Kako se jede papaja

Kako se jede papaja

Papaja, karakteristike i svojstva

Popularnost tropskog voća u posljednja dva desetljeća u stalnom je porastu. Papaja zauzima privilegirano mjesto, jer su njezine dobrobiti beskrajne. Zbog svoje jedinstvene kombinacije okusa i nutritivnih prednosti puno je više od običnog voća. Pripada obitelji Caricaceae, a potječe iz tropskih područja Srednje Amerike. Voli topla i vlažna područja, s dobro dreniranim tlom. Čak i kratko izlaganje niskim temperaturama može oštetiti stablo papaje. Plod je duguljast, jajolikog oblika, s vanjskom kožom zelene ili žute boje, dok mu je pulpa žuta do narančastocrvena. Unutrašnjost je ispunjena crnim sjemenkama. Kora, lišće i sjemenke su jestivi i sadrže hranjive tvari, ali ih treba jesti u ograničenim količinama. Ovo tropsko voće slatkog je i sočnog okusa, bogato je antioksidansima, vitaminima, mineralima i vlaknima. Sadrži enzim papain koji poboljšava probavu. Papaja je niskokalorična pa je mnoge osobe s prekomjernom tjelesnom težinom uključuju u svoju prehranu. U kulinarstvu se koristi na mnogo načina, npr. prži se na maslacu, uz dodatak bijelog vina i aromatičnog bilja. Zavodljiv i poznat po svom egzotičnom okusu, ističe se kao vrlo zdrava namirnica. Bilo da se konzumira samostalno, kao osvježavajuće jelo ili dio finih recepata, njegov slatki okus ostavlja neodoljiv trag na nepcu.

Koliko je papaja korisna za zdravlje

Papaja je niskokalorično voće, bogato vitaminima i mineralima. Sadrži vitamin C, željezo, magnezij, kalij, fosfor i kalcij. Prisutnost vitamina A doprinosi poboljšanju zdravlja kože i imunološkog sustava. Ima nizak udio natrija, što ga čini idealnim voćem za osobe s kardiovaskularnim problemima. Pulpa sadrži hranjive tvari iznimno važne za prehranu. Ima snažno protuupalno djelovanje i pomaže u zaustavljanju razvoja određenih bakterija koje dovode do infekcije crijevnim parazitima. Antioksidans zeaksantin koji se nalazi u papaji ima zaštitnu ulogu u zdravlju očiju i djeluje protiv makularne degeneracije povezane sa starenjem. Sadrži oko 90% vode, što ga čini idealnim diuretikom. Poboljšava probavu, potiče san i pamćenje, zdravlje kostiju i mišića. Sprječava kardiovaskularne probleme i pomaže kod problema s astmom. Osim toga, sadrži puno vode i vlakana, što pomaže u sprječavanju zatvora. Smatra se izvrsnim lekom za prevenciju pretilosti, visokog krvnog tlaka i dijabetesa. Prema studijama, papaja u prehrani ima zaštitnu ulogu protiv raka prostate.

Kako se jede papaja

Svježa papaja dostupna je u trgovinama gotovo cijele godine. Pri kupnji papaje treba obratiti pažnju na njen izgled. Važno je da plod nema vanjskih oštećenja ili izbočina. Ne smije biti premekan na dodir, niti pretvrd. Ako ima zelenkaste tonove, treba ga ostaviti da dozrijeva na sobnoj temperaturi, bez izravnog izlaganja izvoru topline. Kada je zrela, odnosno kada požuti, spremna je za jelo. Operite ga vodom i nožem prerežite na dva jednaka dijela. Unutar papaje vidjet ćete crne sjemenke koje treba izdubiti žlicom. Sjemenke papaje možete čuvati na hladnom mjestu i koristiti ih kao ukras za salate ili deserte. Narezane polovice narežite na manje komade i ogulite im kožicu. Oguljenu papaju možete poprskati medom i uživati u njenom egzotičnom okusu. Kao vrlo cijenjeno voće, konzumira se sirovo u komadima, sa ili bez dodataka drugog voća, uz dodatak meda i jogurta. Koristi se i u sokovima s limunom, narančom, ananasom i đumbirom, kao i u smoothiejima. Poznati pire od papaje dodaje se shakeovima, sladoledima, ali i jedinstvenim slasticama, što mu daje jedinstven okus. Idealan je kao zdrav doručak, međuobrok, preljev za salatu, dodatak morskim plodovima i vrstama nemasnog mesa. Kao što vidite, papaja ima niz blagodati, zbog čega biste je trebali uvrstiti u svoju prehranu.


Tagovi: