Kako prepoznati dehidraciju
Kako prepoznati dehidraciju i uzroci
Do dehidracije dolazi kada tijelo gubi veću količinu tekućine u omjeru više nego je dobiva, te tada metabolizam organizma ne može normalno funkcionirati. Kako prepoznati dehidraciju kada do nje dođe najlakše ćete prema umoru, pospanosti i suhim ustima. Gubitak tekućine i elektrolita iz tijela može biti uzrokovano različitim uzrocima, a tekućina je izuzetno važna jer služi za izbacivanje toksina, otpada iz tijela i održavanje zdrave kože.
Najbolji način kako prepoznati dehidraciju je da znate što je uzrok dehidracije. Inače tijelo putem znojenja normalnim metabolizmom gubi tekućinu iz tijela ali tokom dana hranom i pićem se to nadoknadi pa tijelo nije dehidrirano, stoga se u ljetnim mjesecima kada su velike vrućine preporučuje uzimati više tekućine.
Osim ljetnih vrućina uzroci dehidraciju su i povišena tjelesna temperatura, proljev, povraćanje, pretjerano znojenje. Uz to uzroci dehidracije mogu biti i visoki šećer u krvi kod osoba s bolesti dijabetes, kod trošenja lijekova za izbacivanje vode diuretika, te kod veće konzumacije alkohola može doći do dehidriranosti organizma.
Simptomi kako prepoznati dehidraciju
Simptomi kako prepoznati dehidraciju ovise o stupnju dehidracije, o tome radi li se o blagoj, umjerenoj ili teškoj dehidraciji. Kod blage dehidracije tijelo je izgubilo maksimalno 2% tekućine, kod umjerene do 5%, a kod teške dehidracije je tijelo izgubilo oko 10% tekućine.
Osim suhih usta, umora i pospanosti, simptomi kako prepoznati dehidraciju su i smanjeno znojenje i manjak uriniranja, javlja se i pojačana žeđ koja se ne može zadovoljiti. Urin je intenzivne žute boje koja odstupa od normalne boje urina, uz to javlja se i suha koža, te glavobolje a moguće su i vrtoglavice.
Kod teških dehidracija se mogu javiti i prestanak izlučivanja urina, narančasti urin, vrtoglavica koja ne prestaje. Osoba je znatno oslabila a nizak krvni tlak će onemogućiti stajanje. Teške dehidracije izazivaju i simptome poput grčeva u rukama i nogama, te probavne probleme poput povraćanja, mučnina. Može se pojaviti povišena tjelesna temperatura, otkucaji srca su ubrzani, a može doći i do napadaja. Treba napomenuti da su djeca i starije osobe više ugrožene kod pojave dehidracije.
Kako prepoznati dehidraciju i što napraviti
Dijagnostika i fizički pregled je način kako prepoznati dehidraciju, a dodatno se može izvaditi krv kako bi se vidjela razina elektrolita i kakav je rad bubrega koji će prvi stradati ukoliko se dehidracija ne liječi. Analiza mokraće je također način kako prepoznati dehidraciju i kako se može sa sigurnosti dijagnosticirati dehidracija.
Liječenje dehidracije se orijentira na nadomještanje tekućine i elektrolita tako da se piju manje količine tekućine što češće, najbolje vode. No, kada osoba ima i povišenu tjelesnu temperaturu potrebno je temperaturu snižavati i istovremeno nadoknaditi izgubljenu tekućinu i elektrolite. Takvu osobu treba smjestiti u ohlađenu prostoriju sa što manje odjeće na sebi.
Kod teških dehidracija će se nedostatak tekućine i elektrolita nadomjestiti intravenoznim unosom tekućine i elektrolita u dehidrirano tijelo. Kada tijelo gubi tekućinu potrebno ju je i nadoknađivati, a kako bi se izbjeglo liječenje potrebno je dehidraciju spriječiti. Za sprečavanje dehidracije treba pojačano uzimati tekućinu u slučaju povraćanja, proljeva, pretjeranih tjelesnih aktivnosti, ljetnih vrućina, bolesti poput gripe i sličnih virusnih oboljenja koja prati povišena tjelesna temperatura i znojenje.
Tagovi: