Kako psu kapati oči

Kako psu kapati oči

Kako prepoznati da li pas treba kapi za oči?

Infekcija ili iritacija očiju je česta pojava kod psa. Navedena stanja često dolaze u blagom obliku i mogu se tretirati doma, no kako prepoznati da li pas treba kapi za oči? Infekciju ili iritaciju ćete najlakše prepoznati po sljedećim stavkama: Stalno češkanje - Pas osjeća svrab i nelagodu u očima, što će rezultirati češkanjem sa šapama i ostalim predmetima. Iscjedak - Inficirano ili iziritirano oko izbacivat će iscjedak. Prema izgledu on može biti voden ili obojen.

Promjena na očima - Ponekad inficirano oko može biti natečeno, crveno, manje. Psi će često usred jake infekcije škiljiti i neće moći gledati na oko. Škiljenje i nesposobnost otvaranja oka ukazuju na jaku infekciju koju je potrebno što prije tretirati. Što napraviti ako ste primijetili infekciju ili iritaciju očiju? Infekcije i iritacije mogu biti blage i mogu se otkloniti doma, no preporučuje se posjet veterinaru. Nikada nemojte svojevoljno probavati ublažiti simptome infekcije kako ne bi došlo do pogoršanja stanja.

Kako će pas reagirati na kapi za oči?

Nakon posjeta veterinaru dobit ćete upute na koje moguće preglede morate ići, i koju terapiju morate slijediti. Većina psa dobit će kapi za oči koje će ublažiti i ukloniti iritaciju i infekciju. Kako će pas reagirati na kapi za oči? Ako pas nije naučen na kapi za oči, tada ćete trebati dodatnu pomoć oko njegovog držanja kako bi bio miran. Preporučuje se držanje psa za prednje i stražnje noge kako ne bi radio nagle pokrete. Kako bi psu navedeno iskustvo bilo što manje traumatično potrebno ga je nagrađivati poslasticama i hvaliti.

Nikada nemojte navedeno raditi nervozni jer psi mogu osjetiti nervozu. Kako izgleda kapanje oka? Palcem i kažiprstom otvorite oko psa i držite ga otvorenim. U jednu ruku uzmite kapi (koje je poželjno ostaviti na sobnoj temperaturi), namjestite bočicu, kapnite kap direktno u oko. U slučaju da je glava psa nemirna, zatražite od nekoga da pridrži glavu. Što ako vam nitko ne može pomoći? U tom slučaju kapi se daju prilikom odmora psa. Kapi se kapaju između kapaka i glava psa se nježno diže prema gore kako bi kapi prošle između kapaka. Obavezno nagradite psa po završetku.

Kako će pas prihvatiti kapanje oka?

Navedeno ovisi o psu. Neki psi mirno i staloženo podnose navedenu terapiju, dok neki ne. Što ako pas ne prihvati i odbija kapanje oka? U tom slučaju veterinar vam može preporučiti druge metode liječenja infekcija i iritacije očiju. Najčešće metode liječenja koje možete samostalno izvoditi su: Umivanje sa soli i vodom - Kada kod psa postoji infekcija, tada se preporučuje umivanje/pranje očiju sa slanom vodom. Potrebno je pomiješati pola žličice soli u mlakoj vodi. Navedenu otopinu stavit ćete na vatu s kojom ćete lagano prijeći preko zaraženog oka. Obrišite iscjedak iz oka.

Čaj od kamilice - Pripremite prema uputama čaj od kamilice i ostavite ga da se ohladi. Natopite vatu u čaj, zatim s vatom lagano očistite zaraženo oko. Najbolje je primjenjivati navedene metode kada je životinja u mirnom stanju. U slučaju da se infekcija ili iritacija ne povlači, tada je potrebno zatražiti dodatne preglede. Pas koji dulje vremena pati od infekcije ili iritacije može razviti teže komplikacije koje mogu trajno oštetiti vid. Pravovremeno liječenje je važno kako bi se sačuvalo zdravlje oka.


Tagovi: