Kako se radi denzitometrija

Kako se radi denzitometrija

Što je denzitometrija i zašto se radi?

Denzitometrija se opisuje kao medicinska pretraga kojom će se procijeniti mineralni sadržaj i gustoća naših kostiju. Gustoća kostiju također se može procijeniti i uz običan rendgen, dok će denzitnometrijski ili specijalni CT računalni softver izračunati kolika je gustoća kostiju. Kod denzitometrije osoba će zaprimiti manju dozu ionizirajućeg zračenja kako bi se dobila što kvalitetnija slika kostiju. Pretraga se najčešće koristi za snimanje slabinskog dijela kralježnice, kao i za kukove i kosti podlaktice. Isto tako, pretraga se često primjenjuje kao dijagnoza za osteoporozu kako bi se procijenio rizik od mogućih fraktura. Riječ je o jednostavnoj, brzoj te neinvazivnoj pretrazi.

Tko pripada u rizičnu skupinu za odlazak na navedenu pretragu? Indikacije za denzitometriju najčešće pokazuju: Žene koje su u postmenopauzi i ne uzimaju dodatni estrogen, osobe koje su slomile kuk, žene u postmenopauzi koje su više i mršavije, muškarci koji imaju određeno kliničko stanje povezano s oštećenjem kostiju, osobe koje koriste lijekove koji dokazano uništavaju koštanu masu, osobe koje pate od dijabetesa tipa jedan, osobe koje pate od bolesti jetre ili bubrega, osobe koje imaju osteoporozu, osobe koje pate od ubrzanog rada štitnjače, osobe čiji rendgen pokazuje znakove osteoporoze. Denzitometrija će se primjenjivati u navedenim slučajevima, ili kada stručnjak procijeni da je pretraga potrebna.

Kako se izvodi denzitometrija?

Osoba koja je upućena na navedenu pretragu ne mora slijediti posebne procedure pripreme. Pacijent će biti postavljen u ležeći položaj na svoja leđa, dok će izvor zračenja biti ispod njega, a sami detektor iznad. Ovisno o području koje je potrebno snimati, ispod pacijenta je moguće postaviti i spužvaste kocke koje će pomagati u izravnavanju tijela s ciljem boljeg prikaza kostiju. Dok se izvodi denzitometrija pacijent mora ležati mirno i bez pomaka, dok se detektor pomiče prema potrebi.

Denzitometrija traje po potrebi, najčešće oko 30 minuta, a nakon završene pretrage pacijent se može normalno ustati. Ova pretraga je brza, jednostavna i bezbolna i ne utječe na svakodnevne aktivnosti pacijenta. Što nakon učinjene pretrage? Specijalist radiologije će interpretirati dobivene radiološke snimke i prikazati rezultate u dva oblika: T broj - Iskazuje jasnu kakvoću kosti u usporedbi s mlađom osobom koja je istog spola. Referentne vrijednosti su sljedeće: -1 ili iznad je sasvim normalno, -1.1 do -2.4 smatra se osteopenijom, sve ispod -2.5 procjenjuje se kao osteoporoza.

Gdje se izvodi denzitometrija?

Kada se odredi navedena pretraga, često postoji pitanje da li je za nju potrebna posebna priprema? Denzitometrija ne zahtijeva posebnu pripremu, što znači da pacijent ne mora doći natašte. Pacijent bi sa sobom trebao dovesti osobnu medicinsku dokumentaciju i ne bi trebao uzimati pripravke s kalcijem barem 24 sata prije. Poželjno je da se pacijent odjene komotnu i udobnu odjeću koja će se prema potrebi lako otkopčati ili skinuti radi snimanog područja. Sve metalne predmete je potrebno unaprijed ukloniti.

Medicinskom djelatniku potrebno je napomenuti korištenje kontrastnih sredstava u slučaju da ste vršili takvu pretragu. Gdje se izvodi denzitometrija? Navedena pretraga se može obaviti u određenim bolnicama preko uputnica, naručivanjem na Odsjek za denzitometriju, na kliničkom zavodu za dijagnostičku te intervencijsku radiologiju. Pretraga se također može obaviti i u privatnim poliklinikama, gdje cijena navedene zdravstvene usluge košta otprilike 39.48 eura. Nakon dobivenih nalaza objašnjava vam se njihovo značenje, te ih nosite svome liječniku na daljnje razmatranje.


Tagovi: