Kako se liječi ateroskleroza

Kako se liječi ateroskleroza

Kako se liječi ateroskleroza i zašto nastaje?

Ateroskleroza se opisuje kao medicinsko stanje gdje krvne žile koje su odgovorne za prenošenje kisika te hranjivih tvari iz srca u tijelo postanu zadebljane i krute, i na taj način ne obavljaju navedenu funkciju. Prije nego se zapitamo kako se liječi ateroskleroza, potrebno je znati zašto nastaje? Ateroskleroza je stanje koje nastaje sporo i progresivno. Može se pojaviti već u ranijoj dobi i sami uzroci nastanka su nepoznati. Vjeruje se kako nastaje uslijed oštećenja ili ozljede na unutarnjem sloju arterije.

Stanje se zapravo otkriva sasvim slučajno, i to kada je ono već u naprednoj fazi. Ateroskleroza se ponajviše pojavljuje kod muškaraca, ali i kod žena nakon menopauze. Razvoju ateroskleroze svakako pridonosi sjedilački način života i loše prehrambene navike. Prije odgovora na pitanje kako se liječi ateroskleroza, potrebno je navesti do sada poznate uzroke koji pridonose razvijanju stanja.

Ateroskleroza može biti uzrokovana: Povišenim krvnim tlakom i kolesterolom, povišenim trigliceridima, strastvenim pušenjem, dijabetesom, upalama i raznim infekcijama, obiteljskim predispozicijama. Kada se unutarnji zid same arterije ošteti, na njega će se s vremenom nakupljati masnije naslage i ostale tvari koje će uzrokovati otvrdnuće te sužavanje. Kada organi i tkiva ne dobivaju dovoljno kisika te hranjivih tvari nastaje rizik od krvnog ugrušaka i mogućnosti srčanog ili moždanog udara.

Kako se liječi ateroskleroza i kako se prepoznaje?

Sami simptomi ateroskleroze razvijaju se postupno i sporije. Nažalost, simptome je teško primijetiti jer ih gotovo i nema dok ne nastupi veće oštećenje. Kada nastanu, oni su posljedica nedovoljne prokrvljenosti na nekom dijelu tijela. Simptomi umjerenog i teškog oblika navedenog oboljenja mogu se razlikovati, kao i o pogođenom mjestu. Simptomi mogu tako biti: Arterije srca uzrokuju bolove u prsima i osjećaj pritiska, arterije u mozgu uzrokovat će iznenadnu utrnulost u rukama i nogama kao i otežan govor i opuštenost mišića na licima, ateroskleroza koja se pojavljuje na rukama i nogama može uzrokovati bolove, ateroskleroza bubrega može dovesti do povišenog krvnog tlaka i zatajenja bubrega, dok ateroskleroza u genitalnom području može uzrokovati dotok krvi u genitalno područje.

Pitanje kako se liječi ateroskleroza ovisit o tome koji dio tijela je zahvaćen i o tome kakvi su klinički simptomi. Nažalost, ponekad osoba može i doživjeti gore navedene simptome, no sama klinička slika ne mora biti u potpunosti jasna i tako se teško određuje samo liječenje. Kako se liječi ateroskleroza također ovisi o dobi i zdravlju same osobe. Prije utvrđivanja načina liječenja, pacijent je dužan liječniku opisati povijest bolesti u obitelji, kao i pristupiti pravilnoj dijagnozi koja će odrediti liječenje.

Kako se liječi ateroskleroza i kako si pomoći?

Kako što je već navedeno, teži oblik ateroskleroze može biti prisutan u tijelu i bez vidljivih simptoma. Oštećenja koja nastaju postepeno i često neprimjetno, što zapravo na kraju uzrokuje bolesti kao: Angina pektoris, konorarna tromboza, moždani udar, insuficijenciju bubrega. Upravo zato je veoma važno da se redovito odlazi na pretrage vađenja krvi kako bi se vidjela razina lipida šećera u samoj krvi, kao i čimbenike za zgrušavanje krvi. Kako se liječi ateroskleroza? Navedeno stanje traži dijagnozu. Sama dijagnoza se sastoji od ultrazvuka te doplera krvnih žila, angiografije, ergometrije, scintigrafije miokarda te koronografije.

Ukoliko se stanje otkrije, prvo se propisuju lijekovi koji snižavaju kolesterol u krvi kako bi se spriječila mogućnost nastanka ugrušaka. Kako se liječi ateroskleroza ovisi o tome kakav je stadij bolesti, koji dio tijela je zahvaća, ali i o stanju pacijenta. Kako si pomoći, kako se zaštititi od navedenog stanja? Budući da se danas teži oblik ateroskleroze povezuje s povišenim kolesterolom, lipidima kao i šećerom u krvi, potrebno je napraviti neke životne promjene: Smanjiti unos nezdravih masti, povećati konzumaciju ribe, smanjiti unos jaja, izbjegavati konzumaciju slatkiša i visoko prerađenih proizvoda, povećati unos povrća i voća, prestanak pušenja, smanjena konzumacija alkohola, svakodnevna fizička aktivnost, održavanje zdrave kilaže.


Tagovi: