Kako se radi glazura
Što je glazura u građevini i vrste
Glazura ili estrih je poznata još od doba starih Grka kada je bila rađena od malih glinenih pločica, ostrakon koje su se tada koristile za podnu oblogu. Zapravo glazure su podne obloge kojim se ravna pod i daje čvrstoću podu jer je ravnomjerno raspoređuje po cijeloj dužini i širini.
Prema vrstama glazure se mogu razvrstati u vezivne koje povezuju beton i podne obloge koje će se stavljati na glazuru poput parketa, pločica, laminata. Zatim razlikujemo klizne glazure koje se koriste kada na podnoj plosi postoji veliko opterećenje, a ujedno je potrebno i dobra zvučna izolacija te se najčešće koristi u podrumima i garažama. Plivajuće glazure koje su barem 10 centimetara odvojene izolirnim materijalom od poda, te se u njih umeće podno grijanje. Armirane glazure u sebi imaju armirajuće ili staklene mreže koje dodatno daju čvrstoću glazuri, a nagibna glazura se izrađuje tako da ima blagi nagib od 1 do 2 centimetra kako bi voda primjerice s balkona i terasa mogla otjecati s površine balkona i terasa.
Kako se radi glazura
Glazura u građevini se radi od smjese cementa, pijeska različitog granulata i vode. Ovisno kakav se pijesak upotrebljava takva će glazura i biti, ukoliko se koristi najsitniji pijesak što i najčešće slučaj, glazure će biti vrlo glatke i ravne što i jest cilj kako bi se kasnije na nju moglo postavljati pločice, parketi, drvene podloge i kamene podloge i slično.
Međutim u današnje doba se mogu kupiti u vrećama suhe smjese za glazure koje se samo trebaju u određenom omjeru pomiješati s vodom. Ovo je praktično kada se glazurom želi pokriti manja površina ili kada nemate mogućnost korisiti mješalice, pa će vam biti lakše umiješati manje količine smjese za glazure.
Materijal koji se koristi uz pijesak i vodu ne mora biti samo cement, ovisno o upotrebi i namjeni glazure može se umjesto cementa koristiti i drugi materijali. Magnezitne i anhiditne glazure su također u upotrebi no za njih treba biti ovlašten jer se radi o specifičnom procesu za koji treba imati dozvolu upotrebe i rada s ovim materijalima.
Koja je funkcija glazura
Postoji više funkcija koje glazura omogućava kada se stavlja na podove. Glazure daju čvrstoću podnim površinama i ravnomjerno raspoređuju pritisak tereta na podnu površinu. Ujedno glazure ravnaju podove koji su obično napravljeni od betona koji se ne može poravnati u milimetar, pa zapravo se glazurama stvara ravna podloga na koju se kasnije postavljaju razni materijali koji imaju dekorativnu i toplinsku funkciju.
No i glazura ima toplinsku, ali i zvučnu funkciju jer je izvrstan zvučni i toplinski izolator naročito ako se u glazure ugrađuju i drugi materijali koji služe kao izolatori ili podna grijanja.
Glazure učvršćuju podove naročito ako se u njih ugrađuju armirane ili staklene mrežice koje će dati visoku čvrstoću glazurnoj podlozi, te će time pod dobiti veliku nosivost jer će mrežice rasporediti opterećenje na cijelu površinu poda. Armirane glazure su važne kada na takve podove treba smjestiti teške predmete poput strojeva u industrijskim halama pa bez armiranih podnih obloga bi moglo doći do nejednakog pritiska na pod i pucanja poda čak i kad je od betonske mase.
Tagovi: