Kako pripremiti slanutak

Kako pripremiti slanutak

Slanutak ili grah garbanzo se priprema od davnina. Ovu namirnicu pripremali su stari Egipćani, Rimljani i Grci, no ona je ipak postala najpovezanija s Bliskim istokom. Hummus ili Falafel pržene kuglice od slanutka svakako su dva najpoznatija jela, no potrebno je naglasiti kako je slanutak veoma svestrana namirnica i kako se može pripremiti na bezbrojne načine. Osim navedenog, ova grahorica također zaslužuje i dodatnu pažnju radi svog bogatog nutritivnog sastava. Radi svog visokog udjela proteina i vlakana i niskim udjelom kemijskog indeksa često se preporučuje dijabetičarima i osobama koje ne konzumiraju meso.

Osim što se može kuhati, peći, pržiti - ova grahorica se također može i mljeti kako bi se dobilo visokokvalitetno brašno. Ovu namirnicu možemo nabaviti svježu ili konzerviranu. Ukoliko se koristi konzervirani oblik, tada je namirnicu potrebno isprati i dodatno namočiti u vodi. Kuglice je potrebno rasporediti u plitkoj posudi, ukloniti moguće nečistoće kao i oštećena zrna, isprati i ocijediti. Prije pripreme mora se namakati minimalno 4 sata, stoga je najbolje jela planirati dan unaprijed. Namakanje će skratiti samo vrijeme kuhanja koje je potrebno kako bi ova grahorica omekšala.

Svježi ili konzervirani, nakon obrade slanutak možemo koristiti u raznim salatama, smoothiejima, juhama, varivima, tjestenini. Od njega možemo napraviti umake, namaze, zdrave grickalice. Uvijek je poželjno da se priprema u većim količinama, jer može stajati i do par dana u hladnjaku i može se dodati u razna jela. Kako pripremiti slanutak? Mnogi se prvo odvaže na kuhanje slanutka i dodavanje u juhe/variva. Ukoliko vas zanima navedena grahorica i željeli bi se okušati u njenoj pripremi, tada je sljedeći recept za varivo sa slanutkom za vas - Sastojci: 300 grama slanutka, 2 veće mrkve, 2 manja luka, suho meso (ili po izboru bez mesa), lovorov list, papar i sol, sušeni celer.

Ako volite "jače" varivo, tada napravite sljedeću zapršku: Malo maslinovog ulja ili maslaca, 2 češnja sitno nasjeckanog češnjaka, žlica koncentrata od rajčice, brašno. Priprema: Svježu ili konzerviranu opciju slanutka potrebno je namočiti u hladnu vodu i najbolje ga ostaviti preko noći kako bi nabubrio i omekanio. Sutradan prije pripreme potrebno ga je procijediti i dodati u lonac za kuhanje s ostalim povrćem i mesom. Podlijte povrće i meso vodom i kuhajte na laganijoj vatri oko 1 sat. Kada povrće omekša potrebno je dodati začine i po izboru napraviti zapršku kako bi se varivo zgusnulo. Varivo poslužiti uz domaći kruh ili tvrdo kuhanu palentu.

Samo posluživanje slanutka ovisit će o njegovoj vrsti pripreme i da li je on glavna ili sporedna namirnica. Najčešće se kuha u varivima i poslužuje uz kruh, palentu ili salatu. Ova grahorica je također dobar dodatak svim salatama, osobito ako se spoji s rajčicom, lukom, maslinama, ružmarinom, češnjakom, maslinovim uljem i Salakisom. Ovakva salata najbolje paše uz komad dobro pečenog mesa. Ukoliko ste više fan tjestenine ili riže a želite u jelo ukomponirati slanutak, tada je najbolje da se on usitni u blenderu sa začinskim biljem i povrćem po vašem kako bi se dobio gusti umak za preliti kuhanu tjesteninu.

Želite ga pojesti na brzinu? Tada je najbolje da napravite humus ili prženu varijantu. Humus se radi s kuhanim slanutkom i prema tradicionalnoj recepturi namaz se radi od sezamovih sjemenki, češnjaka, maslinovog ulja, začinskog bilja i slanutka. Ovu bazu namaza možete promijeniti, a sami namaz se najbolje slaže sa svježe pečenim kruhom. Prženi slanutak savršena je zdrava grickalica i sve što trebate napraviti je speći ga u pećnici 30 minuta i začiniti ga po želji.


Tagovi: