Kako se peče glina – Postupak pečenja gline
Glina materijal za oblikovanje koji se peče
Glina je materijal od kojeg se mogu izrađivati razni predmeti i umjetnička djela, te se uglavnom koristi bijela i crvena glina. Prije nego uopće započnete raditi s glinom pročitajte što više možete o tome, no svakako upišite tečaj ili radionicu keramike.
Materijal gline ćete kupiti u trgovini koja je specijalizirana za ovakve materijale, trgovinama umjetničkim priborom, no možete je naručiti i preko interneta u web shopovima. Kada dobijete originalno pakiranje glinu treba staviti u plastiku kako se ne bi posušila, no čak ako se i posuši moguće ju je vodom navlažiti kako bi se mogla modelirati.
Glinu čuvajte na hladnom mjestu no ne ispod 0 stupnjeva Celzijusa, nikako je nemojte skladištiti na toplim mjestima jer će se brzo posušiti i postati neupotrebljiva. Također je nemojte smrzavati jer smrzavanjem ona gubi svojstva. Kada krenete raditi s glinom i oblikovati neki predmet služit ćete se s vodom kako bi masa bila što mekša za oblikovanje. Predmet kada završite ostavite da se osuši, a nakon toga će slijediti pečenje glinenog predmeta.
Kako se glina priprema za pečenje
Prije pečenja glineni predmet treba ostaviti da se osuši, s time da imajte na umu što je više vode u predmetu tokom oblikovanja korišteno to će se glineni predmet više sušiti. Glineni predmet se treba sušiti dalje od bilo kakvog izvora topline, Sunčevih zraka, a najbolje ga je ostaviti na podlozi od papira, tkanine, drva, gipsa ili porozne keramike.
Ukoliko se glina koristila da se izradi veliki predmet preporuka je predmet sporije sušiti, odnosno pokriti predmet plastičnim pokrivačem te ostaviti mali otvor kako bi cirkulirao zrak i kako se ne bi kondenzirala vlaga ispod plastičnog pokrivača. Ako ste izradili neki ravni predmet od gline takve predmete treba položiti i na njega staviti nešto kako bi pritisnulo predmet da se ne savije.
Glina će se sušiti najkraće 24 sata, no nakon 4 dana će biti suha, pa predmet dalje možete obrađivati rezbarenjem, poliranjem, oblikovanjem predmetima za oblikovanje kako bi oblik vašeg predmeta bio savršen, onako kako ste si zamislili.
Kako se glina peče
Nakon što ste predmet izrađen od gline posušili, isplirali, obradili i oblikovali, slijedi postupak pečenja. Glina se peče u keramičkoj peći u kojoj se može postići temperatura kako je navedeno na pakiranju sirovine gline koju ste modelirali. Ukoliko nemate profesionalnu keramičku peć za pečenje gline svoj predmet možete peći i u pečnici na 230 stupnjeva Celzijusa. Ako se glina ili glineni predmet peče u pečnici preporuka je da se na svakih četvrtinu inča peče 15 do 30 minuta, sve ovisi o debljini predmeta. U nekim će slučajevima biti potrebno i pokriti glineni predmet aluminijskom folijom kako bi se dobio savršeno ispečen proizvod.
Kod pečenja u keramičkim pećima nažalost morat ćete isprobati s nekoliko predmeta prije nego stavite onaj pravi i mjeriti vrijeme jer ovisi kako keramička peć radi. No, uvijek možete zatražiti pomoć iskusnijih kolega koji iz iskustva znaju koliko dugo i na koliko stupnjeva treba peči koji predmet prema njegovoj veličini i debljini. Za veće predmete se preporučuje dulje i sporije pečenje na temperaturi od 150 do 200 stupnjeva Celzijusa uz blago otvorena vrata.
Nakon pečenja slijedi glazura, bojanje, dekoracija glinenog predmeta, a glazura se također mora peči o čemu ćete pročitati detaljne upute s ambalaže glazure jer svaki proizvođač prema vrsti glazure određuje vrijeme i temperaturu pečenja glazure.
Tagovi: