Kako prepoznati hipertonus kod beba

Kako prepoznati hipertonus kod beba

Hipertonus se opisuje kao povišeni tonus mišića i pripada u skupinu poremećaja mišićnih tonusa. Riječ je o čestom poremećaju, i često se prepoznaje već nakon rođenja ili u rodilištu. Kada se primijeti, rade se brojni pregledi koji će ukazati na nepravilnosti kod rada bebinih mišića. Tijekom pregleda novorođenčeta liječnik će ispitivati reakciju na odupiranje pasivnih pokreta, ali i refleksnost bebe. Ovisno o samim nalazima, utvrdit će se da li beba ima hipertonus, hipotonus, sindrom distonije. Hipertonus kod beba zapravo odaje dojam naprednije razvijene bebe, no mišići su zapravo ukočeni i nisu opušteni. Simptomi se mogu prepoznati po ukrućenosti mišića.

Ovaj poremećaj najčešće se pojavljuje kod nedonoščadi, beba koje dolaze iz rizične trudnoće, beba koje su imale komplikacije prilikom poroda. Hipertonus kod beba potrebno je na vrijeme regulirati kako ne bi došlo do problema prilikom normalnog motoričkog razvoja. Ovaj problem najlakše će se riješiti svakodnevnim aktivnostima poput: Pravilnog podizanja i nošenja, stavljanjem bebe u poseban položaj, adekvatni položaji za spavanje i druge mjere prema preporuci fizioterapeuta. Kako vrijeme prolazi sami tonus mišića se će smanjivati, a beba će se i dalje normalno razvijati te rasti.

Na prvu se hipertonus kod beba teško prepoznaje, makar se često javlja. Određena vrsta slabosti te mlohavosti mišića mogu ukazati na hipermobilnost bebinih zglobova, što će ukazivati na nedostatak otpora prilikom pasivnih pokreta. Iako stručnjaci navode kako ovaj poremećaj mišićnog tonusa nije ozbiljan, ipak je potrebno reagirati na vrijeme kako on ne bi ostavio posljedice na razvoj djeteta. Hipertonus kod beba se najčešće ispituje već nakon rođenja, kada se ispituje bebin urođen refleks - hvatanje šakicama ili nožnim prstima.

Kada se nasloni prst na bebin dlan ili taban, njeni prsti bi se trebali automatski sklopiti i ostati u navedenom položaju. Ukoliko se navedeno ne dogodi, znači da beba ima problem s radom mišića. Kako reagirati u slučaju da beba ima hipertonus? Ako se navedeno stanje nije uočilo tijekom rođenja, već nakon određenog vremena, tada je potrebno savjetovanje s fizijatrom. Potrebno je utvrditi uzrok nastanka i odraditi detaljne stručne preglede. Uz savjete fizijatra roditelji mogu pomoći prilikom stimulacije rada mišića, što će doprinijeti pravilnom rastu i razvoju bebe.

Uz određene terapije i odgovarajuće liječenje hipertonus se može uspješno ukloniti. Stručnjaci najčešće savjetuju vježbe poput: Poticanja otvaranja šakica, savijanje glavice prema naprijed, podizanje ručica iznad glavice, širenje i spajanje ručica, savijanje nogica, okretanje kukova u krug, lagani pritisak na leđa bebe. Što ako se ne liječi? Ako se hipertonus kod beba ne liječi, on tada može ostaviti ozbiljne posljedice na razvoj. Koliko dugo traje navedeno stanje? Hipertonus će trajati ovisno o njegovom stadiju i vrsti, ali i primjeni terapije.

Blaži oblici često se brže povlače, no bitna je upornost kao i kvalitetnija terapija. Napredak u ravnoteži, hvatanju i finim pokretima znak je da se hipertonus kod beba povlači. Tko treba obratiti posebnu pažnju? Ako majke imaju teški porod ili ako su nastale određene komplikacije tijekom poroda, tada se beba odmah mora testirati na hvatanje kako bi se vidjelo da li je sve u redu. Potrebno je imati na umu da se ovo stanje može razviti i nakon poroda, stoga je potrebno da roditelji obrate pažnju na razvoj bebe.


Tagovi: