Kako se kuha griz
Griz na mlijeku možemo jesti od šestog mjeseca do kraja života
Sigurno ničije djetinjstvo nije proteklo bez griza na mlijeku, nitko nije proživio život bez noklica od griza u juhi, a o finim slasticama od griza i sira i sličnih delicija s grizom da ne pričamo. Griz na mlijeku možemo jesti od šestog mjeseca do kraja života, ali osobe koje imaju intoleranciju na gluten ga ne smiju jesti, jer je to pšenična krupica. Priprema griza za još malu djecu se radi na vodi, kasnije obično na mlijeku.
Najpopularniji dječji doručak ili večeru, griz na mlijeku je lako skuhati. U pola litre ili 6 decilitara zavrelog mlijeka polako dodajete tri do četiri žlice griza uz stalno miješanje pjenjačom da se ne zgruda. Skuhanom grizu dodajte med i pospite ga kraš ekspresom, čokoladom u prahu, kakaom ili cimetom i vaša djeca će biti oduševljena. Ako koristite za zaslađivanje šećer neka prokuha u mlijeku, ali morate pri dodavanju griza energičnije miješati da ne zagori zbog kuhanja sa šećerom.
Griz možete kuhati i na nekom biljnom mlijeku
Ako ne podnosite laktozu, ne morate se odreći griza. Naime, osim na kravljem, kozjem ili očijem mlijeku, griz možete kuhati i na nekom biljnom mlijeku (sojino, kokosovo, bademovo i slična mlijeka od orašastih plodova), a za bebe mlađe od godine dana ga možete skuhati na izdojenom majčinom mlijeku. Dodaci kuhanom grizu se uglavnom sastoje od suhog voća, orašastih plodova, čokolade, začina, meda, ali to vrijedi samo za djecu stariju od godine dana i odrasle osobe.
Oni koji vole griz, poješće ga i toplog i kad se posve ohladi, a ohlađenom grizu se može dodavati i kockice svježeg voća ili bobičasto voće, pa čak i šlag. Omjeri kod kuhanja griza su koliko žlica griza, toliko žlica mlijeka ili vode, ako ga kuhate na vodi, samo tako će biti fini, kremasti i gust. Ako u zdjelicu kuhanog griza dodate šaku smrznutog šumskog voća ono će se otapati brzo na vrelini i dobit ćete pravu poslasticu.
Koji griz kuhati ako morate izbjegavati gluten
Ljudi koji boluju od celijakije misle da se moraju odreći griza, no, to i nije baš tako, jer on ne mora biti nužno od pšenice. Bilo koja žitarica grubo samljevena će imati isti efekt pri kuhanju. I dok se pitate koji griz kuhati ako morate izbjegavati gluten, pretražite malo najbližu trgovinu zdrave hrane i vidite koje vrste griza oni imaju u ponudi, ili potražite u web trgovinama online ponudu raznih vrsta griza bez glutena.
Većina trgovina zdrave hrane u ponudi ima kukuruzni, pirov, heljdin ili rižin griz koji kuhate na isti način kao i onaj pšenični. Web trgovine zdrave hrane možda imaju i veću ponudu raznih vrsta griza i od nama manje poznatih žitarica. Kuhanom grizu u nedostatku voća, orašastih plodova ili čokolade možete dodavati i ukuhano voće iz kompota, čak i pekmeze, marmelade i džemove. Kuhanje griza traje kratko i za samo nekoliko minuta imate na stolu ukusan i zdrav obrok.
Tagovi: