokušate smiriti i odvesti prvome veterinaru. Imajte na umu da je gušenje hitan slučaj i pravilna reakcija je ključna.


Tagovi: