Kako se nositi s anksioznošću

Kako se nositi s anksioznošću

Kako se nositi s anksioznošću se može naučiti

Briga, stres, strepnja, strah, očekivanje najgoreg, panika, živčani slom, sve su to različita lica anksioznosti. Pa iako neka bilološka istraživanja pokazuju da je svaki preživljeni stres mala poluga koja pokreće evoluciju, čini se da je u modernom svijetu anksioznosti sve više, možda se i zato govori o "skoku u svijesti" u evolucijskom smislu. No, kako se nositi s anksioznošću se može naučiti i mnogo različitih tehnika i metoda opuštanja i relaksacije u tome mnogima i pomažu.

Druga istraživanja nam objašnjavaju da živčani slom ne postoji, da je to samo navala nakupljene tjeskobe, pa je u tom smislu jako važno naučiti kako se nositi s anksioznošću koja je normalna pojava i ne dopustiti joj da se pretvori u patološku anksioznost koju treba liječiti. Anksioznost prate drhtanje, lupanje srca, nekontroliran plač, stisnuto grlo (knedla u grlu), grč u želucu, mučnina, glavobolja, gubitak apetita, bol u leđima, problemi sa spavanjem, ponekad i napadaji panike i mnogi drugi simptomi.

Kako se nositi s anksioznošću zbog negativnih misli i emocija

Jesu li osjećaji straha, tuge, ljutnje, srama, razdražljivosti, krivnje, sreće što smo živi simptom ili uzrok anksioznosti. Jesu li loše i negativne misli, zbunjenost, rastresenost, loša koncentracija i razne druge misaone magle proizvod anksioznosti ili njezin uzrok. Često je to teško odvojiti i zato ne znamo kako se nositi s anksioznošću, prvo ne pomaže sve svakome, nekome je dovoljna šetnja na svježem zraku, nekima joga, nekima meditacija, nekima molitva, a neki samo zaposle svoje ruke i otpuste misli.

Važno je prihvatiti svoje misli i osjećaje, ne poricati ih, pokušati pozitivnim afirmacijama zamijeniti negativne misli i osjećaje, ne izolirati se, otići u društvo, ne pribjegavati alkoholu i drogama. Ima mnogo načina kako se nositi s anksioznošću uz prirodno otpuštanje tjeskobe. Osobe koje rade ručne radove tvrde da ih taj posao smiruje i opušta. Umjetnici također kroz svoje umjetničke izražaje često izbacuju i ogromne količine tjeskobe, bilo kakvo vježbanje u teretani ili doma također pomaže.

Kako se nositi s anksioznošću kada ona utječe na naše funkcioniranje

Ponekada dugotrajna tjeskoba počinje stvarno ometati naše normalno funkcioniraje na poslu, u društvu, u obitelji, počinjemo i druge opterećivati i stalno mijenjamo raspoloženja. Kako se nositi s anksioznošću kada ona utječe na naše funkcioniranje u svakodnevnom životu i ometa ga, tada je možda potrebno posjetiti psihijatra. Nije sramota zatražiti pomoć kada lančano počnemo donositi jiz loših odluka i stignemo do zida, kad više ne možemo činiti ni male korake samo zato što smo tjeskobni.

S anksioznom osobom trebamo biti blagi i ne davati joj savjete koji će još više pojačati njihovu anksioznost. Umjesto da joj kažete idi u šetnju, recite joj, hajdemo u šetnju, budite potpora. Kako se nositi s anksioznošću, kako sami sebe osnažiti i iscijeliti i to se može naučiti, educirajte se o raznim tehnikama opuštanja, isprobajte nove metode, ako ste vjernik otiđite na hodočašće, vjernici na svetim mjestima nalaze mir, utjehu, nadu i konačnu katarzu i blagoslovi vjere mogu rastjerati i tjeskobu.


Tagovi: