Kako prepoznati neplodnost kod muškaraca

Kako prepoznati neplodnost kod muškaraca

Neplodnost se opisuje kao nemogućnost ostvarivanja trudnoće u periodu koji je dulji od godinu dana. Ona se može pojaviti kod muškaraca i žena, i najčešće nastaje radi zdravstvenih problema. Iako se češće smatra kako su žene "problem", do 30 % slučajeva neplodnosti povezuju se s muškarcima i nepravilnostima sjemena. Što je neplodnost kod muškaraca i zašto nastaje? Muška plodnost će ovisiti o mnogim čimbenicima. Muške spolne stanice ili spermiji nastaju u testisima muškaraca, a njihovo stvaranje ili spermatogeneza je posljedica utjecaja hormona - ponajviše testosterona.

Kada muškarac ejakulira spermiji će se izbaciti uz pomoć sjemene tekućine koja se stvara u prostati i dobiva se ejakulat. Ejakulat putuje kroz sjemenovode te mokraćnu cijev i na posljetku se izbacuje kroz spolni organ. Muškarac je plodan onda kada ima dobar hormonski balans koji potiče kreiranje spermija, kada postoji pravilna spermatogeneza, kada su svi dijelovi spolnog sustava prohodni i dozvoljavaju ejakulaciju. Neplodnost kod muškaraca se javlja onda kada dođe do disbalansa navedenog procesa.

Neplodnost je posljedica poremećaja u stvaranju sjemena ili njegovog izbacivanja, a najčešće nastaje radi: Endokrinih poremećaja koji će obuhvatiti testise, hipofizu ili nadbubrežnu žlijezdu, opstrukcije sjemenovoda ili suženja mokraćne cijevi, izlaganja raznim toksičnim spojevima u okolini, genetskih poremećaja, poremećaja u seksualnoj funkciji, upale testisa, anomalije testisa, drugi uzroci nastanka. Uzrok nastanka neplodnosti utvrditi će putem određenih pregleda.

Neplodnost kod muškaraca moguće je utvrditi jedino dijagnozom, odnosno, pregledom sjemena koji pokazuje broj te pokretljivost spermija i njihove morfološke karakteristike. Da li postoje simptomi koju ukazuju na neplodnost kod muškaraca? Simptomi neplodnosti se mogu i ne moraju pojaviti. U određenim slučajevima mogu se pojaviti simptomi poput bolova u testisima, proširene vene okolo testisa, nelagodan osjećaj prilikom mokrenja, promjene u izgledu ejakulata. Kada se pojavi sumnja na neplodnost, potrebno je poduzeti određene mjere i odraditi preporučene testove.

Sama dijagnoza najčešće uključuje: Razgovor s muškarcem te detaljni klinički pregled, vađenje krvi i analiza sjemena muškarca, kromosomska i genetska testiranja, biopsija testisa kao i histološki pregled mogućih uzroka, visokospecijalizirani testovi koji procjenjuju pojedina obilježja spermija. Budući da se neplodnost karakterizira kao partnerski problem, ukoliko par pokušava dobiti dijete preporučuju se zajednički pregledi. Nakon što se ustanovi problem neplodnosti, utvrđuje se najbolji način njenog uklanjanja. Kod muškaraca liječenje neplodnosti ovisit će u uzroku nastanka kao i o rezultatima koji su dobiveni putem dijagnostičkih pretraga.

Samo liječenje će ovisiti o uzroku nastanka neplodnosti i o rezultatima koji su dobiveni na raznim dijagnostičkim pretragama. Odluku o liječenju donosi muškarac, a metode liječenja su sljedeće: Antiestrogenska terapija, stimulacija testosterona, lijekovi koji potiču proizvodnju spermija, kirurško liječenje ukoliko postoji potreba, umjetna oplodnja. Osim navedenog, neplodnost kod muškaraca liječit će se i brigom o zdravlju - muškarac će po potrebi usvojiti nove zdrave navike, minimalno se izlagati štetnim tvarima, redovito obavljati preglede testisa, testirati se na spolne bolesti.

Kako se neplodnost kod muškaraca ne bi pojavila, preporučuje se briga o vlastitom zdravlju. Stručnjaci često preporučuju tjelovježbu kao prirodan alat za podizanje testosterona. Osim navedenog, poželjna je konzumacija i maca praha i ašvaganda koji jačaju libido, smanjuju umor i pojačavaju proizvodnju testosterona. Poželjno je da muškarac izbjegava stres i da redovito konzumira antioksidanse koji imaju učinak na poboljšanje plodnosti. Tijekom procesa liječenja važno je imati podršku partnera, i često se preporučuje pomoć psihologa ako postoje određene mentalne barijere.


Tagovi: