Kako pomoći sebi pri gušenju
Kako si pomoći kada nastupi gušenje
Kada se krenemo gušiti, svaka sekunda je vana. Gušenje može dovesti do prestanka rada srca te pluća, i upravo radi toga potrebna je brza i smirena reakcija. U trenutku gušenja najvažnije je ostati pribran i pokušati izbaciti predmet koji nas guši iz dišnih puteva. Kako prepoznati gušenje? Ono je često popraćeno burnom reakcijom osobe koja se guši. Na izrazu lica može se primijetiti panika, naprezanje, crvenilo, oči se izboče i dolazi do nemogućnosti uzimanja kisika.
Proces gušenja nastupa onda kada unesrećena osoba ili vi sami teže hvatate zrak i dolazi do takozvanog hroptanja. Boja kože ovdje postepeno poprima tamniju ili ljubičastu nijansu. Kako bi najbolje procijenili stanje, vidite da li osoba ili vi možete govoriti kada nastupi blokada. Kada je osoba u mogućnosti odgovoriti, to znači da nije došlo do potpune blokade dušnika, i da zrak može doprijeti do pluća. Ako ipak osoba ili vi ne možete odgovoriti, tada je potrebna hitna reakcija. Vrijeme je dragocjeno, stoga ćete morati pomoći osobi ili sebi kako ne bi u potpunosti ostali bez zraka.
Naučite što treba napraviti kada nastupi gušenje
U slučaju gušenja, potrebno je iz usta izbaciti svu hranu i što više kašljati kako bi se potaklo izbacivanje sadržaja iz grla. Ukoliko navedeno ne pomogne, tada je potrebno da vas netko snažno s dlanom udari između vaših lopatica. Što ako nema pomaka? Tada će se primijeniti Heimlichov hvat. Riječ je o jednostavnom postupku koji u većini slučajeva uspješno izbacuje strano tijelo iz dišnog puta. Važno je napomenuti da samu snagu pritiska treba prilagoditi osobi kojoj se pomaže. Kako se radi Heimlichov hvat? Potrebno je osobi stati iza leđa, obgrliti ju i raditi nagle pritiske na gornjem dijelu trbuha.
Ovo će pomoći u izbacivanju zraka iz pluća, a sa zrakom izbacit će se i strano tijelo. Ako se gušenje nastavi, tada je potrebno pokušati stisnuti trbuh preko naslona stolice. Što ako gušenje nastupi kada ste sami? Samopomoć koju si možete pružiti je: Kleknut ćete na pod i ruke staviti u položaj kao da idete raditi sklek. Izmaknite ruke i slobodno padnite torzom prema podu. Nagli udarac će istjerati veću količinu zraka iz pluća i tako odstraniti predmet koji je ometao disanje. Ako se ne uspije iz prve, pokušava se opet. Nemojte imati strah od osjećaja pada jer vam upravo on može spasiti život.
Gušenje može dovesti do gubitka svijesti
Što napraviti kada unesrećena osoba ostane bez svijesti? Kada unesrećena osoba ostane bez svijesti radi gušenja, često će se mišići grla opustiti i zrak će normalno cirkulirati oko zaglavljenog predmeta. Ovdje je važno krenuti s disanjem usta na usta kako bi unesrećena osoba dobila zrak u pluća, potrebno je pozvati hitnu pomoć. Ukoliko se pluća ne napušu sa zrakom nakon četiri pokušaja upuhivanja zraka, tada je osobu potrebno okrenuti na bok dok je vaše bedro prislonjeno na prsa osobe, glava mora biti zabačena unatrag. Osobu je potrebno četiri puta snažno udariti po leđima i provjeriti da li je strano tijelo izašlo van.
Ako vidite da je, tada se ono uklanja s prstima. Ako je navedeno strano tijelo i dalje zaglavljeno, tada se osoba okreće na leđa i glava se zabacuje unatrag. Opkoračite osobu i sjednite na bedra. Napravite četiri kratka pritiska prema gore i provjerite da li se zaglavljeno tijelo izbacilo iz usta. U slučaju da nije nastavite s davanjem umjetnog disanja. Ako nema rezultata, cijeli proces ponovite još jednom ili do dolaska hitne pomoći. Gušenje može nastupiti bilo kada i bilo gdje. Kako bi spriječili gušenje kod sebe potrebno je dobro prožvakati hranu, što znači jesti bez žurbe.
Tagovi: