Kako prepoznati da li je paradajz pun kemije? Potrebno vam je samo nekoliko sekundi da provjerite da li je prskan kemikalijama

Kako prepoznati da li je paradajz pun kemije? Potrebno vam je samo nekoliko sekundi da provjerite da li je prskan kemikalijama

Ljeto donosi obilje svježeg voća i povrća, a među njima je i paradajz, omiljeni sastojak salata, umaka i mnogih drugih jela. No, kako znati da li je paradajz koji kupujemo pun kemikalija? Evo nekoliko jednostavnih savjeta koji vam mogu pomoći da prepoznate prirodni paradajz od onoga koji je tretiran pesticidima i drugim kemikalijama.

1. Boja i sjaj

Prirodni paradajz obično ima živopisnu crvenu boju, ali nije pretjerano sjajan. Ako paradajz izgleda previše blistavo, kao da je premazan voskom, moguće je da je tretiran kemikalijama kako bi duže zadržao svjež izgled.

2. Miris

Pravi, organski paradajz ima intenzivan i ugodan miris. Približite paradajz nosu – ako ne osjetite gotovo nikakav miris, postoji šansa da je tretiran kemikalijama koje smanjuju njegov prirodni miris.

3. Tekstura

Dodirnite paradajz. Trebao bi biti čvrst, ali ne previše tvrd. Ako je paradajz previše mekan, to može biti znak prekomjerne upotrebe kemikalija za ubrzavanje sazrijevanja. S druge strane, pretjerano tvrd paradajz može značiti da je tretiran kako bi duže izdržao transport i skladištenje.

4. Okus

Iako se okus može razlikovati ovisno o sorti, prirodni paradajz ima bogat, sladak i pomalo kiselkast okus. Ako je paradajz bezukusan ili ima neobičan, gorak okus, to može biti posljedica kemikalija.

5. Pogledajte peteljku

Peteljka može puno toga otkriti. Prirodni paradajz često ima peteljku koja je zelenkasta i suha. Ako je peteljka tamna ili čak crna, paradajz je vjerojatno tretiran kemikalijama. Također kada prepolovite paradajz i pogledate kakva mu je unutrašnjost najčešće onaj s toksinima ima žućkaste pruge, a u centru se nalazi žuti dio.

6. Znakovi nepravilnosti

Paradajz koji nije tretiran kemikalijama često ima male nepravilnosti poput točkica, neravnina ili čak malih pukotina. Ovi znakovi su prirodni i ukazuju na to da je paradajz rastao u uvjetima koji nisu kontrolirani kemikalijama.

7. Pročitajte etikete

Ako kupujete paradajz u trgovini, obratite pažnju na etikete. Organski proizvodi obično su jasno označeni. Potražite certifikate koji jamče da je paradajz uzgojen bez upotrebe štetnih kemikalija.

Zaključak

Kada birate paradajz, koristite sve svoje osjetilne sposobnosti: gledajte, mirišite, dodirujte i kušajte. Prirodan paradajz možda neće uvijek izgledati savršeno, ali njegov okus i nutritivna vrijednost bit će neusporedivi s onima koji su tretirani kemikalijama. Sljedeći put kada budete kupovali paradajz, isprobajte ove savjete i uživajte u prirodnom okusu ljeta.


Tagovi: