Kako se izlegne muha
Muha i njene vrste
Muhe su mali leteći insekti koji pripadaju porodici srednje velikih do velikih dvokrilaca Diptera i Muscidae. Muhe su raširene širom svijeta i postoje brojne vrste muha s različitim izgledom i životnim navikama. Muhe imaju velike, složene oči, krkho tijelo, te imaju jedan par krila koje služe za letenje, te jedan par krila za održavanje ravnoteže. Njihovo tijelo je pokriveno dlačicama ili ljuskama, te imaju kratke usne i sisaljku kojom se hrane tekućinama kao što su nektar, sok iz voća ili krv. Postoji velik broj vrsta koje su klasificirane u različite rodove, porodice, i druge taksonomske jedinice. Najpoznatije vrste su:
Obična domaća muha koja je široko rasprostranjena i često se nalazi u ljudskim naseljima. Hrani se različitim vrstama organskog materijala, uključujući izmet, otpadnu hranu i trulež, te može biti prijenosnik različitih bolesti.
Komarci su poznati po svojoj sposobnosti da sišu krv sisavaca, uključujući i ljude. Ženke hrane krvlju, dok mužjaci se hrane nektarom i sokom iz voća. Komarci su također poznati po prenošenju bolesti kao što su malarija, denga groznica i Zika virus.
Sjajne muhe su jarko obojene i sjajne. Njihove ličinke se često razvijaju u trupcima mrtvih životinja ili drugim raspadajućim materijalima, a najpoznatiji su plave i zelene muhe.
Voćne muhe su štetnici koji napadaju različite vrste voća. Odrasle ženke polažu jaja u plodove, a ličinke se hrane njihovim unutarnjim dijelovima. To može prouzročiti trulež, kvarenje i gubitak usjeva. Primjeri uključuju sredozemnu i jabučnu voćnu muhu.
Kožarke se hrane krvlju životinja, uključujući i stoku i ljude, te su poznate po bolnom ugrizu i često su aktivne tijekom dnevnih sati. Primjeri uključuju konjsku kožarku i ljudsku kožarku.
Muha i njihove karakteristike
Muhe imaju mala, krhka tijela koja su pokrivena dlačicama ili ljuskama. Njihova tijela su podijeljena na tri segmenta, a to su glava, prsni koš i trbuh. Muhe imaju jedan par krila koja su prozirna i imaju složenu žilavost, te im omogućuje sposobnost letenja. Također, imaju još jedan par krila koji im pomaže kod održavanja ravnoteže. Muhe imaju složene oči sastavljene od tisuća sitnih očnih leća, što im omogućuje širok vidni kut i brzo prepoznavanje pokreta. Muhe imaju kratke usne, koje tvore proboscis, uski organ sličan cjevčici. Proboscis im omogućuje hranjenje tekućinama kao što su nektar, sokovi iz voća ili krv. Većina vrsta muha se hrani različitim vrstama organskog materijala, kao što su nektar, biljni materijal, izmet, trulež i ostatak hrane. Postoje i vrste muha koje se hrane krvlju sisavaca ili drugih životinja. Muhe su poznate kao potencijalni prijenositelji raznih bolesti, jer mogu prenositi mikroorganizme i parazite s jednog mjesta na drugo.
Faze života kod muha
Muhe prolaze kroz četiri faze života, a to su faza jajašca, ličinka, kukuljica i odrasla jedinka. Životni ciklus muha započinje polaganjem jajašca. Ženke muha polažu jajašca na pogodna mjesta, obično u blizini izvora hrane ili supstrata na kojem će se ličinke hraniti. Jajašca su obično malena i mogu biti položena pojedinačno ili u grupama. Iz jajašca se izlegu ličinke, koje su poznate i kao crvi ili gliste. Ličinke su aktivne i hrane se na različitim organskim materijalima, poput truleži, izmeta ili biljnog materijala. Tijekom ove faze, ličinka će proći kroz nekoliko stupnjeva rasta i razvoja. Ličinke su obično cilindričnog oblika s segmentiranim tijelom. Kada ličinka završi svoj rast, ulazi u fazu kukuljice. Tijekom ove faze, ličinka se transformira u odraslu jedinku. Kukuljica je nepokretna i obično je zaštićena izvanjskom ljuskom ili kokonom. Unutar kukuljice se događa reorganizacija tijela i razvoj odraslih struktura. Iz kukuljice izlazi odrasla jedinka. Odrasla jedinka ima izražene krila i sposobnost letenja. U ovoj fazi su muhe spolno zrela i mogu se razmnožavati. Odrasle muhe se hrane tekućinama poput nektara, sokova iz voća ili krvi, ovisno o vrsti. Životni vijek odrasle muhe može varirati od vrste do vrste, ali je relativno kratak, obično nekoliko tjedana.
Tagovi: