Kako pripremiti ražu
Raža kao riba pripada u rod ražovki. Prepoznatljiva je prema svojem spljoštenom tijelu, kao i prema širokim prsnim perajama. Njen oblik na prvu izgleda kao list ili romb, pa se stoga često naziva i morskim listom. U moru se kreće valovitim pokretima koji su joj omogućeni zahvaljujući grudnim perajama. Rep ovisno o vrsti može biti otrovan, električan ili normalan. Rep im često služi za lov i obranu, stoga je potrebna opreznost pri lovu.
U našem podneblju i nije najčešći izbor na tanjuru, no ona polako postaje sve popularnija zahvaljujući jednostavnosti pripreme i mnogobrojnim receptima vrsnih kuhara. Raža se najčešće priprema na lešo radi svojeg bijelog, mekanog i sočnog mesa. Isto tako, često od nje priprema i brudet. mnogi ju preporučuju onima koji ne vole jesti ribu, jer ona po prirodi ne sadržava kosti na koje je potrebno obratiti pažnju. Ova riba sadrži hrskavice koje se veoma lako mogu otkloniti i ne predstavljaju neugodnost prilikom konzumacije.
Zahvaljujući svojem sočnom mesu, raža se može pripremati na mnogobrojne načine. Većina se odlučuje na njeno kuhanje, no potrebno je naglasiti kako se ona također može peći i na tavi il u pećnici, može se panirati. Ukoliko se želite okušati u pripremi raže, tada je najbolje da ju pripremite na lešo. Recept za ražu na lešo je sljedeći - Sastojci: 1 kilogram očišćene raže, jedan luk srednje veličine, dva komada mrkve, 4 komada krumpira, 1 zrela rajčica, 10 dkg korijena peršina, 4 nasjeckana češnjaka, 0.5 dcl kvasine, 1 dcl maslinovog ulja, papar i sol.
Priprema: U širokoj posudi za kuhanje na maslinovom ulju kratko prodinstajte krupno narezani luk, mrkvu, korijen peršina. Dodajte na polovice narezani krumpir, sitno sjeckani češnjak, narezanu rajčicu, papar i sol. Sve skupa zalijte s litrom vode i malo maslinovog ulja. Kuhajte na srednje jakoj vatri dok krumpir lagano ne omekša. Sada na vrh posložite ražu, po potrebi zalijte s još vode, dodajte kvasinu i poklopite. kuhajte na laganoj vatri do 20 minuta. Raža je gotova onda kada se meso krene odvajati od peraja.
Ako se odlučite na pripremanje raže na lešo ili jušno, tada se ona poslužuje uz kuhano ili pirjano povrće, u juhi. Isto tako, ona se može poslužiti ovako na jušno uz tvrdo kuhanu i preprženu palentu, domaći kruh ili rižu. Raža se super nadopunjuje s povrćem, stoga ju neovisno o obliku pripreme možete poslužiti i uz kakvu salatu. Raža se također može i peći, no potrebno je obratiti pažnju na nježniju pripremu kako se meso ne bi raspalo.
Ako se priprema u pećnici najbolje ju je prekriti s aluminijskom folijom kako se ne bi presušila i kako meso zadržalo svu soju sočnost. Ukoliko ste ipak ljubitelj hrskavije pripremljene ribe, tada ražu možete panirati i speći u tavi ili pećnici. Pečena se najbolje slaže s raznim povrćem, salatom pa čak i hladnim umacima. Panirana se najčešće poslužuje uz pomfrit i tartar, ali i uz rizi bizi. Posluživanje raže ovisit će o tome kakve okuse volite i preferirate.
Tagovi: