Kako se pravi juha
Juha tradicionalno jelo
Juha je tradicionalno jelo u mnogim krajevima u cijelom svijetu, no u različitim regijama se i različito zove i jede u različitim prilikama. Uobičajeno je topli i tekući obrok koji se priprema od mesa s povrće, samo od povrća, od ribe, školjaka, rakova, uz malo masnoća, i začina. Temeljac je dobro poznat domaćicama koji zapravo predstavlja bistu juhu kuhanu iz mesa i povrća no procijeđenu od svih sadržaja.
Juhe su poznate kao hrana siromašnih ljudi u povijesti kada uz puno članova obitelji nije bilo dovoljno hrane da se svi prehrane naročito kada bi poljoprivredni plodovi zbog vremenskih neprilika ili bolesti biljaka propadali. Juhe se mogu jesti tople, ali i hladne ovisno kako se pripremaju i od kojih sastojaka se prave. Ukoliko u juhi ima masnoća ona će se konzumirati topla, a juhe bez masnoća se mogu jesti i hladne.
U našim se krajevima juhe poslužuju kao toplo predjelo bez obzira o kakvoj se vrsti radi. Kada se prvo posluži hladno predjelo, slijedi topla juha, a kad nema hladnog predjela objed započinje toplom juhom.
Kako se pravi juha
Ovisno kakve se juhe i od kojih sastojaka prave razlikovat će se i postupak, recept i vrijeme pripreme. Najčešće se pravi bistra juha od komada mesa s kostima, govedine, piletine te povrća poput mrkve, celera, peršina, korabe. U lonac s vodom se stave kuhati svi sastojci, doda se malo soli. Kuhanje juhe je na laganoj vatri kako hranjivi sastojci ne bi isparili, te se juha kuha poklopljena s malo otvora kroz koji izlazi para. Ukoliko je potrebno dolijeva se voda i na kraju se može staviti malo vegete ili kocka juhe za bolji okus.
Guste juhe se rade od različitog povrća i u pravilu su bezmesne, mogu se raditi i od gljiva, te riba i morskih plodova. Kako se radi o gustoj juhi sastojci se mogu prvo skuhati na vodi ili u mlijeku te nakon kuhanja izmiksati u blenderu, no miksati se može i prije. Sve ovisi koje sastojke stavljate u gustu juhu i koji recept koristite.
Kada imate probavnih problema poznate su prežgane juhe koje se rade posebnim postupkom kod kojeg brašno na malo masnoće popržite, ulijete vodu te još malo kuhate, te na kraju dodate kockice dvopeka i ne dodajete začine nego samo malo soli.
Razne vrste juha
Osnovna podjela na koju se dijele juhe su bistre juhe i guste juhe. Bistre juhe se rade od nekoliko sastojaka uglavnom od mesa i povrća, ribe i povrća te prema svojim sastojcima i dobivaju svoje nazive. U bistre juhe se ubrajaju i krepke juhe, pojačane krepke juhe koje imaju svoje dodatke i poseban postupak bistrenja juhe.
Guste juhe mogu biti krem juhe, kašaste juhe, gulaš juhe, ragu juhe, velute sluzave juhe, te se prema različitm receptima rade od različitih sastojaka koji obično ne sadržavaju meso. No to nije i pravilo da bistre juhe moraju imati meso tokom kuhanja, a da guste juhe nemaju meso tokom kuhanja.
Juha se u velikoj većini poslužuje vruća i bistra i gusta, no postoje i određene vrste juha poput poznatog gazpacha ili juhe od krastavaca s jogurtom koje se poslužuju isljučivo hladne i predstavljaju osvježenje u vrućim ljetnim mjesecima kada i manje jedemo zbog vrućina. Bez obzira o kakvoj se vrsti radi ona uvijek djeluje okrepljujući jer je tekuća i pogodno djeluje na ljudski probavni sustav.
Tagovi: