Kako se radi griz

Kako se radi griz

Griz na mlijeku vole djeca i odrasli

Svačije djetinjstvo je obilježeno grizom na mlijeku bilo da su vam ga kuhale majke, bake ili tete kuharice u vrtiću, bila je to možda prva slastica koja je posve maloj djeci bila dopuštena. Istina je da griz na mlijeku vole djeca i odrasli jednako i dan danas. Najjednostavniji recept je onaj od pola litre mlijeka, pet žlica griza, dvije žlice šećera i malo naribane čokolade za posipavanje, iako možete posuti i čokoladnim mrvcama, kakaom ili suhim voćem.

Potrebno je prvo zakipiti mlijeko sa šećerom, polako miješajući dodati griz, stalno miješati nekoliko minuta da se ne stvore grudice, ako ih ima, promiješajte električnim mikserom da ih razbijete, skinite s vatre i ulijte u čaše, šalice ili zdjelice. Korisno je oplahnuti vrućom vodom čaše da budu lagano zagrijane da staklo ne pukne. Šalice i zdjelice možete oplahnuti i hladnom vodom tek da vlaga ne dopusti da se kremasta slastica ne zalijepi za stjenke posudica. Posipavati možete odmah ili kada se malo ohladi.

Osjetljivi na laktozu mogu pripremati griz na druge načine

Grubljim mjljevenjem žitarica se postiže ta fina tekstura griza čije sitne kuglice bubre kuhanjem na mlijeku i stvaraju finu kremastu strukturu te slastice. Obično na jedan decilitar mlijeka ide jedna ravna žlica griza, tako na litru mlijeka trebate deset žlica griza, pet žlica šećera i recimo orašaste plodove za posipanje, mak ili šumsko voće. Osjetljivi na laktozu mogu pripremati griz na druge načine, na vodi ili na nekom od biljnih mlijeka, zobeno, bademovo, kokosovo ili sojino.

Najbolje je pripremati svježi griz na mlijeku, ohlađeni se još jače zgusne i podgrijavanjem mu ne možemo vratiti kremastu strukturu zbog koje ga tako i volimo. Ako ste ipak skuhali veću količinu za koju znate da se neće pojesti isti dan, ubacite pred kraj kuhanja kocku maslaca i dobro je umiješajte, kod podgrijavanja će upravo taj maslac odigrati važnu ulogu. Ako kuhate slanu verziju griza, kuhajte na povrtnom, mesom ili ribljem temeljcu, bit će to odličan prilog uz pečenje, gulaš i slično.

Griz ne mora biti nužno pšenični i ne mora biti zaslađen šećerom

Danas su izbori griza puno veći počev od pšeničnog do onog pirovog za male bebe pa do rižinog, heljdinog, a u trgovinama zdrave hrane ili online trgovinama se mogu naći i vrste griza od nama manje poznatih, egzotičnih žitarica. Griz ne mora biti nužno pšenični i ne mora biti zaslađen šećerom, što je dobra vijest za dijabetičare. Zasladiti ga možete svježim voćem, zdrobljenom bananom, skuhanom jabukom ili bilo kojim drugim svježim voćem, čak i smrznutim voćem.

Skuhani griz možete zasladiti i čokoladom, marmeladom, medom, džemom, pekmezom, javorovim sirupom. Ako voće koristite za zaslađivanje možete koristiti i konzervirano voće. Na slatko ili na slano, za doručak ili večeru ili samo u obliku noklica od griza i jaja u juhi, grizu se uvijek razveselimo. Zdrav i jeftin obrok koji se brzo i jednostavno priprema i ima prostora za puno kulinarskih inovacija s grizom. Eksperimentirajte, s grizom nikako ne možete pogriješiti, napravite kuhane okruglice od sira i griza u u jednakim omjerima s posipom od cimeta.


Tagovi: