Kako se naspavati

Kako se naspavati

Zašto je spavanje bitno?

Dobro se naspavati i dobro se nasmijati je najbolji lijek za sve, barem tako kaže stara irska narodna mudrost, s kojom se slažu i današnji liječnici. Nije nikakva novost da je spavanje važno jer dobar san pridonosi pravilnoj funkciji našeg organizma. San je, vjeruje se, jednako bitan kao i zdrava prehrana i svakodnevna tjelovježba, no u današnje doba sve više ljudi pati od nesanice. Nesanica može potaknuti zdravstvene poteškoće i slabljenje imuniteta, što može dovesti do pretjerane iscrpljenosti organizma.

Zašto je kvalitetno spavanje bitno? Nedovoljno sna donosi sljedeće: Problemi s koncentracijom, slabija fizička sprema, promjene raspoloženja, pretilost, povećani rizik od dijabetesa, povišeni krvi tlak, kardiovaskularne bolesti, povećani rizik od moždanog udara, problemi s mentalnim zdravljem. Vjeruje se kako većina današnjih bolesti nastaje radi nedovoljno kvalitetnog odmora i previše stresa. Kako bi sačuvali svoje zdravlje potrebno je imati kvalitetan odmor. Liječnici bilježe sve veći rast kod propisivanja tableta za san ili za stres, što je veoma zabrinjavajuće.

Poboljšajte svoje spavanje

Budite se svakog jutra umorni, s bolovima u tijelu i neraspoloženi? Teško vam je razbuditi se i nemate volje za danom? Tada je vrijeme da uvedete određene promjene prije odlaska spavanje. Kao poboljšati svoj san i kako se konačno naspavati? Stručnjaci vjeruju kako se dobar odmor krije u sljedećim stavkama: Odrediti raspored spavanja/buđenja - Stvorite si rutinu koju možete slijediti tokom tjedna i za vikend. Mnogi pokušavaju vikendom nadoknaditi izgubljene sate sna, no u stvarnosti ovo samo remeti biološki ritam. Pokušajte svaki dan ići spavati u isto vrijeme, i isto tako buditi se u isto vrijeme.

Odaberite pogodan madrac - Poželjno je odabrati madrac koji najbolje odgovara vašoj kralježnici i načinu spavanja. Spavanje na lošem madracu može uzrokovati bolove u tijelu. Poželjno je da se madrac čisti, kao i da se redovito mijenja posteljina. Spavaća soba mora biti mjesto za odmor - Mnogi misle da nema ljepšeg nego zaspati uz upaljeni tv, no upravo taj tv djeluje na kvalitetu sna. Spavaća soba ne bi smjela imati tv, a mi ne bi smijeli prije spavanja gledati u mobitel, tablet, laptop, tv.

Svi ovi ekrani emitiraju plavu svjetlost koja će negativno utjecati na sposobnost našeg organizma da zaspi jer blokira melatonin koji nas uspavljuje. Ako ne možete bez gledanja u ekran prije odlaska na san, tada se preporučuje nošenje naočala koje blokiraju plavu svjetlost. Pripremite se za krevet - Imajte neke svoje rituale koje vas opuštaju pred odlazak u krevet. Otuširajte se, pročitajte knjigu, prošetajte s psom.

Što sve utječe na spavanje?

Vaše životne navike isto utječu na kvalitetu vašeg sna. Možda niste niti svjesni da stvari koje radite za vrijeme budnosti mogu bitno utjecati na to kako ćete kasnije zaspati. Što sve utječe na spavanje? Pretjerano gledanje u ekran - Mnogi od nas rade uredske poslove i svakodnevno smo prikovani za ekrane. Izlaganje plavom svjetlu više od 8 sati dnevno može zavarati naš mozak, što znači da i najmanje izlaganje će "probuditi" mozak i staviti ga u stanje pripravnosti. Upravo radi navedenog se izbjegava korištenje ekrana pred spavanje. Dnevni brzi odmor - Radi iscrpljenosti mnogi padaju u napast da odrade brzi "power nap" koji bi trebao resetirati tijelo.

Ponekad se ovaj brzi san oduži, što onemogućuje kasniji odlazak u krevet. Razni stimulansi - Manjak energije i koncentracije traži unos određenih stimulansa, najčešće kofeina, nikotina i šećera. Za vrijeme jutra je navedeno u redu, no ne preporučuje se konzumacija navedenih tvari poslijepodne ili u većim količinama prije odlaska na počinak. Intenzivno vježbanje - Svakodnevno vježbanje je itekako poželjno, ali ne prije odlaska u krevet. Vježbanje može razbuditi tijelo. Stručnjaci preporučuju kako je najbolje vježbati poslijepodne kako bi se tijelo umorilo do večernjih sati.


Tagovi: