Kako pripremiti prokulice
Prokulice, briselski kupus, kelj pupčar - sve su ovo nazivi za najmanju kupusnjaču koju možemo pronaći na mnogim tanjurima. Ovo maleno povrće najpoznatije je po svojoj sposobnosti regeneracije samog staničnog DNK-a, kao i po sprječavanju razvoja stanica raka. Iako ovo maleno povrće ima brojne prednosti, mnogima i nije najomiljenije. Njen miris pripreme i gorči okus često odbija mnoge, no potrebno je naglasiti da ih je potrebno probati prije osuđivanja.
Ova malena kupusnjača danas se opisuje kao veoma zdravo povrće koje je bogato vitaminima A, B, C, E i K, raznim mineralima, omega 3 masnim kiselinama, vlaknima, bjelančevinama. Prokulice se najčešće pripremaju kao prilog, i često se serviraju cijele jer su dovoljno velike za zalogaj. No, potrebno je naglasiti da njihova priprema itekako utječe na njihov okus, stoga je potrebno pravilno ih pripremiti. Ako se odlučite na pripremanje prokulica, tada bi bilo poželjno da znate sljedeće:
Prije termičke obrade važno ih je očistiti od tvrđih dijelova i potrebno je ukloniti njihove vanjske listiće. Ako je neka prokulica veća potrebno ju je prerezati na pola kako bi se pripremila jednako kao i manje. Iako ih se može pripremati na razne načine, ako se odlučite na kuhanje ono ne smije biti dulje od 15 minuta kako ne bi dobili gorki okus. Savjetuje se kuhanje na pari kako bi sačuvali okus i boju. Ako se ipak odlučite na pečenje u tavi ili pećnici, tada je dovoljno 15 do 25 minuta obrade. Ova kupusnjača od začina najviše voli sol i papar, ali se super slaže i sa snažnijim začinima kao i sa parmezanom.
Neovisno o tome da li ćete svoje prokulice kuhati, peći ili pržiti - potrebno je obratiti pažnju na vrijeme termičke obrade kako one ne bi pustile svoju gorčinu i tako narušile cijelo jelo. Najčešće se kuhaju ili peku na tavi, začinjavaju i poslužuju uz kakav komad mesa i salatu, no potrebno je naglasiti kako one također mogu biti i dobar samostalni obrok. Budući da samo 100 grama prokulica ima oko 40 kalorija i niži glikemijski indeks, one su savršena namirnica za sve sportaše i one koji žele smršaviti.
Kako je najbolje pripremiti prokulice? Mnogi misle kako su najbolje pečene. Donosimo recept za zapečenu varijantu prokulica sa sirom koje mogu biti samostalni obrok. Sastojci: 400 grama prokulica svježih ili zamrznutih, 200 grama mekanijeg sira, ulje ili maslac, malo nasjeckane slanine, sol i papar, ostali začini po želji.
Priprema: Navedene kupusnjače potrebno je očistiti, na kratko blanširati u posoljenoj vodi. Ocijeđene je potrebno prebaciti u posudu za pečenje koje su ste prethodno nauljili ili premazali s maslacem. Začinite ih dobro sa soli i paprom te ostalim začinima po želji. Na njih poslažite malene komadiće narezane slanine koja je prije popržena na tavi. Za kaj sve dobro prekrijte naribanim sirom i pecite u pećnici na 200 stupnjeva dok ne vidite kako je sir poprimio lijepu zlatnu boju. Poslužite kao samostalni obrok ili kao prilog.
Mnogi se pomalo boje eksperimentiranja s pojedinim povrćem ili voćem, pa ih stoga pripremaju na najjednostavnije načine. Primjer za navedeno su upravo prokulice koje se najčešće kuhaju i nađu na tanjuru kao prilog uz neko meso, umak i salatu. Prokulice se dobro slažu s mnogobrojnim začinima i zapravo su odlična namirnica za eksperimentiranje ako želite dobiti konkretno povrtno jelo ili konkretni povrtni prilog. One se također mogu i marinirati kako bi dobile posebniji okus.
Ako niste fan vidljivog povrća na tanjuru, tada ih možete speći s kupa s ostalim povrćem u pećnici, izblendati i poslužiti kao umak uz tjesteninu ili rižu. Ako vam ipak ne odgovara sami okus prokulica, tada ih možete začiniti po želji i politi s raznim umacima koji će neutralizirati njihov okus. Njihovo posluživanje ovisiti će ponajviše o tome što vi volite i preferirate. Ova malena kupusnjača svakako se odlično slaže s drugim povrćem pa čak i voćem, sa raznim prilozima poput tjestenine ili riže, sa mesom.
Tagovi: