Kako se brinuti za ribice – Akvarijske ribice i akvarij
Ribice u akvariju
Ribice u akvariju su i ukras u vašem domu ili poslovnom prostoru, ali i prvenstveno živa bića koje treba paziti i održavati na životu kao i svakog kućnog ljubimca. Prije nego odlučite o vrsti ribica koje želite imati u svom akvariju preporučujemo vam da dobro proučite što je potrebno kojoj vrsti ribica, te koje vrste ribica možete držati zajedno u akvariju jer su one kompatibilne i nadopunjuju jedne druge.
Ukoliko ćete nabaviti morske ribice, tropske koje zahtijevaju morsku vodu budite svjasni da ćete morati nabavljati i morsku vodu i da nećete moći korisiti posoljenu slatkovodnu vodu. Veličina ribica, ali i njihov broj zahtjevat će i veličinu akvarija.
Još su stari Rimljani držali akvarije s ribicama u svojim odajama jer one djeluju smirujuće i imaju blagotvorno djelovanje na ljudsko psihičko zdravlje, te odlično utječu na uklanjanje stresa. Također su akvariji s ribicama vrlo često prisutni u staračkim domovima i klinikama gdje borave pacijenti na liječenjima jer ovakav ambijent pozitivno djeluje na ozdravljenje jer umirjuje ljudsku psihu te tako utječe na cijeli organizam.
Kako se brinuti za ribice u akvariju
Ovisno o tome kakve ćete ribice nabaviti tako ćete se i brinuti za njuh. Postoje vrste ribica kojima je potrebna topla voda i u hladnijim vodama one ne mogu preživjeti pa ćete morati imati grijač koji će držati temperaturu vode na točno određenom stupnju. Dovod kisika u akvarija izuzetno je važan, kao i protok i čišćenje vode za što sve danas postoje aparati koji će umjesto vas čisiti akvarij kako bi ribicama uvijek bila čista voda, te dovoljno kisika u vodi koja se nalazi u akvariju.
Voda koju ćete staviti u akvarij treba biti kvalitetna i stabilna, te voda iz slavine to svakako nije jer je dodatno klorirana i puna kamenca, stoga je potrebna filtrirana voda kako bi vaši ljubinci bili zdravi. Kada koristite vodu iz slavine potrebno je u vodu akvarija dodati sredstva koja će neutralizirati klor i teške metale. Ukoliko nemate protočni akvarij morat ćete mijenjati vodu u akvariju, te dodavati ova sredstva kada točite vodu iz slavine.
Biljke koje ćete posaditi u akvarij također moraju biti prilagođeni vrstama ribica jer će ribice se i hraniti tim biljkama, a pazite i na ukrasne kamene objekte koje obično stavljate u akvarije te od kakvih su materijala izrađeni, kako smo naveli najbolje od kamena.
Koliko često hraniti ribice u akvariju
Hranjenje ribica u akvariju ne treba biti prečesto, preporučuje se hranjenje dva puta na dan s malo hrane za ribe koje ćete kupiti u trgovinama s kućnim ljubimcima i hranom i opemom za kućne ljubimce. Hranu koje ribice ne pojedu predstavlja otpad, pa će se taložiti na dnu, te ćete vrlo brzo shvatiti koliko je hrane potrebno da bi ribica bila sita i da nema puno otpada.
Hrana koju ćete kupiti uglavnom je u obliku tankih listića, a u sebi sadrži bjeljančevine ribljeg porijekla jer u prirodi se uglavnom ribica hrani drugim ribicama ili planktonom. Hrana se proizvodi od inćuna, srdele, skandinavske haringe koje su bogate omega 3 masnim kiselinama, a proizvodi se i od račića s biljim dodacima kako bi se olakšala probava vaših ribica.
Kada kupujete hranu za svoju ribicu uvijek se posavjetujte sa stručnjacima prije nego sami promijenite vrstu hrane jer su ribice vrlo osjetljive na hranu i kriva hrana bi mogla dovesti do bolesti ili uginuća ribica.
Tagovi: