Kako se pravi sok od šipka

Kako se pravi sok od šipka

Sok od šipka i njegove zdravstvene koristi

Biljka divlji šipak daje plodove koji su bogati vitaminom C koji djeluje na jačanje imuniteta i pomaže kod lječenja prehada i drugih bolesti. Sok od šipka u ljudskom organizmu djeluje kao diuretik i pomaže kod izbacivanja vode iz organizma. Također je vrlo djelotvoran kod izbacivanja bubrežnih kamenaca i pijeska iz mokraćnog mjehura i bubrega.

Poznato je da sok od šipka smiruje upalni proces gastritisa, smanjuje proljev, povoljno utječe na cirkulaciju u krvotoku, te čisti jetru, a izuzetno povoljno djeluje na crijeva i probavni sustav. Šipak je prirodni antioksidans, te uklanja slobodne radikale, štiti stanice u tijelu od oštećenja, te djeluje protuupalno i tako smanjuje upalne procese.

Šipak i svi njegovi načini konzumacije djeluju na zaustavljanje rasta stanica raka prostate, a ujedno djeluje i preventivno na stvaranje raka prostate. Znanstveno je dokazano da šipak djeluje na zaustavljanje napredovanja Alzheimerove bolesti, te štiti pamćenje i poboljšava kognitivne sposobnosti u čovjeka. Flavonoli koji se nalaze u šipku djeluju protuupalno na oštećenja kod osteoartritisa i oštećenja hrskavica, te povoljno djeluju na sve upalne bolesti kostiju poput osteoporoza, reumatoidnog artritisa i raznih upala zglobova. Ovaj biljni pripravak djeluje i na zdravlje srca i arterija jer čisti krvotok, te tako sprečava promjene tlaka i nakupljanja kolesterola u krvnim žilama, no ne preporučuje se kombinitati ga s lijekovima poput statina.

Kako se pravi sok od šipka kuhanjem

Razlikujemo divlji šipak i uzgojeni šipak, te su obje vrste izrazito zdrave za ljudski organizam. Uzgojeni šipak ćemo pronaći na policama u omiljenoj trgovini, a divlji šipak možemo potražiti u prirodi ili na obližnjoj tržnici ili trgovinama zdravom hranom.

Ako ste se odlučili raditi sok od šipka kojeg ćete pronaći kao divlji šipak u prirodi odabirajte veće komade jer su oni sočniji, a manje plodove ostavite da dozriju ili ako ih uberete od njih možete napraviti pekmez. Obično u rujnu i listopadu dozrijevaju plodovi divljeg šipka, pa ga tada i možete pronaći u prirodi kada je plod jarko crvene boje. Kada radite sok od šipka bilo divljeg ili uzgojenog sterilizacija staklenki je od velike važnosti kako bi ubili bakterije koje se možda nalaze u staklenkama.

Bit će vam potrebno 1 kilogram šipka, 200 grama šećera, limunov sok i 1 litra vode. Plodove šipka operite i očistite od peteljki i listova, te stavite plodove šipka u lonac i prelijte vodom, kuhajte 30 minuta. Nakon 30 minuta sadržaj procijedite u gazi i vratite na kuhanje desetak minuta i dodajte još vode. Postupak s cijeđenjem ponovite još jednom s manje vode. Ono što ste ocijedili je vaš sok koji ćete preliti u sterilizirane staklenke.

Kako se pravi sok od šipka miksanjem

Ukoliko ste odlučili napraviti sok od šipka koji je uzgojen nećete se trebati mučiti kuhanjem iako postupak kuhanja možete koristiti i za uzgojeni šipak. No, postoji jednostavnija metoda kako da napravite sok od šipka, mikserom ili blenderom.

Uzgojeni šipak očistite od kore i odvojite bobice te ih stavite u blender ili zatvoreni mikser, dodajte malo šećera i vode. Sve što trebate je uključiti blender na nekoliko minuta i vaš sok je gotov. Na ovakav način možete uvijek imati svježi sok, ali ga možete i spremiti u sterilizirane staklenke, no tada ćete ipak trebati dodati malo konzervansa jer ovako pripremljen sok ne može dugo stajati čak ni u hladnjaku. Konzervans će produžiti vijek trajanja vašeg soka, no nemojte raditi velike količine odjednom jer nećete stići popiti sve prije nego se pokvari. Preporuka je da uvijek radite svježi sok pa ste tako sigurni da su i hranjivi sastojci netaknuti, te da se sok u međuvremenu nije pokvario.


Tagovi: