Kako se dobije svrab

Kako se dobije svrab

Kako se dobije svrab

Svrab ili pruritus definira iritantan, neugodan i stalan osjećaj češanja bilo kojeg dijela tijela. Razvija se otpuštanjem histamina koji je povezan s imunološkim odgovorom. Pojavljuje se usred pacijentovih dermatoloških ili psiholoških stanja. Nekontrolirani svrbež po tijelu može dovesti do nesanice i depresije, što smanjuje kvalitetu života osobe. Ovo je vrlo čest simptom koji može negativno utjecati na opću dobrobit i zdravlje osobe. Svrbež može biti akutan ili kroničan. Javlja se i kod mlađih osoba, ali češće kod starijih. Iako se svrbež obično javlja na malom dijelu kože, na tjemenu, rukama ili nogama, ponekad može zahvatiti cijelo tijelo. S obzirom na to da se radi o simptomu koji se može razviti zbog više različitih čimbenika, često se javlja kao posljedica bolesti, zatim oštećenja živaca, nepravilnog nanošenja proizvoda za kožu, uvjeta okoline i loše higijene. Također nedostatak vitamina A i vitamina B12 u tijelu može uzrokovati svrab. Određene namirnice mogu izazvati alergijski svrbež, prvenstveno jaja, mlijeko, kikiriki, soja itd. Svrbež ne smijete zanemariti jer je to reakcija kože ili upozorenje tijela koje može biti povezano s ozbiljnim zdravstvenim problemima.

Što uzrokuje svrab

Što uzrokuje svrab? Mnogo je različitih uzroka svrbeža, a među najčešćim je suha koža. Ovaj problem prisutan je u različitim dobnim skupinama, posebice u starijim pacijentima. Budući da procesom starenja koža gubi elastičnost i smanjuje se zadržavanje vode, upotreba tople vode i jakih sapuna dodatno pogoršava ovo stanje. Zaštitni sloj kože slabi, što dovodi do suhe kože i svrbeža. Osim suhe kože, razlozi za pojavu svrbeža su: alergijske reakcije na hranu ili lijekove, ekcemi, ubodi insekata, dijabetes, hormonalne promjene, kožne bolesti, bolesti imunološkog sustava, jetre, bubrega i štitnjače, kontakt s prljavštinom, loša higijena. Koža je crvena, natečena, tvrda, zadebljana ili suha, ovisno o uzroku. Češanje može uzrokovati ljuštenje zahvaćenog područja, krvarenje ili potencijalnu infekciju. Drugi simptomi svrbeža su mali mjehurići, ispucala koža ili ekstremna suhoća koja se javlja na području kože koje svrbi. Kod nekih je ljudi svrab vrlo intenzivan i s vremenom se može pojačati. Iako se u nekim slučajevima svrbež može ublažiti hidratacijom kože ili odgovarajućim sredstvom, u slučaju dugotrajnog svrbeža potrebno je konzultirati liječnika specijalista kako bi se razjasnio temeljni uzrok.

Kako liječiti svrab

Kako bi dijagnosticirao svrab, liječnik specijalist može pitati kada je svrbež počeo, je li intenzivniji, ima li pacijent alergiju, postoje li genetske bolesti. Nakon toga će pregledati područje na kojem postoji svrbež te procijeniti boju i teksturu kože. Kada je uzrok svrbeža nepoznat, rade se krvne pretrage ili specifične pretrage. Budući da je to često simptom određenog zdravstvenog problema, potrebni su redoviti pregledi i daljnje praćenje stanja. Liječenje svrbeža ovisi o uzroku. Za kožne bolesti propisuju se odgovarajući lijekovi i kreme. Ako su u pitanju alergijske reakcije, tada se koriste antihistaminici. Mnogo je zabune oko toga postoje li komplikacije svrbeža? Ako svrab intenzivno traje, može doći do određenih komplikacija. Ponajprije usred jakog češanja, na koži se stvaraju ranice i pukotine koje mogu dovesti do infekcije ili drugih kožnih problema. Ne treba zaboraviti da pojedini kozmetički proizvodi mogu dodatno djelovati na kožu, isušiti je i dovesti do svrbeža. Preporuča se koristiti sapune s određenom ph vrijednošću koji su nježni za lice i tijelo.


Tagovi: