Kako se brinuti za božićno drvce

Kako se brinuti za božićno drvce

Božićno drvce u tegli odabir vrste

Bliže se božićni blagdani i želite imati pravo živo božićno drvce u svom domu, no svjesni ste da nije ekološki kupovati rezana božićna drvca svake godine jer je potrebno minimalno deset godina kako bi ono naraslo i propalo u dva tjedna koliko može opstati odrezano prije nego se osuši.

Stoga ste odlučili nabaviti božićno drvce u tegli koje ćete paziti cijele godine i naredni niz godina uživati u njegovom mirisu te vas cijele godine podsjećati na božićne blagdane.

Prvo kod kupovine trebate paziti koju vrstu ćete odabrati, pa se posavjetujte i raspitajte, no možemo vam preporučiti patuljastu smreku, srebrnu jelu i nordijsku jelu koje imaju manje korijene i mogu dugo opstati u tegli, koju ćete s vremenom trebati zamjeniti za veću teglu ili ćete presaditi u dvorište ako imate okućnicu i prostora za ovakvu biljku. Uobičajeno zimzelene biljke nisu namijenjene za dulji boravak u zatvorenim prostorima jer su zapravo naviknule na hladnije temperature pa im grijani prostori nisu pogodni za opstanak, nije nemoguće čak i ako imate samo mali balkon. Srebrna jela ima najviše šanse za preživljavanje u zatvorenim prostorima jer ona sporo raste.

Kako presaditi božićno drvce

Ako ste kupili božićno drvce u tegli ono će izdržati još neko vrijeme u toj tegli i nakon božićnih blagdana, no trgovci će vam zasaditi drvce u tegli manjoj nego što biljci treba jer će tako njima biti trošak ambalaže manji. Stoga je na vama zadatak da nakon kratkog vremena biljku ipak presadite u veću teglu kako bi ona mogla opstati.

Za prvo vrijeme će vam trebati tegla širine i dubine 50 centimetara i to tegla svijetlije boje jer tamnije tegle će privlačiti više topline. Na samo dno tegle stavite spužvu, naravno tegla treba imati rupice na dnu kako bi višak vode mogao izaći iz tegle. Božićno drvce nemojte nikada previše zalijevati. Na spužvu možete složiti i malo okriglih kamenčića koji će imati funkciju drenaže, te na njih nasipati zemlju.

Nabavite zemlju koja je pogodna za zimzeleno bilje, te računajte da ćete drvce trebati prihranjivati gnojivima koja su namijenjena zimzelenim biljkama. Teglu nemojte smjestiti tamo gdje ima previše sunca jer bi se zemlja mogla previše ugrijati i korijen bi se mogao osušiti, te bilja uvenuti.

Božićno drvce i gdje ga smjestiti

Božićno drvce ako ostavite u tegli svakako maknite sa sunca, redovno zalijevajte no nemojte pretjerivati sa zalijevanjem. Još je jedna stvar bitna a to je da ovu zimzelenu biljku ukoliko je držite u zatvorenom prostoru maknite od izvora topline poput radijatora, grijalica, televizora, kompjutera, lampi koje isijavaju toplinu i sličnih izvora topline.

No, ukoliko ste u prilici božićno drvce preselite u vrt ili dvorište jer će tada biljka imati više šanse za opstanak i ako je mislite presađivati u vrt bolje je to učitiniti dok je biljka još mlada jer će se tako lakše prilagoditi na nove uvjete u vrtu ili dvorištu. Jednom presađena u vrt ili dvorište neće trebati biti zalijevana osim na početku nakon presađivanja što je potrebno kako bi se korijen primio u novi okoliš.

No, neke vrste mogu preživjeti godinama u tegli jer su spororastuća kao srebrna jela pa kad i dođe vrijeme za presađivanje izvan tegla ako nemate dvorište ili vrt uvijek je možete posaditi negdje u prirodnom staništu u dogovoru s vlasnikom zemlje.


Tagovi: