Kako se pravi hamburger

Kako se pravi hamburger

Hamburger i njegovo porijeklo

Hamburger je poznat u svijetu kao okrugli sendvič, mljeveno goveđe meso u okruglom pecivu s dodacima povrća i raznih umaka. Najčešće se koristi goveđe meso, no danas postoje razne inačice gdje se koristi pileće meso, riblji odresci, sojini odresci s dodacima sira, pa ih ponekad nazivaju i cheeseburgeri. Kao povrtni dodaci stavljaju se list zelene salate kao podloga ispod mesa, kiseli krastavci i luk narezani na ploške, ploške svježe rajčice, ploške sira, te su umeću i razni umaci poput kečapa, majoneze, goruščice.

Hambuger potječe iz njemačkog grada Hamburga gdje je bilo uobičajeno staviti komad mesa svinjetine u pecivo koje je bilo okruglog oblika. Zapravo u doslovnom prijevodu hamburgerom se naziva sve što pripada gradu Hamburgu.

Ovaj sendvič je postao vrlo popularan u Americi gdje je razvijena franšiza kojom se određuje kako točno treba izgledati, kakvog okusa treba biti. Te su se razvili danas poznati lanci koji prodaju u okviru svojh franšiza razna jela čija su osnova upravo hamburger i pečeni krumpirići.

Kako se pravi hamburger

Kako napraviti savršen hamburger gdje će se meso topiti u ustima, gdje donji dio peciva neće postati gnjecav zbog mesnih sokova, a kako dodati prave dodatke. Meso koje se koristi u hamburgerima treba biti samljeveno, te ono treba biti grubo mljeveno jer s višestrukim mljevenjem ono gubi na svom okusu. Za pripremu hamburgera koristi se najboli komadi mesa koji su najkvalitetniji.

Debljina pljeskavice i njezina težina svakako igra ulogu, pljeskavica ne smije biti teža od 170 grama, te se izrađuju deblje pljeskavice kako bi one ostale sočne iznutra i mekane. Pljeskavica se peče taman toliko da nije sirova, no ne smije se peći predugo jer tada postane pretvrda, a meso treba biti rahlo a ne zbijeno. Zlatno je pravilo da se pljeskavica začinjava samo izvana solju i paprom. Ukoliko dodajete sol i papar u mješavinu pljeskavice oprije pečenja je ostavite da odstoji najmanje 2 sata, najbolje 12 sati prije pečenja. Kako se pljeskavica ne bi stisnula tokom pečenja na sredini napravite udubinu palcem dok je ona još sirova. Tokom pečenja ne pritiščite i tlačite pljeskavicu jer tada tjerate sokove iz nje, a tokom pečenja okrenite je samo jednom. Trik sa sirom je da ga stavite na vruću pljeskavicu i poklopite dok se sir u potpunosti ne otopi na pari koju je hamburger pustio.

Dodaci uz hamburger

Poznato je da list salate koji se stavlja na donji dio peciva zapravo čuva sokove pljeskavca da ne utonu u pecivo i ono tada postane mekano i gnjecavo. Na hamburger se stavlja komad sira koji se otopio od topline na pari. Na njega se uobičajeno stavlja povrće po želji, no standard su kiseli krastavci, rajčica, po želji se mogu dodati i grilane tikvice, te brojno drugo povrće koje volite.

Donji i gornji dio peciva prije slaganja hamburgera premažite maslacem kako bi bilo ukusnije. Pecivo također možete kratko prepeči na grilu kako bi poprimilo miris grila.

U sam hamburger sendvič možete dodati umake po želji od kečapa, majoneze ili njihove smjese, goruščice ili senfa, no možete napraviti i neki svoj tajni umak čije sastojke znate samo vi. Rikola, grilani šampinjoni, maslinovo ulje, kozji sir, pržena slanina, kuhana jaja, samo su neki dodaci koji će se odlično odgovarati svakom hamburgeru koji ćete pripremiti, a možete u nekoliko navrata kombinirati različite dodatke.


Tagovi: