Kako prepoznati zlato u prirodi

Kako prepoznati zlato u prirodi

Zlato je plemeniti metal koji ima važnu ulogu u povijesti čovječanstva, gospodarstvu i kulturi. Ovaj sjajni, žuti metal ima kemijski simbol Au iz latinskog "aurum" i atomski broj 79. Evo opširnog pregleda zlata. Zlato je mekano, topljivo i rastezljivo plemeniti metal. Izuzetno je sjajno i ne reagira s kisikom, vodom ili većinom kemikalija. Zlato u prirodi ima visoku toplinsku i električnu vodljivost, što ga čini korisnim materijalom u elektronici. Zlato u prirodi se nalazi u rudama zajedno s drugim metalima. Velike zalihe zlata nalaze se u rudnicima diljem svijeta, uključujući Južnu Afriku, Australiju, Rusiju, Kinu i Sjedinjene Američke Države. Tradicionalne metode ekstrakcije uključuju rudarenje, drobljenje i taljenje rude. Moderni postupci uključuju ekstrakciju zlata iz elektroničkog otpada i recikliranje. Zlato je tradicionalno bilo korišteno kao sredstvo razmjene i pohrane vrijednosti. Danas se koristi u obliku zlatnih poluga, novčića i nakita. Koristi se u elektronici, medicini, kao i u proizvodnji finih instrumenata i optičkih uređaja zbog svoje refleksije svjetlosti. Popularan je materijal za izradu nakita i umjetničkih djela zbog svoje ljepote i trajnosti. Cijena zlata često varira na svjetskom tržištu. Investitori ga često smatraju sigurnim utočištem tijekom ekonomske nesigurnosti. Države i financijske institucije često drže zlato kao rezervu kako bi podržale vrijednost svoje valute.

Kemijski element zlato (Au) ima svojstva definirana njegovim atomskim brojem i strukturom atoma. Zlatni atom ima 79 protona u jezgri i 79 elektrona koji kruže oko jezgre. Ovaj element pripada plemenitim metalima, što znači da je vrlo malo reaktivan i otporan na koroziju. Zlato u svojoj čistoj formi je vrlo čisto, no može sadržavati i tragove drugih elemenata. Zlato u prirodi se nalazi u obliku nelegiranog zlata, ali može biti i dio ruda koje sadrže druge metale. Nelegirano zlato, ili čisto zlato, ima visok stupanj sjaja i rastezljivosti. Zlato se također može naći u različitim spojevima, iako su ti spojevi manje uobičajeni u prirodi. Na primjer, zlato može tvoriti spojeve s drugim elementima poput srebra, bakra, paladija ili platine. U medicini, zlato se može koristiti u obliku spojeva u liječenju reumatoidnog artritisa, dok u industriji često ulazi u sastav elektroničkih komponenata zbog svoje visoke električne vodljivosti. Kako prepoznati zlato u prirodi saznajte u nastavku ovog članka.

Prepoznavanje zlata u prirodi može biti izazovno jer se često javlja u tragovima, a ne u obliku velikih naslaga. Međutim, postoje neki znakovi i tehnike koje ljudi koriste kako bi prepoznali zlato u prirodi. Zlato u prirodi se nalazi u sedimentnim i metamorfnim stijenama. Potražite zone gdje su se stijene mijenjale pod utjecajem visokih temperatura i tlaka. Uzmite uzorke tla iz potencijalnih područja gdje se zlato može nalaziti. Ispitajte uzorke na prisutnost drugih minerala koji su povezani s zlatom, poput kvarca, pirit ili željeza. Zlato se može pronaći u rijekama i potocima, gdje se često skuplja zbog svoje težine. Proučite mjesto gdje su se tokovi vode usporili ili promijenili smjer, jer se tu često talože teže čestice, uključujući i zlato. Zlato se često može prepoznati po svojem karakterističnom sjaju. Čisto zlato je izuzetno sjajno i ima bogatu zlatnu boju. Male količine zlata mogu se pojaviti kao sitne zlatne čestice ili listići u stijenama. Kemijski testovi, poput testova na kamenčićima, mogu pomoći u otkrivanju prisutnosti zlata.


Tagovi: