Kako prepoznati potres mozga i kako postupiti
Simptomi koji upućuju na potres mozga
Svaki udarac koji zaprimimo u glavu neće uzrokovati potres mozga, no jači udarci mogu izazvati pomicanje mozga u tekućini s kojom je okružen. Upravo navedneo pomicanje može utjecati na njegovu funkciju. Potres mozga se često definira kao promjena u moždanoj funkciji koja nastaje uslijed jakog udarca u glavu. Do ovakvih udaraca najčešće dolazi prilikom treniranja kontakt sportova, u prometnim nesrećama, padovima. Neki od simptoma mogu se javiti odmah nakon što je nastupio udarac, no većina simptoma se javljaju odgođeno - za nekoliko dana ili čak tjedana nakon što je nastupila ozljeda glave.
Nakon traume, osoba će često uzeti nekoliko dana predaha od svih obaveza i mirovati u tamnoj prostoriji uz minimalno zvukova. Mentalni napor se ne preporučuje kako se simptomi ne bi pogoršali. Potrebno je piti dovoljno tekućine, jesti dovoljno hrane, konzumirati lijekove koji minimaliziraju bol, povraćanje, vrtoglavicu. Navedeno stanje možete prepoznati po sljedećim simptomima: Glavobolja, jak pritisak u glavi, gubitak svijesti od par sekundi, opća zbunjenost, nedostatak sjećanja, vrtoglavica, "zvjezdice" ispred očiju, zvonjenje u ušima, mučnina te povraćanje, nerazgovijetan govor, odgođeni odgovori na pitanja, opća zbunjenost, umor, smetnje u koncentraciji i pamćenju, razdražljivost, preosjetljivost na podražaje, poremećaji u spavanju, simptomi depresije.
Što napraviti ako ste ustanovili potres mozga
U slučaju da su simptomi nastupili par dana ili par tjedana nakon određene traume glave, tada je potrebno otići liječniku. Liječnik će utvrditi prema simptomima da li su potrebne dodatne pretrage poput CT-a mozga ili magnetske rezonancije. Ove pretrage će isključiti mogućnost postojanja težih ozljeda poput hematoma, frakturi i slično. Nakon pregleda, kada se ustanovi da ne postoji teži oblik ozljede, tada će se odrediti liječenje - mirovanje i eventualno uzimanje analgetika.
Potres mozga zahtjeva odmaranje dok se simptomi ne smire. Često se preporučuje izbjegavanje gledanja tv-a i čitanje kako se mozak ne bi naprezao, no preporučuje se slušanje smirujuće glazbe. Kada osoba doživi potres mozga, tada je potrebno da ona u procesu liječenja razmišlja pozitivno. U određenim slučajevima mogu nastupiti depresivna stanja, koja djeluju negativno na ozdravljenje osobe. Liječnik će vas detaljno uputiti u cijeli proces liječenja i oporavka kako ne bi imali naknadne posljedice. Ako se stanje pogorša, tada je potrebno zatražiti hitnu medicinsku pomoć.
Kako prepoznati potres mozga kod druge osobe i kako pomoći
Potres mozga može nastupiti u kontakt sportu, u nesreći, padu - uzroci potresa mozga mogu biti brojni. Što napraviti ako osoba pored vas zadobi potres mozga? Navedeno stanje ćete najlakše prepoznati prema gubitku svijesti druge osobe, javlja se znojenje i bljedilo, osoba se može požaliti da joj nije dobro. Naravno, ovi simptomi mogu biti prolazni, no bilo bi dobro da se osoba odmah odvede na hitnu pomoć. Kako postupiti do dolaska hitne pomoći?
Neovisno o situaciji koja je uzrokovala navedeno stanje, ozlijeđenu osobu treba položiti da miruje, poželjno je na glavu staviti hladan oblog ili led. U slučaju da je nastupila nesvjestica, navedeno će probuditi osobu. Pri dobitku svijesti, osoba se može žaliti na jaku glavobolju i vrtoglavicu, može se pojaviti osjećaj mučnine. Ovi simptomi se mogu povući, no ne treba ih ignorirati niti zaboraviti navesti prilikom dolaska hitne pomoći. Zašto je potrebno reagirati na vrijeme? Ignoriranje navedenog stanja može ostaviti posljedice, povrede na mozgu.
Tagovi: