Kako pripremiti mlince

Kako pripremiti mlince

Domaći mlinci

Mlince najčešće povezujemo uz mesna jela i oni su osobito traženi za vrijeme zimskih mjeseci i blagdana. Mlinci pripadaju u tradicionalna jela hrvatske i slovenske kuhinje, i oni se uglavnom poslužuju kao dodatak ili prilog, najčešće uz pečeno meso peradi. Rade se od pšeničnog brašna, soli te vode, potrebno ih je tanko razvaljati, peći na tavi ili vrućoj ploči. Kako se pripremaju domaći mlinci? Sama priprema domaćih mlinaca je veoma jednostavna.

Potrebno je oko pola kilograma oštroga brašna prosijati u posudu, zatim dodati dvije do tri žlice glatkog brašna kako bi tijesto postiglo mekoću. Dodaju se dvije žličice soli, zatim se po malo dodaje hladna vode iz šalice i rukama se mijesi glatko tijesto. Na dodir samo tijesto mora biti podatno i mekano, ne smije biti ljepljivo niti tvrdo. Tijesto je potrebno oblikovati u kuglu, prekriti s kuhinjskom krpom i ostaviti da se odmara barem pola sata.

Ovo stajanje će omogućiti tijestu da se prilikom pečenja lijepo napuhne i da se stvore mjehurići koji su tipični za mlince. Prema tradicionalnom receptu u tijesto za mlince se ne dodaju jaja, jer ona mogu uzrokovati povećanu prhkost. Gotovo tijesto se valja na debljinu do 2 milimetra i ono se peče najčešće u pećnici na 200 stupnjeva dok ne poprime boju. Pečeni se stavljaju na čistu krpu da se ohlade. Najbolji su kada se koriste nakon par dana od pečenja.

Gotovi mlinci priprema

Ukoliko nemate vremena ili jednostavno ne želite pripremati domaće mlince, tada će poslužiti i oni gotovi. Gotovi mlinci često predstavljaju odlično rješenje za brzi ručak, a njihova priprema je isto tako brza i jednostavna. Da li je moguće pripremiti kupovne mlince a da oni budu kao domaći? Naravno, no potrebno je obratiti pažnju na određene stvari. Kako se spremaju gotovi mlinci? Najčešći recept je sljedeći: Na štednjak je potrebno staviti prethodno posoljenu vodu koja treba zakuhati.

Kada voda zavrije u nju ćete natrgati mlince i ostaviti ih nekoliko minuta dok ne omekšaju. Idealno bi bilo da u vodi provedu do 3 minute, no ovo ovisi o samome proizvođaču, kao i o tome da li u samome tijestu ima jaja ili ne. Nakon što su omekšali, potrebno ih je ocjedit, staviti u odgovarajuću posudu za posluživanje i preliti s masnoćom od mesa i začiniti. Mlince možete preliti s bilo kojom masnoćom, no najbolje se slaže s masnoćom od pečenja peradi. Gotove mlince potrebno je dobro promiješati kako bi se sjedinili s masnoćom i začinima.

Mlinci posluživanje

Osim gore navedenog načina pripreme, mlinci se također mogu samo preliti s vodom ili juhom i poslužiti bez kuhanja. Ovako pripremljeni često mogu ostati žilavi ili suhi, stoga se preporučuje njihovo kuhanje u slanoj vodi do 3 minute. Kako se poslužuju mlinci? Postoje mnogobrojni recepti za posluživanje i pripremu, no klasičan način se odnosi na posluživanje uz meso. Prethodno začinjeni i politi s masti, oni se poslužuju u posebnoj zdjeli ili se rasporede ispod pečenog mesa.

Najbolje ih je kombinirati uz meso i salate, no isto tako oni mogu biti zasebno jelo. Radi svoje strukture, često možemo naći na recepte gdje se oni pune i peku zasebno (poput lazanja). Mogu se posluživati uz razne umake i suhi, kao hrskava komponenta određenog jela. Neovisno o preferiranom načinu pripreme, riječ je o tradicionalnom tijestu naše kuhinje koje obogaćuje svako jelo i dodaje mu štih tradicije na tanjuru. Danas bez mlinaca ne možemo zamisliti blagdane, što nam daje do znanja kako su oni dio naše kulinarske kulture.


Tagovi: