Kako se ispovjediti
Kako se pripremiti za ispovjed?
Ispovjed se opisuje kao iskren razgovor s Bogom uz posredništvo određenog svećenika. Osim navedenog, ona je i jedna od sedan svetih sakramenata kod katolika i pravoslavaca. Što je važno za ispovjed? Kada se odlučite ispovjediti, normalno je da ćete se zapitati kako priznati grijehe i što reći? Ovdje je važno znati da vaše obraćanje svećeniku mora biti iskreno, bez laži ili preokretanja priče. Od kuda krenuti? Probajte se sjetiti svvih svojih grijeha. Moguće je da ćete nešto i zaboraviti navesti, no ako je vaše pokajanje iskreno svi grijesi će vam biti oprošteni.
Prilikom ispovijedanja budite iskreni, otvorite se svećeniku i recite zašto ste počinili određeni grijeh. Kako se pripremiti za ispovijedanje? Pročitajte 10 zapovijedi i sjetite se svih vaših osjećaja ljutnje, ponosa, ljubomore, preljuba, proždrljivosti. Prilikom razgovora sa svećenikom možete biti ranjivi, sve što se govori pred Bogom ostaje u tajnosti. Nakon ispovjedi svi vaši grijesi biti će oprošteni, no dužni ste odraditi pokoru koju određuje svećenik.
Kako izgleda ispovjed?
Kada se odlučite na ispovjed, tada je potrebno ući u crkvu i zaputiti se u ispovjedaonicu. Ulaskom u ispovjedaonicu pozdravljate svećenika i započinjete proces ispovijedi. Svećenika ćete pozdraviti sa "Hvaljen Isus i Marija", zatim se naglas prekrižite. Nakon navedenog izgovarate sljedeće: "Želim ispovjediti svoje grijehe koje sam učinio/učinila od posljednje ispovijedi koja je bila (kažete kada)". Zatim kažete "Sagriješio/sagriješila sam" i krenete nabrajati svoje grijehe. Grijehe ćete nabrajati po redu i prema točkama ispita savjesti, govorite poluglasnim tonom, pokušavate se sjetiti svih grijeha, govorite istinu.
Ukoliko se izgubite u procesu što i kako trebate reći, nemojte se brinuti - svećenik će vas navoditi. Kada završite s nabrajanjem grijeha, kažete "Mislim da bi to bilo sve". Svećenik će vam tada odrediti pokoru kako bi dokazali Bogu da vam je žao. Pokoru je potrebno slušati i zapamtiti. Nakon davanja pokore, molite molitvu kajanja. Nakon molitve, svećenik vam pruža ruku i traži odješenja grijeha. Kako se završava ispovjed? Nakon odrješenja grijeha, svećenik govori "Hvalite Gospodina jer je on dobar", vi odgovarate "Jer je vječna njegova ljubav". Svećenik zatim govori "Bog ti otpustio grijehe tvoje, odi u miru". Odgovarate sa "Bogu Hvala".
Što učiniti kada je gotova ispovjed?
Nakon što je ispovjed gotova, izlazite iz ispovjedaonice i krećete prema oltaru crkve. Upravo na oltaru molite datu pokoru kako bi postigli potpuno oproštenje od prijašnjih grijeha. Kako se moli pokora? Pokora se najčešće sastoji od par raznih molitvi. Kada ste odradili ispovjed i pokoru, tada možete izaći iz crkve. Koliko često bi se trebali ispovijedati? Nema pravila. Možete do raditi svaki tjedan, za blagdane, onda kada vam je teško, onda kada želite osjetiti olakšanje na prsima.
Kako se ponašati nakon ispovjedi? Priznanje grijeha donijeti će osjećaj lakoće u prsima. Kako bi sačuvali ovaj osjećaj, potrebno je slijediti Božje zapovijedi i živjeti bez grijeha. Naravno, teško da nećemo pogriješiti u današnjem svijetu, no zato je važno iskreno se pokajati. Vaši grijesi, kao i vaše ispovijedanje je vaša osobna stvar. Ponekad je teško suočiti se s vlastitim postupcima, no to je nužna stavka ukoliko želimo biti uzorne osobe i uzorni vjernici.
Tagovi: