Kako pomoći utopljeniku

Kako pomoći utopljeniku

Što i kako pomoći utopljeniku?

Kada krene ljetna sezona, mnogi od nas otiđemo na more ili bazene kako bi se osvježili od vrućine i malo odmorili. No, svake godine sve više bude slučajeva utapanja. Jedan od najčešćih razloga uptanja su umor, sunčanica, neznanje u plivanju i nagli skok u hladnu vodu. Kako pomoći utopljeniku ukoliko ga vidite na plaži ili bazenima, tu morate veoma brzo reagirati i ne gubiti vrijeme. Odmah nazovite hitnu pomoći kako bi došli na vrijeme, a Vi za to vrijeme morate pokušati pomoći utopljeniku. Bitno je ostati smiren te ne gubiti vrijeme kako pomoći utopljeniku biste mogli i spasili mu život. Kada vidite osobu kako se utapa, morate brzo i oprezno ih izvaditi van iz vode. Osoba koja se utapa će manično mahati s rukama kako bi pokušali ostati na površini vode. Morate ih smiriti i izvući ih van kako im voda više ne bi ulazila u usta, te im trebate hititi plovilo, jastuk ili prsluk za spašavanje.

Kako pomoći utopljeniku i što učiniti?

Kako pomoći utopljeniku kada ste ga netom izvukli van iz vode je pregledati i procijeniti stanje utopljenika. Morate biti brzi i odmah procijeniti u kojem se stanju nalazi osoba. Ukoliko je osoba pri svijesti, može se onda očekivati brzi oporavak. No, ukoliko osoba ne reagira morate ga brzo animirati te pružati umjetno disanje usta na nos ili usta na usta. Nakon što ste osobu izvukli van iz vode moraze im pregledati usnu šupljinu kako biste odstranili bilo kakav mulj, blato, voda, te ako osoba nosi zubnu protezu te to isto tako treba ukloniti. Kako pomoći utopljeniku ako primijetite da im je trbuh nadut, morate osobu okrenuti na bok te pritisnuti gornji dio trbuha ili ga obuhvatiti ispod trbuha i podignuti nekoliko puta kako biste izbacili vodu van iz trbuha. Kod utopljenika se često dogodi da nemaju kisika odnosno imaju nedostatak kisika, te je zato bitno odmah krenuti s umjetnim disanjem. Reanimacija se radi i 30 minuta nakon što ste osobu izvukli van iz vode jer je tijelo bilo pothlađeno zbog hladne vode.

Kako pomoći utopljeniku i koju pomoć pružati?

Kako pomoći utopljeniku koji su pri svijesti je im dati kisik kroz nosne katetere. Kod osoba koje nisu pri svijesti i ne dišu, njima se obavezno mora uvesti cijev između glasnika direktno u dušnik kako bi ih se moglo priključiti na kisik i efikasno ih ventilirati. Kod osoba koje su udisale vodu, u većini slučajeva će razviti plućni edem. Ova pojava se naziva sekundarno utapanje, a događa se zbog neznanja plivanja, umora, sunčanice i skoka u hladnu vodu. Simptomi koji se pojavljuju kod ovog stanja su kašalj, bljedilo, znojenje, povraćanje, ubrzano disanje i besvjesno stanja. Kako pomoći utopljeniku koji pati od sekundarnog utapanja je davanje terapije s lijekova koji potiču jače mokrenje odnosno diuretici. Diuretici će im pomoći da izbace van višak tekućine. Također se pacijentima s plućnim edemom daje kisik. Kod ovakvog stanja se osoba mora što prije i bolje prebaciti u bolnicu kako bi ostali na promatranju narednih 24 sata, te poslije mogu otići doma.


Tagovi: