Kako se čitaju grčka slova

Kako se čitaju grčka slova

Kako se čitaju grčka slova i što je grčki alfabet?

Svatko od nas se susreo s grčkim slovima i njihovim značenjem. Ona dolaze od grčkog alfabeta, najstarijeg psima na svijetu koje se još dan danas upotrebljava. Kako se čitaju grčka slova i gdje se susrećemo s njima? Najčešće ih susrećemo u matematici gdje se rabe za označavanje raznih kutova. Često se postavlja pitanje kako se čitaju grčka slova i što je grčki alfabet? Grčki alfabet se sastoji od ukupno 24 slova koja imaju poseban način izgovaranja.

Zanimljivo je da su se njime služili i velikani povijesti poput Platona te Aristotela, te da je njime pisan i biblijski Novi zavjet. Grčki alfabet nastaje u prvoj polovici 8 stoljeća prije Krista, a razvija se od feničkog pisma. Kada su Grci stvarali svoje pismo uz pomoć Feničana, uzeli su i znak te zvuk za 22 slova. Kasnije alfabet dobiva dodatnih 6 slova koja su dodana uz pomoć prilagođavanja prema feničkom sustavu. Povijest grčkog alfabeta je svakako zanimljiva, osobito ako se uzme u obzir da se on danas dijeli na starogrčki i novogrčki.

Kako se čitaju grčka slova i koja je razlika između starog i novog grčkog?

Grčki pravopis se danas može podijeliti na starogrčki i novogrčki. U starogrčkom postojale su razne oznake koje su označavale naglaske, spiritus, kao i hijat samoglasnika. Spiritus će dobiti samoglasnici i početak određenih riječi. Razlikuju se oštri i tihi spiritus. Oštri će se izgovarati i naglašavati, dok se tihi ne izgovara. Ovdje su prisutna tri naglaska: akut, cirkumfleks te gravis. Samo će se akut i cirkumfleks vidjeti na prvome slogu. Naglasci će se na samoglasnicima kao i dvoglasima obilježiti kao i hakovi. Mogu se staviti na mala i velika slova, dok kod dvoglasa dobivaju oznaku za naglasnik.

Hijat će se označiti uz dijarezu i ona će označiti dva samoglasnika koji se izgovaraju odvojeno. Kako se čitaju grčka slova i koja je razlika između starog i novog grčkog? Da bi razumjeli kako se čitaju grčka slova moramo upoznati njihovo obilježavanje. U modernom grčkom susrećemo samo oznaku koja se koristi za naglasak, hijat i dvoglas. Prema pravilu jezika: Ukoliko je dvoglas naglašen, prvi samoglasnik je za naglasak a drugi nema dijarezu. Ukoliko dvoglas nije naglašen, tada postoji potreba za dijarezom samo ako dvoglas poprima izgled digrafa.

Kako se čitaju grčka slova i s kojim grčkim slovima se najčešće susrećemo?

Danas se često susrećemo s grčkim slovima i njihovim značenjem. Osim u matematici, s grčkim slovima se susrećemo i u svakodnevnom životu. U primjeru, često se određena grčka slova koriste kako bi se opisale karakteristike neke osobe. Kada se za nekog kaže da je alfa to znači da je ta osoba vođa, dok kada se za nekog kaže da je beta znači da je ta osoba nešto slabija. Kako se čitaju grčka slova? Grčki alfabet se sastoji od 24 slova.

Redom ona su: Prvo slovo Alfa, drugo slovo Beta, treće slovo Gama, četvrto slovo Delta, peto slovo Epsilon, šesto slovo Zeta, sedmo slovo Eta, osmo slovo Teta, deveto slovo Jota, deseto slovo Kapa, jedanaesto slovo Lambda, dvanaesto slovo Mi, trinaesto slovo Ni, četrnaesto slovo Ksi, petnaesto slovo Omikron, šesnaesto slovo Pi, sedamnaesto slovo Ro, osamnaesto slovo Sigma, devetnaesto slovo Tau, dvadeseto slovo Ipsilon, dvadeset i prvo slovo Fi, dvadeset i drugo slovo Hi, dvadeset i treće slovo Psi, dvadeset i četvrto slovo Omega.

U hrvatskom jeziku često se susrećemo s grčkim slovima, kao i sa riječima koje su zapravo grčkog podrijetla. Drama, demokracija, hidrodinamika i logika samo su neke od riječi koje smo posudili iz grčkog jezika. Iako na prvu grčka slova djeluju jednostavno za pročitati, kako se čitaju grčka slova je često pitanje. Grčki jezik slovi kao jedan od težih jezika za naučiti, stoga je važno upoznati se s pravilima samog jezika.


Tagovi: