Kako pripremiti losos
Losos kao najbolji izvor omege
Losos je vrsta ribe koja se nalazi u sjevernim oceanima, posebice u Atlantskom oceanu i sjevernom dijelu Tihog oceana. Postoje različite vrste lososa, uključujući divlje i uzgajane, a svaka ima svoje karakteristike i specifičnosti. Divlji losos često migrira iz slatke vode u slanu vodu i obrnuto. Migracije lososa igraju ključnu ulogu u ekosustavu, jer unosom hranjivih tvari iz oceanima u rijeke i jezera, pomažu održavanju ravnoteže u tim ekosustavima. Ima prepoznatljivu ružičastu boju mesa koja potječe od pigmenta astaksantina, koji se nalazi u hrani koju ova riba konzumira u moru, poput algi i kozica. S obzirom na svoju visoku hranidbenu vrijednost, izuzetno je bogat omega 3 masnim kiselinama koje su korisne za zdravlje srca i mozga. Osim toga, izvor je visokokvalitetnih proteina, vitamina B12, vitamina D i minerala poput selena. Zbog ovih nutritivnih svojstava, preporučuje se kao dio zdrave prehrane. Priprema se na različite načine, uključujući kuhanje, pečenje, prženje, dimljenje ili sušenje. Jedan od poznatih načina pripreme lososa je sushi ili sashimi, gdje se servira sirov. S druge strane, pečena ili dimljena varijanta lososa se koristi u sendvičima, salatama ili kao glavno jelo.
Koje nutrijente sadrži losos?
Losos je izuzetno bogat izvor hranjivih tvari koje su važne za održavanje zdravlja. Posebno je poznat po visokom udjelu omega 3 masnih kiselina, uključujući eikozapentaensku i dokozahexaensku kiselinu koje igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja srca, mozga i očiju. Bogat je visokokvalitetnim proteinima koji su esencijalni za izgradnju i obnovu stanica, tkiva i mišića. Losos sadrži različite vitamine B, uključujući vitamin B12, B2, B3, B5, B6 i folnu kiselinu odnosno B9, vitamini koji igraju ključnu ulogu u metaboličkim procesima, energijskom metabolizmu i zdravlju živčanog sustava. Dobar je izvor vitamina D, koji je važan za održavanje ravnoteže kalcija i fosfora u tijelu, što podržava zdravlje kostiju i imunološki sustav. Također sadrži minerale poput selena, magnezija, fosfora i joda. Selen ima antioksidativna svojstva, magnezij podržava funkciju mišića i živčanog sustava, fosfor je ključan za zdravlje kostiju, dok jod igra važnu ulogu u regulaciji štitnjače. Astaksantin daje lososu karakterističnu nijansu mesa, a istovremeno ima antioksidativna svojstva koja pomažu u zaštiti stanica od oštećenja slobodnih radikala.
Kako se priprema losos?
Losos se može pripremati na različite načine, ovisno o vašim preferencijama i željenom okusu. Možete ga jednostavno pripremiti na tavi ili roštilju. Posolite i poparite filete lososa, a zatim ih premažite suncokretovim uljem ili drugim uljem. Pecite filete 3 do 4 minute s jedne strane, a zatim ih okrenite i pecite još 3 do 4 minute s druge strane. Vrijeme pečenja ovisi o debljini fileta. Također ju možete ispeći u pećnici. Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva Celzijusa. Posolite, popaprite i dodajte omiljene začine na filete lososa. Možete ih premazati i senfom, medom ili sojinim umakom za dodatni okus. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 12-15 minuta ili dok ne postane svijetloroza i lako se listajući vilicom. Ako volite ga sirov, možete ga pripremiti kao sushi ili sashimi. Narežite na tanke filite i poslužite ga uz sojin umak, wasabi i đumbir. Isto tako se može dimiti za dodavanje karakterističnog okusa. Možete koristiti poseban uređaj za dimljenje ili kupiti već dimljeni losos. Ako sami dimite, marinirajte filete lososa prema receptu po želji i zatim ih dimite prema uputama uređaja za dimljenje.
Tagovi: